Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławianin stracił 19 tys. zł. Uwaga – oszustwa na „dopłatę do paczki” i „podmienioną fakturę”


Mławska policja otrzymuje kolejne zgłoszenia dotyczące oszustw na „dopłatę do paczki”. Jedna z oszukanych osób straciła z konta kilkanaście tysięcy złotych. Oszuści podszywają się pod znane firmy przewozowe. Cyberprzestępcy korzystają także z metody na fałszywe faktury. W Mławie odnotowano kilka takich przypadków.


Wysyłane przez oszustów smsy zawierają informację o konieczności dopłaty do przesyłki niewielkich kwot w wysokości około 1 zł. Sms w treści zawiera link do zrealizowania wpłaty. Po autoryzacji przelewu suma zostaje zmieniona i z konta zostaje pobrana kwota w wysokości kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeden z mieszkańców Mławy w ten sposób stracił z konta osobistego prawie 3 tysiące złotych, drugi oszukany z konta firmy stracił 19 tysięcy złotych. Postępowania prowadzi referat do walki z przestępczością gospodarczą KPP w Mławie.

Kolejną metodą cyberoszustów są fałszywe faktury. Cyberprzestępcy włamują się na konta mailowe osób prywatnych i firm, mają podgląd na prowadzoną korespondencję dotyczącą płatności. Podszywając się pod firmę usługową, zmieniają cyfry w numerze rachunku bankowego, na który ma być zrealizowany przelew. Oszukana osoba jest przekonana, że opłaca oryginalną fakturę, tymczasem pieniądze trafiają na konto przestępcy. Mławski referat do walki z przestępczością gospodarczą otrzymał już kilka zawiadomień od osób oszukanych metodą „na fakturę”.

Policja radzi – aby ustrzec się przed działaniem oszustów nigdy nie korzystaj z gotowych linków do wpłat, wysyłanych w wiadomościach sms oraz e-mailach. Jeśli otrzymasz taką wiadomość skontaktuj się z prawdziwą firmą. Przy wpłatach, korzystaj z danych firmy, które zostały przez Ciebie potwierdzone. Jeśli kopiujesz numer rachunku do wpłaty sprawdź cyfra po cyfrze, czy cały numer jest prawidłowy.

źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x