Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Niech uczą się przy nas samorządności. Demokracja to my!


W Mławie powstanie na nowo Młodzieżowa Rada Miasta. Z takim wnioskiem wystąpiły do przewodniczącego rady miasta samorządy uczniowskie z I LO, ZS nr 4, KLO i ZS nr 3. Czy tę radę czeka inny los, niż te powołane w poprzednich kadencjach, które – jak to określił przewodniczący Prejs – umierały śmiercią naturalną? Zobaczymy.


W każdym razie, ta młodzieżowa inicjatywa spodobała się przewodniczącemu rady miasta Lechowi Prejsowi, który wniosek o jej utworzenie odczytał na grudniowej sesji rady miasta.

– Nie mamy nic przeciwko temu. Jesteśmy jak najbardziej za tym, aby taka rada istniała, ona istniała w poprzedniej kadencji, jakoś to tak umarło śmiercią naturalną. Będziemy to próbowali reaktywować przy pomocy radnych, aby młodzież mogła to stworzyć i działać, uczyć się samorządności przy nas – mówił po odczytaniu wniosku przewodniczący.

Jeżeli młodzież, która złożyła taki wniosek interesowała się i oglądała transmisję obrad tego posiedzenia rady miasta, to już chwilę później miała pierwszą lekcję samorządności i demokracji. Jeden z mieszkańców Mławy wystosował do rady pismo, domagające się podania podstawy prawnej decyzji o uniemożliwianiu zabierania głosu w czasie sesji rady miasta osób innych niż radny oraz podstawy prawnej przyjmowania pisemnych pytań mieszkańców. Prosił o możliwość zabrania głosu w tej kwestii na sesji. Tego głosu jednak nie otrzymał.

Na złożony wniosek przewodniczący odpowiadał ustnie.   

– Prawdą jest, że taką decyzję podjąłem, ale podstaw prawnych nie jestem w tej chwili w stanie przytoczyć – powiedział przewodniczący Prejs.

Te podstawy prawne podał dopiero radca prawny obecny na sesji, który przywołał artykułu 32 i 33 statutu miasta, mówiące o tym, że przewodniczący „może udzielić głosu osobie spoza rady”.

Powody podjętej kilka miesięcy temu decyzji o nieudzielaniu głosu bez uprzedniego pisemnego wniosku wyjaśniał przewodniczący rady, który sam taką decyzje podjął.

– Jest to prawdą, że podjąłem decyzję o nieudzielaniu głosu osobom spoza rady, gdyż wywoływało to awantury, wręcz pyskówki i przedłużanie czasu sesji nie wnosząc nic do jej obrad. Mogę udzielać głosu w sprawach wyjątkowych i tak będziemy to robić, natomiast gdyby tak każdy mieszkaniec chciał sobie przyjść na sesję i zabrać głos, no to mogłoby być bardzo ciekawie. Dyskusje wywoływały dość nieprzyjemne krytykowanie radnych i burmistrza na sesji. Nie mogłem na to pozwolić – mówił przewodniczący.

– Jeśli demokracja, to raczej nie pyskówka. Pan nie wie na czym polega demokracja. Demokracja to są wybory i radni, to jest demokracja – dodał przewodniczący w odpowiedzi na głos padający z sali od jednego z zainteresowanych tematem i zamknął próbę dyskusji w tym momencie.

Nie doczekaliśmy się już odpowiedzi na pytanie jaka jest podstawa prawna wymogu, aby chcący zabrać głos mieszkaniec musiał uprzednio złożyć pisemny wniosek. Stanęło więc na utrzymaniu dotychczasowej praktyki w mocy.

Tego, jak pojmuje demokrację pan przewodniczący rady Lech Prejs, nawet nie potrzeba komentować, miejmy nadzieję, że młodzi radni ze szkoły pamiętają jeszcze cechy demokracji. Warto jednak chwilę pochylić się nad powodami jakie podaje przewodniczący przy ograniczeniu możliwości zabierania głosu. Zamykanie ust, dlatego, że dotychczas były to głosy krytyczne wobec radnych i burmistrza, czy argument, że co by było gdyby na sesję przyszli wszyscy mieszkańcy miasta i chcieli zabrać głos (choć taka sytuacja nigdy się nie zdarzyła) to w czystej postaci cenzura prewencyjna. Kierowanie się taką motywacją przywykliśmy przypisywać zwykle Białorusi. Czy takich wzorów mają nauczyć się młodzi radni?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
29 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
4 lata temu

Myślę, że systemem w którym obecnie jest nasz Rada i Burmistrz to dyktatura i megahipokryzja. Nie na próżno Bunio czytał Main Kampf oraz dzieła o Marksie, Engelsie i Stalinie. W jego postępowaniu widać charakterystyczne zachowania rodem z tych „wielkich” dzieł. Wielki popis demokracji dał na ostatniej sesji (inie tylko) w stosunku do radnych PSL. Moim zdaniem każdemu radnemu należy się szacunek ze strony Burmistrza.

Joanna
Joanna
4 lata temu

„uczyć się przy nas samorzadnisci…” to jakiś gorzki żart

Observer
Observer
4 lata temu

To Towarzystwo Wzajemnej Adoracji z Prejsem na czele pomiata swoimi wyborcami i pokazuje rogi.
Wstyd Panie Prejs. Pan zapomniał o swoich obowiązkach i o tym że jest pan przedstawicielem swoich wyborców, którzy panu zaufali i którym pan winien służyć. Pan nie jest królem i władcą. Jaki pan przykład dajesz młodzieży? czego pan chcesz nauczyć młodzież? – chamstwa? arogancji? Zejdź pan na ziemię, bo wywiązą pana w końcu na taczkach za takie zachowanie. Dopóty dzban wodę nosi, dopóki się ucho nie urwie, a już słychać trzaski i widać rysy.

