Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mława. Od września koniec z darmowymi przedszkolami


Od września nie będzie już całodziennej, darmowej opieki przedszkolnej. Taką decyzję na wniosek burmistrza podjęli radni miejscy na styczniowej sesji. Według nowych zasad, za każdą rozpoczętą godzinę powyżej 5 godzin pobytu dziecka w przedszkolu trzeba będzie zapłacić złotówkę. Darmowe pozostaną lekcje rytmiki i języka angielskiego.


Od 1 września 2020 r. za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, w czasie przekraczającym 5 godzin podstawy programowej, dla dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat, ustalona została odpłatność w wysokości 1 zł. Stawka ta jest stawką maksymalną,  określoną w ustawie z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, w myśl której wysokość opłaty nie może być wyższa niż 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej oraz innej formie wychowania przedszkolnego. Tak więc, jeżeli dziecko przebywać będzie w przedszkolu do 8 godzin, rodzice dodatkowo będą musieli dopłacić kwotę 60 zł miesięcznie.

W tej chwili trudno przewidzieć jaki skutek ta zmiana zasad korzystania z opieki przedszkolnej wywoła w samych miejskich placówkach. Nie jest wykluczone, że przynajmniej część rodziców skorzysta z pomocy babć i dziadków, przysyłając dziecko tylko na 5 godzin dziennie.

Przypomnijmy, darmowa opieka przedszkolna była jedną z zachęt, w ramach prowadzonej przez urząd miasta kampanii „Zamieszkaj w Mławie”.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
51 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
3 lata temu

no tak za wszystko płacić, a nasze podatki na co idą na pensje drugiego zastępcy burmistrza?! Ludzie to jest śmiech na sali. A żłobek w naszym mieście, żeby była tylko jedna grupa 30 osobowa na całe miasto w państwowym żłobku?! Panie burmistrzu chyba czas najwyższy zejść ze sceny…

Mława
Mława
3 lata temu

Rok 2011 wprowadzono opłatę za przedszkola od godz 13 lecz wtedy była to większa stawka nizeli 1zl Więc co ma do tego 500 + Proszę nie siać PROPAGANDY

Adam
Adam
3 lata temu

Teraz za wszystko trzeba płacić . A oni rozdają nasze pieniądze na TVP która sieje propagande. I dla ojca Rydzyka który wszystko dostaje za darmo

Hemi
Hemi
3 lata temu

To krytykowanie prospołecznego i prorodzinnego programu 500+, który rzekomo oznacza marnotrawstwo i promowanie „pasożytnictwa” , jak można przeczytać , nasuwa pytanie adresowane do zwolenników opozycji.

Przecież tuż przed wyborami w 2015 r., który na szczęście dla Polski przegraliście, wasza PO na skinienie Angeli zgłosiła gotowość przyjęcia „każdej ilosci” migrantów z brukselskiego rozdzielnika. W pierwszym rzucie miało być coś koło 8,5 tys, głównie muslimów jak wiadomo.

Ponieważ PO na ślepo honoruje umowy międzynarodowe na każde skinienie Zachodu, wkrótce mielibyśmy słynne łączenie rodzin i z 8,5 tys. zrobiłby się szybko 85 tys. Trzy razy Mława.

I wszyscy na utrzymaniu niezamożnego przecież polskiego podatnika.

Więc pieniądze z 500+ dla polskich dzieci z polskich rodzin są złe, a dla obcych nam całkowicie migrantów byłyby dobre?

Olka
Olka
3 lata temu
Reply to  Hemi

To jest program pro ale patologiczny, a nie prorodzinny.
Słyszałam chyba w kościele, że biednemu nie powinno się dawać rybki, tylko wędkę, żeby sam sobie mógł ją złowić.

