Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Alkohol i papierosy drożeją od nowego roku. Tak tanio już tylko w Sylwestra


W miniony piątek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą stawki podatku akcyzowego od napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich będą wyższe o około 10 % w stosunku do dotychczas obowiązujących.


Jan Maria Jackowski
Reklama

W listopadzie to Sejm zdecydował o podwyższeniu podatku akcyzowego od alkoholi i wyrobów tytoniowych. Teraz nowelizacja została podpisana przez prezydenta.

Szczegółowe kwoty nie są jeszcze znane, jednak szacuje się, że koszt zakupu paczki papierosów wzrośnie o około 1 złoty. Paczka tytoniu będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 23 zł.

Akcyzą objęty również będzie płyn do papierosów elektronicznych. W tym przypadku wyniesie ona 0,55 zł za każdy mililitr płynu.

Z uzasadnienia nowego projektu wynika, że podniesienie akcyzy na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki 40 procentowej wódki o ok. 1,50 zł brutto, wina (0,75l) o ok. 1,40 zł brutto, a puszki piwa o ok. 0,20 zł.

Ostatni raz akcyza na papierosy i alkohol wzrosła w 2013 r. Wówczas ustalono stawki akcyzy na: 15% dla alkoholu i 5% dla papierosów i tytoniu.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mlawiak
Mlawiak
3 lata temu

Szkoda ze tak najnizszej krajowej szybko nie podnoszą. Ceny jak w Niemczech i Holandii a zarobki 5raz niższe! Od dupy strony zawsze zaczynają

Zzn
Zzn
3 lata temu

To zbyt mała podwyżka na ten ogrom ludzi pijących. Nadużywający alkoholu i palący papierosy powinni być obowiązani do leczenia na własny koszt, może wtedy by coś zrozumieli. Teraz piją na koszt państwa otrzymując różne zasiłki.

Bubu
Bubu
3 lata temu
Reply to  Zzn

Spadaj

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x