Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ranking najlepszych miast, gmin i powiatów. Jak wypadają nasze samorządy?


Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


Po raz kolejny Jury Konkursu organizowanego przez Związek Powiatów Polskich wybrało najlepsze, najbardziej rozwojowe samorządy. W ścisłej czołówce tego rankingu niestety nie ma samorządów z terenu naszego powiatu, za to są nasi sąsiedzi.

W kategorii powiatów do 120 tys. mieszkańców honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2019 otrzymał powiat ostródzki. W tej kategorii dość wysoko, bo na 22 miejscu w rankingu znalazł się powiat mławski. W pierwszej trzydziestce znalazł się również powiat ciechanowski, który został sklasyfikowany trzy „oczka” niżej niż mławski.

Wśród powiatów o liczbie mieszkańców nie przekraczających 60 tysięcy najlepszy był powiat augustowski, ale tuż za nim na drugim miejscu uplasował się graniczący z nami powiat przasnyski.

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2019 otrzymało Miasto Bolesławiec. Na trzecim miejscu uplasował się Płońsk, na piątym Sochaczew a na 24 Pułtusk. W pierwszej trzydziestce najlepszych samorządów nie znalazło się miasto Mława.  

Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Laureaci typowani są w podziale na: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Oceniając JST, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań. Lider rankingu na koniec roku otrzymuje prestiżowy tytuł: „Dobry Polski Samorząd”.

Ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line i trwa przez cały rok.

źródło: ZPP

oprac. red.

Zobacz także pełny ranking na stronie Związku Powiatów Polskich

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x