RTY
RTY
3 lata temu
Reply to  Hemi

Tylko, że ci emigranci uciekają z Afryki przed głodem. Nie mogą podjąć pracy bo są analfabetami wg polskiej normy. A nasi Polacy jeśli tylko chcą mogą pracować a głód im nie grozi. Taka jest różnica. Uważasz się za wierzącego to pomóż rzeczywiście potrzebującym a nie polskim leniwym pasożytom. Choćby nie wiem jak dużo przeznaczano na programy socjalne dla dzieciorobów w Polsce to i tak to nie pomoże. Po pierwsze, coraz więcej Polaków młodych potrafi porozumiewać się w j. obcym [ang.], który jest uniwersalny na świecie i ułatwia podjąć zatrudnienie w krajach UE za godziwą kwotę. Dlatego większa część wyjedzie, bo chcą odpowiedniej płacy a nie zasiłków. Po drugie Polska chętnie przyjmuje tanią siłę roboczą na razie Ukraińców a następnie ciemnoskórych. Kuriozalnie więc te 500+ będzie (jest też) dla emigrantów. Już teraz wielu Ukraińców w Polsce otrzymuje 500+. Następni będą to Azjaci i Afrykanie. Tego w takim stanie rzeczy (niskie płace w PL) nikt nie powstrzyma. A więc dawanie 500+ zamiast podniesienia zarobków jest bardzo ryzykowne ekonomicznie.

Misiek
Misiek
3 lata temu
Reply to  RTY

RTY pieprzysz az przykro to czytac.

Czytelniczka
Czytelniczka
3 lata temu
Reply to  Misiek

Ale argumentów to już nie masz, tylko wyzwiska.

Hemi
Hemi
3 lata temu
Reply to  RTY

W takim tempie jak rząd Dobrej Zmiany, żaden poprzedni rząd płacy minimalnej nie podnosił. Jak wiadomo, to nie są proste sprawy, bo np. mikro firmy czy małe firmy rodzinne tak szybkiego tempa wzrostu płac mogą nie wytrzymać.

Co do angielskiego, to dobrze, że ludzie się uczą, natomiast w to, że wyjedzie połowa, nie wierzę. Bycie emigrantem zwlaszcza w pierwszym pokoleniu to przegwizdana sprawa, radzę nie mieć złudzeń.

No i co do bycia wierzącym, to nie oznacza bycia naiwnym, na szczęście. Wg Eurostatu ponad 80% nielegalnych przybyszów do UE to nie są za dni uchodźcy, ale zwyczajni migranci ekonomiczni. Fraus omnia corrumpit.

Czytelniczka
Czytelniczka
3 lata temu
Reply to  Hemi

Właśnie dzisiaj PiS ręka w rękę z PO zagłosował przeciwko pomysłowi Lewicy, by ustanowić emeryturę minimalną w wysokości 1600 zł. Taki ten PiS jest prospołeczny. Lewica to właśnie obnażyła.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Hemi

Skuncz chopie z tą łaciną. Po polsku nie umisz czy po prostu lubisz sie popisywać jaki to jesteś szkoluny. Szkoluny a a m.atoł o zniewolonym umyśle. Narcyz.

Xawery
Xawery
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Do tego durnia Hemi, i tak to nie dotrze, jemu mozna pluc w te pisowskie slepia, a bedzie mowil ze to tylko dedzcz pada.

Kmz
Kmz
3 lata temu
Reply to  Hemi

Mniej TvPi$u bo już na głowę pada

Lok
Lok
3 lata temu
Reply to  Hemi

Ten program 500 plus nie jest jakimś ewenementem. Płacą go w innych pieniądzach i stawkach w Estonii, Litwie, Czechach, Słowacji, Niemczech, Austrii…..w zasadzie byliśmy z nim ostatni. W dużej większości spełnia swoje założenia ale o tym może powiedzieć tylko ten, kto ma i wychowuje dzieci. Płace w takiej Mławie Sukcesu Burmistrza są marne o czym doskonale wiemy a patologia w tym kraju z tym programem, czy bez niego i tak się ma dobrze. Wiem, ze lepiej by było, żeby każdy mógł płacić za wszystko sam ale w takim razie nalezy również rozłożyć podatki i opłaty na tyle osób ile liczy rodzina lub wykonać normalizacje z pogonieniem ZUS, administracji, normalizacji podatków, zasad gospodarki itd, itd. Chociaż tyle. Ale tego nie ma i po to jest to 500 plus aby to zrównoważyć. Z pewnością jednak lepiej tak wydatkować pieniądze z podatków niż przepuszczać je na zatrudnianie kolejnych wiceburmistrzów we wszystkich jednostkach UM oraz Urzędach Państwowych.

