Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czy duże zakłady pracy powinny partycypować w kosztach budowy dróg do nich wiodących?


Czy duże zakłady zlokalizowane w dzielnicy przemysłowej powinny wnosić wkład finansowy w remont i budowę dróg i parkingów, które prowadzą do ich siedzib? Taką kwestię podniósł radny Janusz Wiśniewski, podczas dyskusji nad uchwalanym 30 grudnia budżetem powiatu na rok 2020.Uszkadzanie dróg dużym natężeniem ruchu czy dużym tonażem, to nie tylko problem w Mławie, ale też w kilku gminach naszego powiatu. Tu jednak dyskusja dotyczyła ulicy Nowej, która ma być dalej przebudowywana.

Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


– Ulica Nowa tak naprawdę to jest zwykłą drogą dojazdową i parkingiem do firm jakie tam się znajdują. Była przebudowywana niedawno i proszę zobaczyć: zieleńce, drzewa wycięte, a tam jest parking i niszczona w kółko ta ulica właśnie przez dojazdy do tamtych zakładów pracy. Jest na pewno obowiązkiem tych zakładów pracy partycypować w tej inwestycji. I prośba, żeby podjąć starania, aby te zakłady, potężne zakłady jak na Mławę partycypowały w kosztach, bo to dla nich ta ulica – mówił radny Wiśniewski.

Mało optymizmu wobec takiej kwestii miał odpowiadający mu starosta Jerzy Rakowski, który uważał, że to raczej przedsiębiorcy oczekują, aby powiat stwarzał im dogodniejsze warunki do inwestowania.

– Ja nie znam w historii powiatu takiego przypadku, mówiąc o ulicy Nowej i tamtych ulicach, aby  owi przedsiębiorcy dofinansowanie czynili. Raczej oczekują, żeby powiat stwarzał warunki do inwestowania dla przedsiębiorców. Chodzi o to, aby dojazd do dzielnicy przemysłowej był bezpieczny, a jednocześnie nie uciążliwy dla mieszkańców. Inwestycja na ulicy Nowej jest dopiero na etapie dokumentacji. Ja nie przekreślam tych możliwości, jeżeli przedsiębiorcy zechcą się dołożyć, zawsze możemy zapytać, ale akurat tutaj źle widzę ten wątek – mówił starosta Rakowski.

Warto tu dodać, że w przepisach samorządowych nie ma takiego przepisu, który by obligował inwestorów prywatnych do dofinansowania budowy dróg publicznych. Tym niemniej są przypadki, gdzie prywatny inwestor dofinansowuje budowę np. chodnika czy parkingu. Czy jednak taka wola ze strony – w przypadku ulicy Nowej – firm koreańskich będzie?

A co czytelnicy sądzą w tej sprawie?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Xawery
Xawery
1 rok temu

Panie Starosto, to jednak zeby widzieć, lepiej to jednak proszę Zak zyc mocniejsze okulary, i zaczac dostrzegać ten problem ktory poruszyl Radny Wisniewski, bo gra warta swieczki /kasy/

Faktyrr
Faktyrr
1 rok temu

Co robil radny Wisniewski w poprzedniej kadencji ? Przeciez mogl to propozycje przedstawić jako radny miejski Burmistrzowi. Bal sie czy byl w koalicji i.mial jezyk zwiazany? Teraz jak jest w opozycji o to pyta. Jest pan smieszny panie Januszu.

Xawery
Xawery
1 rok temu
Reply to  Faktyrr

Faktyrr==jak nie potrafisz, to nie wpychaj się z tak glupimy komentarzami na afisz==bo sam stajesz sie smieszny.

Były
Były
1 rok temu

Panie Januszu ! Wszystko jest możliwe , ale zgodnie z prawem, tylko i wyłącznie na zasadzie dobrowolności ! Może Radni i Samorządy Miasta i Powiatu , w tym Radni zaangażowaliby się w tą sprawę. Koordynacja i inicjatywa należy do Samorządu, … ale gdzie Wam do doprowadzenia sprawy do pozytywnego finału ? Pan tylko zabrał głos, a może warto się zaangażować i doprowadzić sprawę do końca. Przypuszczam, że jest poziom dyskusji z przedsiębiorcami , nawet koreańskimi . Ale trzeba konkretnych propozycji, ustaleń i zobowiązań. Czekam na Pana dalsze działanie… a nie populistyczne wystąpienie. Myślę, że stać Pana na to, żeby zmobilizować i egzekwować pracę urzędników, którzy za działanie i inicjatywę biorą pieniądze z naszych podatków. Obawiam się jednak, że nie da Pan Rady, bo w tym gronie jest Pan wyłącznie STATYSTĄ, który żadnego pomysłu nie doprowadzi do końca! To rada „po starej znajomości!”

