Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Handlowiec sprzedany. Ma już nowego właściciela


W końcu grudnia ubiegłego roku ostatecznie sfinalizowana został transakcja sprzedaży chyba najbardziej charakterystycznego budynku powojennej Mławy, jakim jest popularnie zwany „handlowiec”. Jego nowym właścicielem został mławski przedsiębiorca Karol Roniewicz, prowadzący w tym obiekcie już od kilkunastu lat działalność.

Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


Co prawda nie padła kwota, za jaką nabył ten obiekt, ale wiadomo że wartość wyceny przez właściciela PSS „Spójnia” w kilku kolejnych przetargach sukcesywnie malała od początkowej kwoty 5,9 mln zł do niecałych 3 mln zł  w końcowej fazie. Jakie plany ma nowy właściciel?

– W najbliższym czasie związany jestem podpisanymi jeszcze przez poprzedniego właściciela umowami najmu, więc do czasu zanim one wygasną, nie będzie tu szybkich zmian. Budynek jest też pod opieką konserwatora zabytków, więc w najbliższym czasie podejmę rozmowy, w jakim zakresie może być prowadzony remont. Ja również chciałbym zachować obecny, charakterystyczny wygląd budynku. A co do jego przeznaczenia w planach długofalowych zamierzam przywrócić mu typowo handlowy – tak jak to było kiedyś (no może z wyjątkiem Pewexu) – charakter – uchyla rąbka tajemnicy Karol Roniewicz.

„Handlowiec” trwale wpisał się w architekturę i wizerunek Mławy. W tej chwili otacza go zrewitalizowana przestrzeń w obszarze ulic 3-go Maja, Chrobrego i Wigury.

Kubatura obiektu wynosi 7966 m³. Współczesna powierzchnia użytkowa to 1554 m² (piwnica 430 m², parter 234 m², I piętro 460 m², II piętro 430 m²). Budynek charakteryzują nawiązania do stylu międzynarodowego, który jest przywoływany w kontekście architektury powiatowych Państwowych Domów Towarowych.

Projekt budynku jest datowany na 1956 rok, a jego autorem jest Stanisław Kolendo, który w tym czasie pełnił funkcję zastępcy kierownika (wówczas Juliusz Żórawski) Katedry Projektowania Budynków Przemysłowych na Politechnice Krakowskiej. Wykonawstwo zlecono lokalnemu potentatowi budowlanemu Przedsiębiorstwu Budownictwa Terenowego z Mławy. Prace rozpoczęto na przełomie 1958 i 1959 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło w marcu 1963 roku.

Pierwotnie Dom Handlowy należał do sieci domów towarowych przedsiębiorstwa państwowego Powszechne Domy Towarowe. Lokalnie zarządzaniem zajmował się Miejski Handel Detaliczny w Mławie. Natomiast w latach 70. XX wieku, w okresie tzw. segmentacji rynku wewnętrznego, obiekt został przekształcony w Dom Handlowy Społem. Zmienił się również właściciel, którym została Wojewódzka Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Ciechanowie (z oddziałem w Mławie), a następnie Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Spójnia” w Mławie. / za Wikipedia/.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
24 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Lenka
Lenka
1 rok temu

Dom handlowy to powinien być dosłownie dom handlowy a to jest niestety zniszczone i zmarnowane, źle wykorzystane,wielka szkoda.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
1 rok temu

J.K==w swej informacji podales, ze budowa zostala rozpoczeta w roku 1958, i ta budowe mialo prowadzić Przedsiebiorstwo Budownictwo a Terenowego ===uwazam że to błąd, bo ta budowę, budowala firma, w ktorej pracowal mój s.p OJCIEC, a byla to firma, Przedsiebiorstwo Budownictwa Rolniczego w skrócie PBRol, ktore swa siedzibę mialo przy dawnej ul. Czernikowa
/dzis Pilsudzkkiego/ wczesniej na tym terenie, moglismy podziwiać namioty cyrkowe , na tym terenie od ul CHROBREGO DO PADLRWSKIEGO BYL PLAC TARGOWY I OD strony PKS byl rzad drewnianych pawilonow, gdzie handowaly takie firmy jak G.S i P.Z G.S to wszystko sie dzialo z poczatkiem 1950 r i w tym czasie PBRol budowal drewniane pawilony, na wystawę rolniczą, po wystawie zaczęła sie budowa handlowca, i pawilonu Spoldzielni Ogrodniczej, a takze blokow mieszkalnych, handel miejski prowadziła takze firma MHD.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Oj dziadku z bliska, czas skorzystać z tego co mówią na temat powstania Domu Handlowego historycy, pasjonaci, którzy dokumentowali powstanie Domu Handlowego:

Nie sądzisz, że firma mogła mieć pierwotnie inną nazwę?