Zizi
Zizi
3 lata temu
Reply to  Hemi

Hemi, czytaj ze zrozumieniem. Tu ludzie „piszą o chlebie, a Ty mówisz o niebie” . Co ma piernik do wiatraka ?! Normalne, że każdy program społeczny dotyczący żywej gotówki, bez mechanizmów odpowiednich kontroli, rodzi naturalne patologiczne zachowania. Nikt nie wrzuca wszystkich do jednego worka. Są rodziny które pobierają nawet 4×500+ i normalnie pracują, płacą i tyle w temacie. Lecz nie jest tajemnicą poliszynela, że bardzo dużo ludzi z 500+ zrobiło sobie sposób na życie i sami upośledzają się społecznie. Tylko co będzie jak dzieci osiągną wiek 18 lat? Wtedy będzie problem. Bo narazie walną czteropak harnasia odpalą papieroska Made in META i jakoś czas słodko płynie. Spokojnie poczekamy, zobaczymy…

Hemi
Hemi
3 lata temu
Reply to  Zizi

Czy ja wywołałem temat 500+?

Dwie uwagi, a nawet trzy.

– 500+ to nie jest program socjalny ale pronatalny. Jego podstawowym celem jest nie zwalczanie ubóstwa (chociaż to jest jego wielki i na szczęście pozytywny efekt uboczny), ale zwiększenie dzietności,

– ustanowienie kryteriów dochodowych I mechanizmów ich weryfikacji podrożyłoby program 500+ tak, że stałby się nieopłacalny, trzeba byłoby zatrudnić tysiące nowych urzędników. Jest dobrze jak jest.

– to, że dochodzi do marnotrawienia jakiejś części zasiłków to jest rzecz nie do uniknięcia. W każdym kraju tak się dzieje. Niemniej nie należy z wyjątku robić reguły, bo generalnie program 500+ jest wielkim sukcesem i bardzo pomógł rodzicom w ponoszeniu kosztów związanych z wychowaniem dzieci.

STP
STP
3 lata temu
Reply to  Hemi

Więcej urodzeń to więcej na tacę i o to tu chodzi.

dzidek
dzidek
3 lata temu
Reply to  Zizi

Zizi, on dlatego mowi o niebie bo z tego żyje, to jest jego profesja.

Czytelniczka
Czytelniczka
3 lata temu
Reply to  Hemi

Kto tak twierdzi? Nie rób z każdego przeciwnika PiSu obrońcę PO. Na szczęście mamy w Polsce (w Sejmie i Senacie) więcej partii niż POPiS.

dzidek
dzidek
3 lata temu
Reply to  Czytelniczka

Tak w Sejmie, jest takie stowarzyszenie, z takimi tuzami intelektu JAK BRAUN, czy KORWIN, A JEST TO KONFEDERACJA,

ABC
ABC
3 lata temu

Moje dziecko chodziło 10 lat temu do przedszkola i też trzeba było płacić i nie 60zł a oplata stała wynosiła 110zł, wtefy nie było 500+ a też trzeba było płacić i jakoś każdy wyciągnął z kieszeni i płacił.

Niemiec
Niemiec
3 lata temu

Brawo Polacy, wybraliście sobie Kaczyńskiego z ekipą to teraz głowa w dół i grzecznie płacić.

DO NIEMCA
DO NIEMCA
3 lata temu
Reply to  Niemiec

DO NIEMCA a co mamy przed Tobą klękać i Tuskiem NIE

dzidek
dzidek
3 lata temu
Reply to  DO NIEMCA

Wystarczy ci BARANIE jak klekasz przed KACZYNSKIM= =’innych w ten pisowski burdel nie mieszaj,

Czytelnik
Czytelnik
3 lata temu
Reply to  dzidek

Baranie to nie Kaczyński każe płacić rodzicom za przedszkola w naszym mieście a burmistrz ale z tym się zgadzam bo mamusie siedzą w domach nie pracują a dzieci oddają do przedszkola kto to szlyszal i jak moje dziecko chodziło do przedszkola też płaciłam a było to za rządów PO

Jogusia
Jogusia
3 lata temu

Niektóre mamusie nie pracują a wysyłają 3latki do przedszkola nawet chore aby mieć spokój i czas na bieganie po sklepach kosmetyczka paznokietki itd.Skoro stać na sztuczne paznokcie i inne duperele to i za przedszkole można zaplacic

Madzia
Madzia
3 lata temu
Reply to  Jogusia

Słuszna uwaga. Dziecko stało się instrumentem-maszynką do zarabiania pieniędzy. Nie ma tygodnia, żeby nie było słychać o matce z kilkoma promilami, a obok zaniedbane dzieci. Należy rozróżnić, że CHOWANIE TO NIE TO SAMO CO WYCHOWYWANIE

Heniek
Heniek
3 lata temu

Bardzo sie cieszę że rada podjęła taką decyzję. Mało gdzie sa darmowe przedszkola , a tak jak tu większość mówi nie można ludziom dawać wszystkiego za darmo.Dostaja 500 to żaden wydatek tt 40 zł.

