Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Koronawirus. Ostrożnościowe procedury w  powiecie mławskim


Cały świat obawia się groźnych skutków  rozprzestrzenienia się korona wirusa występującego już nie tylko w Azji, ale przeniesionego już do Europy. Mławski sanepid na razie nie widzi obaw, z ostrożności jednak wystąpił do lokalnych placówek ochrony zdrowia z prośbą o natychmiastowe powiadamianie o nietypowych przypadkach zachorowań.


Kilka dni wcześniej Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przedstawia informacje dotyczące zachorowań na infekcje dróg oddechowych wywołanych nowym typem koronawirusa pochodzącym z Chin.

Pierwsze przypadki zachorowań zarejestrowano pod koniec grudnia 2019 r. w dużym mieście Wuhan w południowych Chinach. Ze wstępnych wyników badań laboratoryjnych wynika, że czynnikiem etiologicznym jest nowy koronawirus (2019-nCoV).

Od 31 grudnia 2019 r. do 21 stycznia 2020 r. zgłoszono ogółem 295 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków nowego zakażenia koronawirusem 2019-nCoV, w tym cztery zgony. Spośród zgłoszonych przypadków 291 pochodziło z Chin a 4 przypadki zgłoszono poza Chinami: w Tajlandii (2), Japonii (1) i Korei Południowej (1).

Chorobę wywołuje genetycznie nowy odzwierzęcy coronavirus, podobny do wirusów SARS i MERS. Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy. Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS). Do zakażenia koronawirusami dochodzi drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem.

GIS poinformował, że objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. U 18 proc. potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym.

Obecnie pojawiły się informacje o odnotowaniu przypadków wirusa w Niemczech i Francji, ale również w Polsce.

– W powiecie mławskim oczywiście nie ma żadnego podejrzanego przypadku. Wystąpiliśmy jednak do szpitala i przychodni lekarskich mających kontakt z chorymi z prośbą o powiadamianie o nietypowych objawach zachorowań. Na szczęście w tym roku nie odnotowujemy zwiększonej ilości występujących zwykle o tej porze roku zwiększonej ilości zachorowań na grypę. W analogicznym okresie (pierwsze dwa tygodnie stycznia) roku ubiegłego odnotowane było 1300 przypadków zachorowań, w tym roku jest ich 1000 – uspokaja Ewa Sztuba dyrektor Państwowej Inspekcji Sanitarno – Epidemiologicznej w Mławie.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
4 lata temu

Nie widzę żadnych procedur. A tak swoją drogą, czy sanepid bada czystość w sklepach. Brud i jeszcze raz brud.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x