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Anonimowo==skorzystała Pan z tej wiedzy tych historyków, i pasjonatów–tylko żeby nie było to tak Proszę Pani, jak z tym świerkiem, przy U.M, gdzie dziś z błędów tłumaczy się NACZELNIK GRZYWACZ. a JEŚLI PANI skorzystała z tej wiedzy to, [proszę o więcej faktów, ja nie muszę korzystać gdyż dobrze pamiętam tamten czas, czas budowy D.H. firma budująca w tamtym czasie miała nazwę PBRol gdzie dyr. był Pan inż BRIZE, A MAJSTREM BUDOWLANYM PAN RADZKI, który bezpośrednio nadzorował ta prace. A jeśli chodzi o przedsiębiorstwo wymienione w reportażu, to owszem było takie przy ul. ŻWIRKI, ale nie występowało ono jako Budowlane a występowało ono pod nazwą Przedsiębiorstwo Przemysłu Terenowego, ale to była branża metalowa, opisując powyższe jednak zostanę przy swoim zdaniu, choć w niektórych szczegółach mogę się mylić, wszak od tego czasu minęło, ponad 60 lat.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Budynek adekwatnie wygląda do położonych obok pawilonow-sklepikow. Nie wszystko co PRL owskie jest zle. Czasem warto zatrzymać obraz, choćby dla pamieci, jednakże taki obiekt wymaga remontu z zewnatrz bo w końcu rozsypie sie. Idąc pomysłem konserwatora zabytków by nic nie robić, sądzę, że na pewno nawet rozsypie się. Szkoda. Nowoczesne fontanny- powiedzmy, ze nowoczesne…, nie wspolgraja architektonicznie do calej reszty otaczajacej…., dlatego konserwator powinien byc bardziej elastyczny.

h13
h13
1 rok temu

Cieszę się, że akurat ten biznesem zakupił handlowiec. Mam nadzieję, że budynek odzyska swoją świetność. Planeta jest przykładem tego że można stworzyć miejsce które dobrze, nowocześnie wygląda i jest popularne.

Marek
Marek
1 rok temu
Reply to  h13

No z tym popularne to na pewno, cała Polska wie gdzie jest Planeta w Mławie, co się w Niej dzieje i jakie ekscesy wychodzą po imprezie 🙂

JFK
JFK
1 rok temu

Wiosna staną parasolki przesiadą sie goscie będą osączyć piwko przy fontannie fajnie będzie a te 4 miliony oj czepialstwo
W końcu jestesmy pionierami PPP

K.T.
K.T.
1 rok temu

Zburzyć to prlowskie straszydło, obskurny maszkaron szpeci centrum miasta.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  K.T.

Przejrzyj się w lustrze lepiej…
obiekt jest piękny (trzeba mieć tylko wyobraźnię) i jedyny w swoim rodzaju tylko strasznie zaniedbany.

inka
inka
1 rok temu

Nikt nie kupował źle , ktoś kupił źle….trzeba było kupować, żyjcie ludzie swoim życiem a nie wszystkim po kieszeniach zaglądacie

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  inka

Kto komu zagląda do kieszeni? Inka z choinki się urwałaś?

Hemi
Hemi
1 rok temu

Handlowiec, Hala targowa to są cenne, unikalne obiekty w Mławie, nie tylko obiekty stricte handlowe, ale też historyczne.

Byłoby znakomicie, gdyby pod baczną uwagą konserwatora zabytków obiektom tym udalo sie przywrócić atrakcyjny wygląd i dawną świetność.

Z bliska
Z bliska
1 rok temu
Reply to  Hemi

Hemi–zapomiales o budynku dawnych PKS-ów

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  Z bliska

Ten ma wartość bardziej sentymentalną niż historyczną.

Trzeba miec nadzieję, że w tym miejscu nie pojawi się jakiś kebab czy „ciuchland”.

