Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Alkohol i papierosy drożeją od nowego roku. Tak tanio już tylko w Sylwestra


W miniony piątek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą stawki podatku akcyzowego od napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich będą wyższe o około 10 % w stosunku do dotychczas obowiązujących.

W listopadzie to Sejm zdecydował o podwyższeniu podatku akcyzowego od alkoholi i wyrobów tytoniowych. Teraz nowelizacja została podpisana przez prezydenta.

Szczegółowe kwoty nie są jeszcze znane, jednak szacuje się, że koszt zakupu paczki papierosów wzrośnie o około 1 złoty. Paczka tytoniu będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 23 zł.

Akcyzą objęty również będzie płyn do papierosów elektronicznych. W tym przypadku wyniesie ona 0,55 zł za każdy mililitr płynu.

Z uzasadnienia nowego projektu wynika, że podniesienie akcyzy na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki 40 procentowej wódki o ok. 1,50 zł brutto, wina (0,75l) o ok. 1,40 zł brutto, a puszki piwa o ok. 0,20 zł.

Ostatni raz akcyza na papierosy i alkohol wzrosła w 2013 r. Wówczas ustalono stawki akcyzy na: 15% dla alkoholu i 5% dla papierosów i tytoniu.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mlawiak
Mlawiak
11 miesięcy temu

Szkoda ze tak najnizszej krajowej szybko nie podnoszą. Ceny jak w Niemczech i Holandii a zarobki 5raz niższe! Od dupy strony zawsze zaczynają

Zzn
Zzn
11 miesięcy temu

To zbyt mała podwyżka na ten ogrom ludzi pijących. Nadużywający alkoholu i palący papierosy powinni być obowiązani do leczenia na własny koszt, może wtedy by coś zrozumieli. Teraz piją na koszt państwa otrzymując różne zasiłki.

Bubu
Bubu
11 miesięcy temu
Reply to  Zzn

Spadaj

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x