Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zamordowano ich dlatego, że byli Polakami


Jak co roku w styczniu, mławianie wspominają tragiczne wydarzenia sprzed 75. lat, kiedy to Niemcy zamordowali 365 osób na ówczesnym żwirowisku Kalkówka. I choć od tamtej, styczniowej daty minęło już wiele lat, pamięć o tragicznych wydarzeniach pozostaje wciąż żywa i jest pielęgnowana.

Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


Parlamentarzyści, władze samorządowe miasta i powiatu, przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, harcerze i mieszkańcy miasta w asyście pocztów sztandarowych przybyli w niedzielę 19 stycznia, by wspomnieć te tragiczne chwile, złożyć kwiaty i zapalić znicze.  Chwilę zadumy na miejscu zbrodni poprzedziła odprawiona w kościele pw. Ducha Świętego w Mławie (parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski) msza święta. Krótki rys historyczny wydarzeń z nocy z 17 na stycznia 1945 roku przedstawiła Barbara Zaborowska, dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, a jeden z uczniów odczytał nazwiska rozstrzelanych wtedy przez  niemieckich okupantów żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, członków ich rodzin, a także osób niezwiązanych z ruchem oporu, przebywających w mławskim więzieniu. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili również poseł Anna Cicholska i burmistrz Sławomir Kowalewski. Dziekan Dekanatu Mławskiego Zachodniego ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski, dziękując za obecność mławskim harcerzom, zaapelował do młodzieży, aby ta przejęła od starszych pokoleń  obowiązek pamięci o ofiarach niemieckiego terroru.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mito
Mito
1 rok temu

Nie widzę Pana Wojnarowskiego

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Mito

Stęskniłeś się? – wydrukuj sobie jakieś jego zdjęcie i powieś na łóżkiem.

Kazimierz
Kazimierz
1 rok temu

Już chyba nadszedł czas wyremontowania choć trochę tego miejsca. Kostka na placu oraz odnowienie elewacji mauzoleum to nie jest aż taki zaporowy koszt. Dodatkowo przydałaby się tablica informacyjna ze zdjęciami oraz kodem do zeskanowania. Tych starszych coraz mniej, a młodzi… Niech ich jak najwięcej choć trochę kojarzy co się tam wydarzyło…

ABC
ABC
1 rok temu

Z tego co pamiętam jak rodzice opowiadali tem mord przeżyła jedna osoba. Mężczyzna, który udawał martwego. Zdarzenie tragiczne, jak wszystkie związane z II wojną.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x