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Z bliska

Z bliska, czemu szydzisz? – bo napisał to Hemi? Hemi poza tym, że jest fanatykiem PISu, w wielu swoich komentarzach ma dużo racji… co do sprzedaży PKS jak najbardziej popieram. Mobilis wykupił PKS, ale po co? Kto za tym stał? po to żeby zarobić na atrakcyjnych działkach? bo przecież od samego początku nie inwestował w majątek, tylko wyciskał z tej spółki ile się dało nic nie dokładając. Nawet zarobki kierowców zeszły na psy. Dlaczego inne spółki istnieją i mają się całkiem dobrze? np. Arriva Toruń. Jakoś nie widać tam takiej nędzy jaką widać było w Mobilisie.
Tereny Mobilisu wykupi zapewne jakiś deweloper i postawi bloki, dworzec zapewne zostanie wyburzony, bo do czego ten budynek się nadaję, Hemi, jak dla mnie to on nie ma nawet wartości sentymentalnej. Nigdy za nim nie zatęsknię.

Sąsiad
Sąsiad
1 rok temu
Reply to  mławianka

I dworzec i zajezdnia PKS już mają nowych właścicieli

z bliska
z bliska
1 rok temu
Reply to  mławianka

mławianka–możesz to nazywać jak chcesz a że szydzę z tego osobnika „Hemi” bo tak jak Ty mam prawo do wyrażania swych opinii i uwag— a ten osobnik jest fanatykiem i piewcą tych rządów mafii pisowskiej, z tego postu wynika że Ciebie zadowoliło by aby firma PKS NADAL ISTNIAŁA W MŁAWIE—A jej tabor woził puste powietrze, czyżbyś nie dostrzegła zmian, że czasy sie bardzo zmieniły, a inne spółki istnieją bo mają bardzo dobrych gospodarzy. A tak dla przypomnienia MOBILIS, nie tylko w Mławie wykupił PKSy i tez musiał splajtować, bo taki jest znak czasu, kiedy jeżdzę po okolicznych wioskach, to przy każdym domostwie stoją przynajmniej po 2 samochody, dzieci do szkół jeżdżą własnymi środkami transportu, i masz odpowiedz na swoje pytanie KTO ZA TYM STAŁ ŻE MOBILIS WYKUPIŁ PKSy,????==proste za tym stał ,rynek a nie żadne znajomości, a kupujący zanotował straty chyba że teraz odbije sobie to na sprzedazy gruntów. A teraz szanowna Pani możemy tylko poczekać jak nam mławianom, objawi się następny mławski biznesmen–developer, który postawi nowe budynki???—i tak jak odpowiedział na zadane pytanie DZIENNIKARZA W RADIU, co może Mława zaoferować ludziom chcącym osiedlić się w Mławie z-ca burmistrza ZEJER– odpowiedział że MIESZKANIA, i to jest cała prawda!!!!!! W innych miastach mogą miec nawet lodowiska, a w Mławie wystarczy że mają mieszkania—i to jest cała prawda i o Hemim, i o rządach mławskich samorządowców.

JFK
JFK
1 rok temu

Wiec sie zastanawiam jaki był cel remontu za 4 bańki ?
A już wiem …..
A spłacać bedziemy jeszcze długo …..

JFK
JFK
1 rok temu
Reply to  JFK

Placu. 3 Maja oczywiscie

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  JFK

JFK takich tematów jest dużo więcej nad którymi powinniśmy się zastanawiać, po co i na co, tym bardziej że burmistrz wraz ze swoją radą twierdzą, że nie mają pieniędzy. Jednakże jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności lekką ręką wywalają miejską kasę na wiele zbędnych w naszym mieście inwestycji albo na realizację pomysłów burmistrza, a trzeba przyznać, że wiele z tych pomysłów nie jest zdroworozsądkowych, jak chociażby zatrudnienie II wiceburmistrza w tak małym mieście jak nasze. Zamiast zastanowić się nad redukcją etatów w UM burmistrz tworzy nowe stanowiska, nowe wydziały, bo co?

El Chapo
El Chapo
1 rok temu
Reply to  mławianka

Dokładnie, urzędnicy się bawią wieczorami w klubie nowego właściciela handlowca to co tu więcej tłumaczyć. Śmieszny burmistrz już dla mieszkańców nic nie robi w tej kadencji bo wie że to jego ostatnia woec trzeba do końca się nachłapać, poukładać się z developerami a plebs niema nic do powiedzenia. Pamiętajcie że karma wraca, jak dozyjecie starości zobaczycie jak będziecie traktowami przez te społeczeństwo

Ja1111111
Ja1111111
1 rok temu
Reply to  El Chapo

No właśnie EL Czapo, karma wraca.

z bliska
z bliska
1 rok temu
Reply to  mławianka

Jak widać z tego postu Szanowna –mławianko!!!—jesteś bardzo bacznym obserwatorem, naszej mławskiej rzeczywistości, i jak widać do tego nie jest ci potrzebny żaden zwolennik PISu o nicku Hemi.

24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x