Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dziś święto Trzech Króli. Na drzwiach pojawią się napisy „K+M+B”


Dziś na drzwiach wielu naszych domów pojawi się wypisany poświęconą w kościele kredą napis K+M+B, do którego niektórzy dopiszą 2020. Właśnie dziś, 6 stycznia obchodzimy święto Objawienia Pańskiego w Polsce nazywane potocznie świętem Trzech Króli. Od 2010 roku jest to dzień ustawowo wolny od pracy.


Wokół znaczenia symboliki tradycyjnie w Polsce umieszczanego na drzwiach napisu „K+M+B” ewentualnie „C+M+B”, zwykle zresztą przy okazji tego święta, odżywa polemika, czy znaki są pierwszymi literami imion wspomnianych w Ewangelii mędrców (magów, królów), Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przybyli ze Wschodu, by oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. A może są to pierwsze litery od łacińskiego zdania: „Christus Mansionem Benedicat” (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). Tak czy inaczej, obyczaj jest pielęgnowany w bardzo wielu domach, również w naszych stronach.

Od kilkunastu lat rozwija się też inicjatywa organizowania w wielu miejscowościach ulicznego przemarszu orszaku Trzech Króli. To okazja by przypomnieć postaci znane nam doskonale z kart Ewangelii, a więc Dzieciątko Jezus, Maryję i Józefa, pasterzy, właśnie trzech króli, przy których czasem pojawia się symbolizujący zło król Herod.

Takie orszaki pojawią się dziś na ulicach wielu miejscowości nie tylko Diecezji Płockiej. W naszej diecezji najdłuższą tradycję ma orszak w Płocku, niewiele krótszą ma leżący w naszym powiecie Radzanów. Orszaki pojawią się też w miejscowościach nieodległych od Mławy, takich jak: Ciechanów, Przasnysz, Płońsk, Raciąż,  Działdowo czy Iłowo – Osada.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x