Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W ogniu pytań znaleźli się pracownik ratusza, urzędu pracy i starostaJak zmieniał się rynek pracy w ciągu ostatnich dziesięciu lat? Co dzisiejsza młodzież jest w stanie wnieść na rynek pracy? Warto inwestować we własną działalność, czy lepiej pracować u kogoś?. Między innymi takie pytania pojawiły się podczas debaty, która odbyła się w poniedziałek 27 stycznia w Starostwie Powiatowym w Mławie.

Debata była jednym z punktów projektu „Przedsiębiorczo w Youthro” realizowanego w ramach programu Erasmus+, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej. W projekcie udział biorą uczniowie z powiatu mławskiego, ciechanowskiego oraz przasnyskiego w wieku 17-18 lat. Powiat Mławski reprezentuje kilkunastu uczniów z Zespołu Szkół Nr 3 i Zespołu Szkół Nr 4, którzy przez pół roku nabywali umiejętności z zakresu przedsiębiorczości pod opieką pracowników Fundacji Edukacyjno-Sportowej „reGeneracja”.

Poniedziałkowa debata była przedostatnim punktem realizowanego od września ubiegłego roku projektu. Wcześniej w szkołach odbywały się spotkania informacyjno-promocyjne, szkolenia liderów młodzieżowych, wyjazdowe warsztaty kompetencji przedsiębiorczych i spotkania diagnostyczne. Wszystko to zmierzało do kulminacyjnego punktu, jakim była debata z decydentami.  

W ogniu pytań młodzieży znaleźli się: pracownik Urzędu Miasta Mława oraz przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy, którzy na co dzień współpracują z przedsiębiorcami i osobami, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Starosta Mławski Jerzy Rakowski również chętnie dzielił się z młodzieżą własnymi obserwacjami rynku pracy i doświadczeniami, jakie nabył przez lata pracy w samorządzie.

Automatyzacja produkcji, problemy demograficzne, obecność cudzoziemców na rynku pracy oraz rozwój sektora usług to kilka z najważniejszych czynników, które mają wpływ na rynek pracy w Polsce. Młodzież może wnieść na rynek pracy powiew świeżości, mnóstwo innowacyjnych pomysłów oraz znajomość technologii. Specjaliści podkreślają, że jedną z najbardziej pożądanych przez pracodawców umiejętności jest znajomość więcej niż jednego języka obcego.

Uczestnicy projektu w sposób szczególny interesowali się założeniem własnej działalności gospodarczej. Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy opowiedzieli im o plusach prowadzenia własnej firmy i możliwościach wsparcia, ale również poinformowali o trudnościach i ryzyku.

Istnieje szereg instrumentów, które mają wspierać początkujących przedsiębiorców. Wymienić tu należy Konstytucję Biznesu, tzw. „mały ZUS” czy ulgi w prowadzeniu działalności. Ciekawą formą przedsiębiorczości są spółdzielnie socjalne, działające w ramach ekonomii społecznej.

Instytucją wspierającą przedsiębiorców w skali całego kraju jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która pomaga w rozwoju kompetencji i finansowaniu firmy poprzez szkolenia, publikacje, targi i różnego rodzaju projekty.

Wiele sfer życia przenosi się do Internetu. Rozwój technologii jest odczuwalny również w świecie przedsiębiorstw. Start-upy są szansą dla ludzi, którzy nie boją się ryzyka, działają w sieci i posiadają innowacyjny produkt, który nie ma identycznego odpowiednika na rynku.

Dzięki takim projektom i debatom młodzi ludzie, stający u progu aktywności zawodowej są w stanie odkryć swój potencjał, niszę na rynku oraz podjąć ryzyko, jakim jest własna działalność gospodarcza. Mimo początkowych trudności, własna firma daje dużo satysfakcji.

– Miejsce na ziemi jest zawsze. Zachęcam, aby było to miejsce w powiecie mławskim. Jeżeli ktoś bardzo chce, to zawsze coś dla siebie znajdzie. Potrzebujemy młodych ludzi i przedsiębiorstw różnej wielkości i o różnym profilu. Na mniejszym rynku łatwiej jest się przebić. Warto wybrać życie u nas – podkreślał Jerzy Rakowski Starosta Mławski.

W wyborze właściwej ścieżki zawodowej pomocne mogą okazać się wydarzenia, organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy takie jak: XI Powiatowe Forum Edukacji Młodzieży, które odbędzie się 19 marca w Mławskiej Hali Sportowej oraz X Mławskie Targi Pracy zaplanowane na 23 kwietnia. Stwarza to możliwość osobistego kontaktu z przedstawicielami uczelni, uczestnikami kursów czy potencjalnymi pracodawcami.

– Chcieliśmy się dowiedzieć wszystkiego, bo sami niedługo będziemy wkraczać na rynek pracy. Uzyskaliśmy bardzo dużo ciekawych odpowiedzi, które rozwiały wiele naszych wątpliwości. Uważam, że takie spotkania są potrzebne, żeby młodzi ludzie kształcili się i znali obecną sytuację na rynku pracy – mówiła uczestniczka projektu.

Na zakończenie debaty uczestnicy projektu i zaproszeni goście podpisali kontrakt, w którym zobowiązali się do wspierania osób młodych w dążeniu do założenia własnej firmy oraz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

źródło i fot. Starostwo Powiatowe w Mławie

materiał sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Konduktor
Konduktor
1 rok temu

psy mają swoje budy a my pasażerowie mamy po 17 godz stać z dziećmi na deszczu i mrozie ? Dlaczego administracja decyduje się na oszczędności? Niech zaczną od siebie.MY PASAŻEROWIE NIE DAMY SIĘ ŚCIĄGNIEMY TELEWIZJĘ INTERWENCYJNĄ.ZA TAKIE DECYZJE TYLKO WYMIANA KADRY.

Pasażer
Pasażer
1 rok temu

Dworzec PKP jest chlubą MŁAWY po ostatnich decyzjach kolei ma być czynny tylko w godz 5 do 17 .Gdzie będą pasażerowie póżniej przebywać nikogo to nie obchodzi.A TOALETA TO POD CHMURKĄ?Co na to władze MŁAWY ? CZY TO BYŁO KONSULTOWANE ? Dworzec nie ochraniany za chwilę będzie ruiną .TRZEBA ZAPOBIEC TYM BEZMYŚLNYM OSZCZĘDZANIEM KOSZTEM PASAŻEROW KTÓRYCH Z DNIA NA DZIEŃ PRZYBYWA.

To był marny skecz
To był marny skecz
1 rok temu

Ile kosztowały te posiaduwy, -godziny pracy i placa, a efektywnosć? Czy ktorys z uczestnikow zajaknal się o dyskryminacji w zatrudnieniu ze wzgledu na wiek? Czy ta niewinna mlodzież wyartykulowala problem zwalniania starszych 50+ a zatrudniania na ich miejsce mlodych stronników z Ukrainy? Czy moze pani nauczycielka zabronila zadawania takich pytan?

Media
Media
1 rok temu

Mława ostatnie miasto na rozwój.Dilerka strach piraci drogowi itd to cała Mława

Tomek
Tomek
1 rok temu

Czy to prawda że dyrektor Urzędu Pracy wstąpił w szeregi PiS?

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Tomek

No cóż… mądra decyzja, jak się chce być dyrektorem.
Za komuny wstępowało się w tym celu do PZPR a teraz do PIS – powtórka z historii.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x