Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W Chorzelach obawiają się powstania biogazowi zasilanej zwierzęcą padliną


fot. UM Chorzele


Nasi sąsiedzi obawiają się powstania biogazowi w strefie gospodarczej Chorzelach, na działkach wystawionych przez przasnyskie starostwo na sprzedaż. Jeśli powstanie, to do instalacji trafiać mają zwierzęce odpady i do Chorzel będą ciągnąć ciężarówki wypełnione cuchnącą zawartością.

Radny Zenon Szczepankowski zwrócił się do władz powiatu z interpelacją, aby wycofać działki położone w mieście Chorzele (o powierzchni 3,8 oraz 1,3 ha) z przetargu, ponieważ ma tam powstać uciążliwa dla mieszkańców instalacja. Interpelacja  to efekt wiedzy powziętej przez  stowarzyszenie „Nasze bezpieczeństwo”, które donosi, że działki zamierza wykupić firma, mająca zamiar wybudować tam biogazownię, wykorzystującą jako surowiec odpady zwierzęce i poubojowe.  Do biogazowni ma trafiać m.in. pomiot kurzy, czyli obornik pochodzący z kurników m.in. z zagłębia przemysłowej hodowli kur – czyli powiatów mławskiego i żuromińskiego. Jeśli surowiec do produkcji biogazu w Chorzelach będzie pochodził z tego terenu, tiry z kurzymi odpadami przejeżdżać będą też przez centrum Przasnysza. Przyczyna jest prosta: drogi gminne wiodące z Mławy do Chorzel nie są przystosowane do transportu ciężkiego. Zdaniem radnego Szczepankowskiego liczba tirów z cuchnącą zawartością może wynosić kilkadziesiąt dziennie, a rzecz jest tym bardziej ciekawa, że inwestor ma już wszystkie potrzebne zezwolenia.

Z odpowiedzi na interpelację  udzielonej przez starostę Krzysztofa Bieńkowskiego wynika, że za cały ambaras odpowiedzialna jest gmina Chorzele, która nie uchwaliła na tym terenie planu zagospodarowania, który jasno wskazałby co można budować, a czego nie. Starosta wskazuje także, że jednej z działek dotyczą decyzje burmistrza miasta i gminy Chorzele, dotyczące środowiskowych uwarunkowań dla realizacji przedsięwzięcia „Elektrociepłownia na biogaz o mocy do 1 MW” oraz wydania warunków zabudowy dla biogazowni.

Starosta dowodzi, że decyzje o sprzedaży działek zostały podjęte przez Radę Powiatu jeszcze w poprzedniej kadencji. Dlatego doszło do ogłoszenia przetargu na sprzedaż nieruchomości, a Zarząd Powiatu nie może wprowadzić żadnych ograniczeń przy sprzedaży działek, bo jest to niezgodne z prawem. „Każdy zainteresowany, który spełni warunki przetargu, może być jego uczestnikiem i nabyć daną nieruchomość” – czytamy w odpowiedzi. Z odpowiedzi wynika ponadto, że unieważnienie przetargu może nastąpić jedynie z ważnej przyczyny, której radny Szczepankowski w swojej interpelacji nie podał. „Brak jest uzasadnienia dla odwołania przetargu na sprzedaż przedmiotowych nieruchomości” – brzmi kategoryczna odpowiedź.

Czy to oznacza, że nad powiatem przasnyskim zawisło widmo smrodu?

źródło:infoprzasnysz.com

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x