Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jest zgoda na odstrzał 1500 bobrów również na naszym terenie


fot. pixabay

Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


Jak alarmują organizacje zajmujące się ochroną zwierząt jest zgodna na odstrzał chronionych dotychczas bobrów. Zarządzenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie zezwala na zabicie aż 1500 osobników! Bobry zostaną uśmiercone także na północnym Mazowszu.

Zarządzenie weszło w życie 06.01.2020 r. i do tego celu zostały wyznaczone koła łowieckie podlegające pod Zarządy Okręgowe Polskiego Związku Łowieckiego w Płocku, Siedlcach, Radomiu, Ostrołęce i Ciechanowie.

– Materializują się słowa byłego ministra środowiska Kowalczyka, który sugerował RDOŚ-om, aby wydawali zezwolenia na odstrzał na gatunki chronione. Taką też narrację przyjął również obecny minister rolnictwa Ardanowski, który publicznie mówił o konieczności odstrzału i zachwalał walory „płetwy” bobra, które to podobno mają właściwości afrodyzjaków. RDOŚ, która nawet w swojej nazwie ma słowo OCHRONA ŚRODOWISKA, wydaje więc wyrok na zwierzęta objęte ochroną. Wody Polskie, które w ramach swojego programu „Stop suszy” będą renaturyzować rzeki i przywracać małą retencję za pieniądze podatników, jednocześnie składają regularnie setki wniosków do RDOŚ o niszczenie bobrowych siedlisk – alarmuje Stowarzyszenie Nasz Bóbr.

Retencjonowanie wody, renaturyzacja rzek, mokradła, to coś, czego pozbawiliśmy nasz kraj, a jest nam to niezbędne do przetrwania. Bobry robią to wszystko za darmo i są w tym niesamowicie skuteczne.

– Czas na zmiany, na zmianę myślenia! Czas na wprowadzenie rozwiązań takich, aby ludzie przestali postrzegać bobry jako szkodniki. Musimy zmienić myślenie i potraktować bobry jako sojuszników w walce z suszą, która niszczy rolnicze uprawy. Susza niszcząca nasze uprawy jest faktem i będzie jeszcze gorzej, więc musimy działać wszelkimi możliwymi sposobami. Czas na dotacje za siedliska bobrowe i czas na wsparcie finansowe, aby odpowiednio zabezpieczyć miejsca, gdzie do szkód może dochodzić. Rolnicy powinni dostać pomoc finansową i dostać adekwatne, realne pieniądze, jeśli szkody się pojawią, ale nie można zabijać sprzymierzeńców. Niedługo rusza petycja, ale do tego czasu rozsyłajmy tą informację. Niech jak najwięcej osób się dowie, co dzieje się z przyrodą w tym kraju – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Nasz Bóbr.

źródło: RDOŚ/Stowarzyszenie Nasz Bóbr

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Prawdziwy patriota
Prawdziwy patriota
1 rok temu

Rolnicy mogą ewentulanie pomóc terytorialsom i dobijać owe nieszczesne bobry cepami i kosami postawionymi na sztorc. Bedzie jak pod Racławicami. Hajże na bobra !

Prawdziwy patriota
Prawdziwy patriota
1 rok temu

Do odstrzału bobrów proponuję użyć „zawsze wiernych i gotowych” jednostek terytorialsów. Chłopcy aż rwą się do wojenki a wiadomo że car Władimir Władimirowicz Botoks stoi już u bram.

Bart
Bart
1 rok temu

Mam inne zdanie jeśli chodzi o bobry. Zniszczyły mi łąkę, drogę dojazdową do niej, są 1,5 metrowe jamy, tunele. Kiedyś się pode mną zapadła ziemią i gdybym był sam nie wyszedłbym stamtąd. Próby rozebrania tamy kończyły się na tym że na drugi dzień była jeszcze większa… Bobry tak, ale w kontrolowanej liczbie.

Ekolozka
Ekolozka
1 rok temu
Reply to  Bart

One weszły na Twój teren a czy Ty wcześniej tego nie zrobiłeś? W tereny zwierząt nie wkracza się. Takie odstrzały to zwykły bandytyzm. Wszystko niszczą najgorsze bestie, jakimi są właśnie ludzie. Powietrza, woda, ziemie, zwierzęta.

poszkodowany
poszkodowany
1 rok temu

Niech Stowarzyszenia Nasz Bóbr odkupi ode mnie działkę na której bobry wycięły wszystkie drzewka i nie będzie potrzeby prowadzenia takich odstrzałów

Stefan
Stefan
1 rok temu

Niech jeszcze połowę dzików odpalą, bo przy takich zimach jakie mamy, będą niedługo do klatek schodowych w miastach wchodzić, o ASF już nie wspomnę. Niemcy prawie milion sztuk dzików odstrzelili i jakoś cisza, w Belgii na jednym obszarze odpalili wszystkie sztuki i jakoś cisza. Nie ma protestów ekologów komisje europejskie nic nie mówią, dziwne, dziwne…

Włodzimierz
Włodzimierz
1 rok temu

Rolnicy, których pola i łąki są zalewane a uprawy niszczone przez tę wodę , będącą stukiem budowy przez bobry zapór – mają inne zdanie niż ekolodzy.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x