Twardy
Twardy
1 rok temu

Kowalewski chce wszystkie drogi oddac w PPP tak jak oczyszczalnię bo w budżecie nie ma dużo pieniędzy na remonty.

Xawery
Xawery
1 rok temu
Reply to  Twardy

Bardzo mi przykro że, nie zamieszczacie, mej odpowiedzi na post Twardego, a szkoda, że w Nowym Roku od tego zaczynacie.

Magnus
Magnus
1 rok temu

Oooo, jak pan Janusz był radnym miejskim to zatwiwrdził budowę parkingu dla tirów przy LG za 2 mln. Panie Januszu punkt widzenia się zmienił?

Xawery
Xawery
1 rok temu
Reply to  Magnus

Magnus a ty na miescu Pana Janusza to co byś zrobił: powinieneś wiedzieć—ŻE JAK SIĘ WEJDZIE MIĘDZY WRONY TO SIĘ KRACZE TAK JAK ONE—a teraz stawia ten problem bo tak on winien wyglądać, a kiedyś mu na to n ie pozwolono, i nie chciał głową rozwalać muru, bo jak jednostka tak jak teraz nic by nie zrobił. Mławska większość pisowska, nie dopuszcza do realizacji wniosków które nie wychodzą ze środowiska PIS, NAWET PAN BURMISTRZ Z GODZIWĄ PUNKTU SPRAWĄ REALIZUJE P.P.P == a efekty widać, buduje się drogę, wykładaną kostką brukową, aby tylko nie splajtowała miejska firma i mieszkańcy przy Torfa mieli dobry dojazd do domowych parkingów. I jeszcze jedno Panie Radny Wiśniewski—-niech Pan zwróci uwagę radnemu Antczakowi, aby na SESJACH schował ten telefon do kieszeni i przestał obserwować co tam się w świecie dzieje—oglądałem tą sesję i bardzo brzydko to wyglądało.!!!!!

mławianka
mławianka
1 rok temu

Uważam, że władze samorządowe winny dbać o drogi dojazdowe tak dla mieszkańców jak i dla przedsiębiorców,
ale
jeżeli przedsiębiorstwa znajdujące się na terenie miasta korzystają z ulg przysługujących specjalnej strefie ekonomicznej, t
o
te przedsiębiorstwa winny w znikomym procencie zatrudniać obcokrajowców, a nawet powiedziałabym, że w ogóle,
a jeśli zatrudniają obcokrajowców, winny być im odbierane wszelkie ulgi dotyczące specjalnej strefy ekonomicznej.
Specjalne strefy ekonomiczne nie powstały chyba w tym celu.
Tym samym będą partycypować w kosztach infrastruktury wokół swoich zakładów.
Tak w ogóle, to czemu ten pan ze zdjęcia dopiero w tej chwili (po tylu latach pracy w starostwie) doszedł do tak mądrych wniosków?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Powszechnie znana jest praktyka firm inwestujących w farmy wiatrowe oraz PV (słoneczne). Drogi dojazdowe są wyremontowane, nawet czasami można powiedzieć na nowo wykonane. Lecz tam są trochę inne zasady. Tutaj ewidentnie od tylu lat mamy dzielnicę przemysłową i miasto wraz z powiatem powinny tak planować koszty i dostosowanie dróg dojazdowych, żeby nie było wątpliwości i niepotrzebnych dyskusji. Czy komuś pasują koreańscy potentaci czy nie, to dla takiego małego miasta jak Mława, są „BYĆ ALBO NIE BYĆ”. Więc trzeba chuchać i dmuchać, żeby chcieli pozostać, a nie np. przenieść się do strefy przemysłowej pod Kijowem lub Bukaresztem.

inny
inny
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

O czym ty czlowieku piszesz,te koreanskie firmy zrobily sobie tutaj eldorado placac najnizsza krajowa.To wstyd dla tak poteznych firm wykorzystywac pracownikow .Jestem za tym aby jak najszybciej wyprowadzily sie na Ukraine i zabraly ze soba tych pomocnikow ze wschodu.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
1 rok temu
Reply to  inny

inny===to widać po twoim poście, z którego wynika że JAK NAJSZYBCIEJ POWINIENEŚ SI E SAM WYPROWADZIĆ===nawet na Ukrainę abyś poznał smak jak tam wygląda życie, to może byś nabrał dystansu i nie pisał takich głupot, nie wszyscy mogą być pomocnikami Burmistrza.

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x