Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Uczcili rocznicę wybuchu powstania styczniowego


22 stycznia br. odbyły się w Mławie obchody 157. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Mławianie, jak każdego roku, zebrali się w tym dniu pod kopcem Powstańców Styczniowych, aby oddać hołd poległym bohaterom.

Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11-tej  w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Dyrektor Barbara Zaborowska powitała zebranych, a pracownik naukowy muzeum, Paweł Zakrzewski, wygłosił wykład o przyczynach i skutkach powstania styczniowego oraz o jego przebiegu na ziemi mławskiej.

Dalsza część obchodów odbyła się pod kopcem Powstańców Styczniowych,  mieszczącym się u zbiegu ulic Powstańców Styczniowych oraz Henryka Sienkiewicza. U podnóża kopca, przed tablicą upamiętniającą poległych powstańców, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Miasto reprezentowali zastępy Burmistrza Miasta Mława – Janina Budzichowska i Szymon Zejer. W uroczystościach wzięli udział również przedstawiciele władz powiatowych, członkowie stowarzyszeń oraz młodzież z Akademickiego Centrum Kształcenia i z Zespołu Szkół nr 4, a także mieszkańcy Mławy.

Kopiec pod którym corocznie składane są wieńce i znicze został usypany przez mieszkańców Mławy w 1963 r. w setną rocznicę powstania styczniowego. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Kilkadziesiąt metrów za kopcem znajduje się miejsce kaźni pojmanych przez Rosjan powstańców. Ich ciała złożono w bezimiennych grobach.

źródło i fot.: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Cyryl
Cyryl
1 rok temu

A przewodniczacy nie w pracy

Hemi
Hemi
1 rok temu

Powstanie Styczniowe, co do którego osobiście mam krytyczne zdanie, ale to bez znaczenia, było wielkim patriotycznym zrywem, który zasługuje z pewnością na to, żeby zapisać się w pamięci również młodego pokolenia.

W czasach II RP powstańcy styczniowi byli otoczeni specjalną opieką państwa, wręcz kultem. Oficerowie Wojska Polskiego niezależnie od szarży mieli obowiązek pierwsi oddawać honory powstańcom.

W naszych czasach na taki szacunek zasługują kombatanci- żołnierze wyklęci z NSZ, NZW,NOW,AK,BCh.

Mors
Mors
1 rok temu

Tu wszystko wyglada na kiszenie sie we wpasnym sosie. Zerknąlem na profil muzeum, na którym to nikt nie potrafii odpowiedzieć na zadane pytanie? Pełna ignorancja, czekac tylko jak zablokują mozliwość dodawania komentarzy.

Alek
Alek
1 rok temu

Wykład -dla kogo ? Wszystkie te imprezy organizowane są w takich godzinach że każdy pracuje. Na zdjęciach urzednicy. Jak rozumiem muzeum ma służyż im jako miejsce lansu ? Niech Pani Dyrektor popatrzy w jakich godzinach muzea robią wyklady, prelekcje czy inne wydarzenia . Do tego zawsze lokalni prelegenci. Dlaczego w innych placówkach można zaprosić naukowców, profesorów a u nas, eh szkoda gadać.

xawery
xawery
1 rok temu
Reply to  Alek

Alek—to normalne po stępownie tej władzy mławskiej, to wszystko dla lansu–w naszych placówkach nie zapraszają naukowców, bo mamy swoich to widać, na zdjęciu, teraz widać że stanowisko v-ce burmistrza ZEJERA, ZOSTAŁO STWORZONE, ABY OBSŁUGIWAŁ UROCZYSTOŚCI, MIEJSKIE, drogo to nas mławian kosztuje.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x