Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Psy z Mławy zamiast do Napierek jadą do schroniska pod Grudziądzem


Od 1 stycznia 2020 roku bezdomne, porzucone czy zagubione zwierzęta nie trafią już do położonych niedaleko naszego miasta schronisk w Napierkach czy Pawłowie. Pojadą za to do odległego od Mławy o ponad 130 km schroniska dla zwierząt w Węgrowie k/ Grudziądza. Wybór tego właśnie schroniska to efekt postępowania przetargowego, które przeprowadził mławski ratusz, szukając chętnych do powierzenia opieki nad bezpańskimi zwierzętami na okres dwóch lat. Tak więc 116 psów, przebywających dotychczas w schronisku w Napierkach już przewieziono do Węgrowa.

Do ogłoszonego w grudniu ubiegłego roku przetargu przystąpiły tylko dwa podmioty – opiekujące się dotychczas mławskimi zwierzętami schronisko w Napierkach i właśnie schronisko z Węgrowa. To pierwsze wyceniło usługę na ponad 635 tys. złotych, to z Węgrowa na niecałe 533 tys. zł. W tej sytuacji miasto wybrało tę drugą ofertę i jak zapewnia – nie poniosło dodatkowych kosztów związanych z transportem psów do nowego miejsca pobytu.

Wśród warunków, jakie muszą zapewnić schroniska są oczywiście te związane z odpowiednimi warunkami bytowymi – a „w szczególności zapewnieniem wystarczających ilości karmy i stałego dostępu do wody pitnej oraz pomieszczeń lub boksów chroniących  przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiających psom swobodną zmianę pozycji ciała”. Schronisko ma też zapewnić  bezdomnym psom właściwą opiekę weterynaryjną, a  wszystkie te warunki miasto ma prawo kontrolować.

Schronisko ma także „aktywnie poszukiwać osób chętnych do adopcji psów bezdomnych, między innymi poprzez systematyczne zamieszczanie w Internecie aktualnych i estetycznych zdjęć psów z terenu Miasta Mława znajdujących się w schronisku, a także umożliwić dokonywania adopcji przetrzymywanych tam psów bezdomnych w dni robocze oraz w soboty”. Taki warunek jest oczywisty, bowiem za każdy dzień pobytu psa miasto płaci określoną kwotę schronisku.

Jak to wygląda po miesiącu funkcjonowania nowej umowy w praktyce? Owszem, schronisko w Węgrowie zachęca do adopcji i publikuje zdjęcia psów, nie ma jednak żadnej widocznej zakładki oddzielnej dla psów z Mławy. Dopiero posłużenie się wyszukiwarką na stronie i wpisanie hasła „Mława” pozwoli trafić do takiej galerii z psami z naszego terenu. Tylko czy ktoś będzie tak zdeterminowany, by w ten sposób szukać, a potem przejechać prawie 300 kilometrów by adoptować akurat mławskiego psa?

To jednak nie jedyne utrudnienie. Trzeba przypomnieć, że corocznie Stowarzyszenie „Bądźmy Razem” wraz z mławskimi szkołami prowadziło akcję zbiórki karmy, którą zawoziło potem do schronisk w Pawłowie i w Napierkach, odwiedzając przy tej okazji przebywające tam zwierzaki. Czy w tym roku karma trafi do Węgrowa czy do dotychczasowych schronisk, na razie nie wiadomo, bo akcja jeszcze nie ruszyła.

Do wydatków związanych z opieką nad bezdomnymi zwierzętami miasto musi też doliczyć opiekę weterynaryjną na terenie Mławy, którą w tym roku kosztować będzie 115 tys. zł. W ramach tej usługi,  przychodnia weterynaryjna zapewnia kompleksową opiekę, a także całodobową opiekę weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych na terenie miasta. Do obowiązków placówki należy także przewiezienie zwierzęcia do schroniska w Węgrowie, po  okresie pobytu w lecznicy na obserwacji.

Psy do schroniska – tak jak dotychczas – trafiają tylko za dyspozycją odpowiednich służb: Policji, Straży Miejskiej czy właśnie wybranej lecznicy weterynaryjnej. I to właśnie do tych podmiotów mieszkańcy mogą zgłaszać bezpańskie zwierzęta.

W nowym miejscu pobytu zwierzaków z terenu Mławy przebywa łącznie ponad 550 psów.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

3
KOMENTARZE

avatar
1500
adopciak
Gość
adopciak

Oferta, pewnie była najkorzystniejsza finansowo dla UM, ale czy korzystna dla mieszkańców Mławy i ewentualnych ich zagubionych zwierząt?? Z opinii i zdjęć w necie wygląda, że schronisko może zapewnić bardzo dobre warunki dla zwierząt. I wiem co piszę…widziałem i byłem wielu schroniskach, szukając psiaków do adopcji, od Palucha w Warszawie, przez różne w okolicy Wawy, po takie z którymi fundację toczą procesy o „umieralnie dla psów” Przy okazji warto poruszyć temat schroniska w Napierkach. Byłem. Psy mają fatalne warunki, czy koś wychodzi z nim na spacery? Siedzą tylko w klatkach? w pobliży wiele jest odpadów i kości po drobiu, którym… Czytaj więcej »

Pola
Gość
Pola

To prawda. Napierki są bardzo ponurym miejscem. Pojechałam tak kiedyś i nawet nie wpuszczono mnie na teren. Ciekawe dlaczego ? Oby Węgrów zapewniał lepsze warunki i opiekę.

Lilo
Gość
Lilo

Jest oddzielna zakładka do przeglądu psów z Mławy i nie trzeba „posługiwać się wyszukiwarką” . Należy wejść w zakładkę Współpraca i jest link do m. Mława
http://schronisko-grudziadz.pl/wspolpraca/miasto-mlawa/