Mama
Mama
3 lata temu
Reply to  Heniek

Jakie 40 zł? Moje dziecko jest w przedszkolu od 7 do 16 godziny, prąd droższy, woda, śmieci, żywność itd. a pensja stoi w miejscu.

Czytelniczka
Czytelniczka
3 lata temu
Reply to  Mama

Dostała pani 500 zł od PiSu? To proszę płacić i nie przeszkadzać, że tak sparafrazuję Kaczyńskiego.

Hemi
Hemi
3 lata temu
Reply to  Czytelniczka

Ale to chyba jakiegoś kuzyna albo znajomego o nazwisku „Kaczyński”, skądinąd w Polsce popularnym, Pani parafrazuje, bo ten właściwy Kaczor, z PiS, nic takiego nie powiedział.

Do Ida
Do Ida
3 lata temu

Prawidłowo. 60zl to nie majątek. Wielość mam które nie pracują odbieraja dzieci po więcej niż 5 godzinach. Wola siedzieć na plotkach z koleżankami bądź lezakowac przed tv niż zając się dzieckiem. Przedszkola bezpłatne powinny być dla dzieci rodziców pracujących a reszta niech płaci jak mają czas na wszystko tylko nie dzieci i pracę.

Marika
Marika
3 lata temu
Reply to  Do Ida

Oczywiście 60 zł to nie majątek. Pomyśl o tym że w czasie tych 5 godz drugie dziecko, którym zajmuje się matka śpi i nie ma możliwości wyjść po przedszkolaka lub choruje i trzeba jeździć po szpitalach i przychodniach. Czas 7 godz jest dla takiej matki czasem na zorganizowanie wszystkiego. Nie wszyscy leżą do góry tylkami i czekają na socjal. Strasznie irytuje mnie takie wrzucanie wszystkich do jednego worka.

kot
kot
3 lata temu
Reply to  Marika

Przecież przedmówcy wyraźnie piszą, że jak matka siedzi w domu, to nie musi dawać dziecka do przedszkola,skoro może siedzieć z jednym, to za 2×500 plus może posiedzieć i z dwójką?Kiedyś tak było, czy czasy się zmieniły?? Nie bronie nikogo, ale skoro są takie przepisy, to byłoby dziwne, gdyby samorządy,mając obcięte na wszystko pienądze nie szukały ich wszędzie.Problem z dopłatami nie dotyczy tylko Mławy, także innych miast.W końcu pieniądze na liczne świadczenia socjalne nie biorą się z kosmosu, tylko z pracy innych ludzi.

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  Marika

Marika jak nie jest dla ciebie problem te 60zł, to po co bijesz pianę. Zapłacisz i możesz załatwiać swoje sprawy.
Kot, dzieci w przedszkolu uczą się postaw prospołecznych, bycia i życia w grupie i bardzo dobrze jak matki oddają dzieci do przedszkola, bo nie wychowują egoistów.

Marika
Marika
3 lata temu
Reply to  Anonim

Nie bije piany o 60 zł, tylko irytuje mnie to, że większość uważa matki za leniwe dziunie biegające po sklepach, malujące paznokcie i pijące kawki z koleżankami.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Marika

Część z tych matek niepracujących zapewne taka jest i nie dziw się, że ludzie uogólniają.

Enter
Enter
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Prawda dziecko wyślę do przedszkola a sama nie pracując na plotki kawkę paznokcie itd znam takie że ważniejsze rozrywki niż dom i dzieci a tak wogule to te które mają te modne paznokcie hybrydowe to chyba nic nie robią bo raczej się nie da takimi paznokciami robić dzieci chyba są najważniejsze więc każda normalna matka najpierw dba o dziecko a nie o to jak sama wyglada

Do Ida
Do Ida
3 lata temu
Reply to  Marika

Przykro mi ale mi ciężko będzie to zrozumieć. Sama mam dzieci, pracuje na pełen etat, mąż większość czasu w delegacji a jakoś daje radę wszystko ogarnąć. Zakupy, dzieci, prace, dom a dziadków na miejscu nie mam. Więc denerwuje mnie gdy mamusie, których maja na głowie tylko dzieci robią z siebie matki Polki, które poświęcają życie dla nowych obywateli i mają mieć wszystko za darmo! Tylko co mają powiedzieć matki , które pracują, samotne matki? Pracują, płacą podatki na osoby które wolą siedzieć w domu i brać od państwa i nie narzekają bo nie mają na to czasu. Więc Marika zanim zaczniesz opowiadać jakie to ciężkie logistycznie jest życie z dzieckiem u boku pomysl co inne matki mają i jakoś radę dają.

Pasożytnictwo
Pasożytnictwo
3 lata temu

Bardzo dobrze osoby nie mające dzieci lub mające dzieci dorosłe dopłacają do tego interesu. Dostajecie 500+ z naszych podatków to jest z czego płacić. Zamiast na gorzałę, papierosy i wczasy we Władysławowie zapłaćcie za to za co powinniście płacić. Dość z dojeniem bezdzietnych! Wasze dzieci nie będą pracować na emerytury staruszków. Jeśli płace w Polsce nie zbliżą się do krajów UE, te rozkapryszone dzieci wyjadą pracować i mieszkać na zawsze za granicą. Nic tu nie pomoże iluzja typu 500+. Trzeba płacić wszystkim więcej. A nie wymyślać jakieś socjalistyczne przywileje na koszt pozostałych.

Podatnik
Podatnik
3 lata temu
Reply to  Pasożytnictwo

Ktoś może powiedzieć, że w innych krajach zachodnich też mają dopłaty socjalne na dzieci. Tak, zgoda, tyle że tam jest inna stopa życiowa i inne zarobki. Tam ludzie mają wybór bo wiedzą że ich stać, i nie robią z dopłat głównego dochodu. Dlaczego patologia i margines społeczny dostają gotówkę do ręki, zamiast kart lub talonów na produkty spożywcze i potrzeby dziecka ?! Prosta odpowiedź – BO TO JEST ELEKTORAT WIĘKSZOŚCIOWY

DO PODATNIKA
DO PODATNIKA
3 lata temu
Reply to  Podatnik

DO PODATNIK proszę nie obrażać ludzi ja nie jestem patologią drogi agresorze

Andy
Andy
3 lata temu

Jakoś ucichła sprawa podwyżki za ścieki i bodajże wodę. Burmistrz przegrał i co dalej?

Xawery
Xawery
3 lata temu
Reply to  Andy

ANDY–to nie wiesz ze Burmistrz, w Mlawie to PIS w calwj okazałości, a ich prawo nie obowiazuje.

Emka
Emka
3 lata temu

Babcie lub dziadkowie są zbyt zajęci baletami w MDK, więc raczej zdecydują się mlawianie na dopłatę tych złotówek…

mławianka
mławianka
3 lata temu
Reply to  Emka

Tym bardziej, że większość babć w dzisiejszych czasach pracuje. Tak w ogóle, to opieka nad wnuczkami nie należy do obowiązków babć i dziadków, to tylko ich dobra wola, a więc nie wyszydzaj. Ponadto babciom i dziadkom też się coś od życia należy. Ciekawe jak będziesz śpiewać jak zostaniesz babcią. No, ale wiadomo:
punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Kamil Przybyszewski
Kamil Przybyszewski
3 lata temu

Akcja pod tytułem za pod tytułem: ,, Zamieszkaj w Mławie” okazała się niewypałem.

Zbigniew R
Zbigniew R
3 lata temu

Zamieszkaj w Mławie

Anonim
Anonim
3 lata temu

To co się odpi…. w naszej Mławie przechodzi ludzkie pojęcie!!!

Pik pok
Pik pok
3 lata temu

Jeszcze ceny warszawskie za śmieci i normalnie stolica.

Wwww
Wwww
3 lata temu

Czyli zatwierdzono maksymalną dopuszczalną stawkę zawartą w ustawie. Proponuje dać z tak uzyskanych funduszy podwyżkę nowemu wiceburmistrzowi lub zatrudnić trzeciego wiceburmistrza, do liczenia wpływów.

51
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x