Xawery
Xawery
4 lata temu
Reply to  Observer

Niestety ten Pan Prejs, wzorce czerpie z dawnych,czasów, po jego zahowaniu, widac ze mial dobrych mauczycieli, i z tymi przyzwyczajeniamy trudno jest mu sie rozstać.

Segovia
Segovia
4 lata temu
Reply to  Xawery

Xawery : Tak, miał dobrych nauczycieli demokracji – prof. Łaciaka, prof. Minkiewicz, prof. Brodę i wielu innych, chociaż ty na pewno nawet nie wiesz , o kim mówię. Wszyscy radni zostali wybrani w demokratycznych wyborach i czy się to tobie podoba czy nie, nie jest ważne. Demokracja właśnie polega na tym, aby szanować wybory większości. Mnie się nie podoba, co ty i twoje towarzystwo wypisuje i co? Nic nie mogę zrobić, bo jest demokracja. Przestań więc wywalać , ty i tobie podobni, swoje frustracje na forum. Chamstwo to jest to co ty uprawiasz, rzucasz nazwiskami, obrażasz innych. Może podasz swoje nazwisko, to na ciebie też coś się znajdzie. Normalni ludzie zadają normalne pytania, a nie przychodzą na sesję z awanturami i osobistymi ” wycieczkami”. Czy jeżeli dostaniesz odpowiedź nie po swojej myśli, to jest to chamstwo? Myśl czlowieku, co piszesz, a nie pisz, co myślisz. Trochę szacunku dla tych, co mają inne zdanie. Myślę jednak, że i tak nic z tego nie zrozumiałeś….

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Segovia

Polega również na tym, żeby wybrańcy szanowali tych dzięki, którym mają ciepłe, mało odpowiedzialne stołeczki, a nie patrzyli na nich z góry i warczeli jak wilki na pałętające się lesie bezpańskie psy które podbierają im zdobyte żarcie. My jesteśmy takimi samymi ludźmi , a oni zostali wybrani po to żeby nam służyć i żeby wsłuchiwać się w nasze głosy, a nie nami rządzić i pomiatać.

Segovia
Segovia
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

Anonimowo: Tekst nie był do ciebie, więc uszanuj to i nie wtrącaj się tam, gdzie cię nie proszą. A przy okazji: patrz wyżej – i tak nic nie rozumiecie, pierwszy sort upośledzony.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Segovia

Na forum prywatnym nie będę się wtrącać, ale na forum publicznym każdy może zabrać głos – na tym polega demokracja 🙂

Mieszkaniec sztuk 1
Mieszkaniec sztuk 1
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

Powiec to prejsu he he

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Segovia

„nie wtrącaj się tam, gdzie cię nie proszą”
oto mławska demokracja.
Nawet tutaj próbują rządzić tak samo jak na sesji, tylko w sposób trochę bardziej wyważony, ale tylko dlatego, że zanim się coś napisze, to głowa zdąży wszystko przeanalizować,
Oj, złe nawyki, Segovia, bardzo złe.

Xawery
Xawery
4 lata temu
Reply to  Segovia

Segovia==a czy ja prosilem cie o komentarz do mego postu, na temat zachowan Pana Prejsa==NIE!!, ale dla mie jest jasne, ze P.Prejs, ukryl się pod nIkiem SEGOVNIA., OJ BYLO MINELO!! Moze to wreszcie dotrze do Przew. PREJSA, że takimi zachowaniami nie zbuduje sobie autorytetu, wrecz przeciwnie spotka sie z krytyką.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Segovia

Dodam jeszcze, że prof. Łaciaka, Brodę i wielu innych znałam i żaden nie był tak chamski jak jest Prejs, byli bardzo kulturalnymi i inteligentnymi ludźmi, a więc od nich ten Pan kultury się nie uczył.

mateo
mateo
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

Ooo, to jeżeli kończyłaś LO, to tym większy wstyd, że taki człowiek , jak ty opuścił mury tej szkoły.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  mateo

Tak, jest mi wstyd, ale tego…że tacy despotyczni i chamscy ludzie są również absolwentami tej szkoły. Pocieszam się tylko tym, że:
kultury to i Sorbona nie nauczy.

Podpis
Podpis
4 lata temu
Reply to  Segovia

Czyli w porządku jest zachowanie [wymoderowano] Łysego?

Xawery
Xawery
4 lata temu
Reply to  Segovia

Segovia===tak się zastanawiam czy ty w ogóle wiesz co to jest DEMOKRACJA, BO OPIS KTÓRY PRZEDSTAWIASZ TO RACZEJ DYKTATURA. Jesteś w błędzie ja akurat nie miałem tych osób na myśli, profesorów którzy mnie także uczyli, krótko bo krótko ale mam o nich jak najlepsze zdanie, bo w pózniejszych latach miałem możliwość z nimi współpracować, przy wielu okazjach, ja terz byłem wybierany w demokratycznych wyborach, ale nigdy bym sobie nie pozwolił, aby takie osobiste wycieczki robić na SESJACH RADY MIASTA, tak jak to robią PREJS I KOWALEWSKI. Segovia ja nie muszę się domyślać o kim mówisz prawdopodobnie o KOWALEWSKIM, pisząc ten post, akurat nie o tych osobach myślałem, aby rozwiązać ten spór spytaj PREJSA, CO TO BYLI ZA NAUCZYCIELE ==którzy w tamtych latach „uczyli kiedyś w obecnym budynku STAROSTWA” bo te zachowanie nie tylko PREJSA ALE I KOWALEWSKIEGO, to właśnie znamiona poprzedniego czasu, które starają się kultywować. Szanuje wybory–ale nie nawidzę takiego kołtuństwa i chamstwa w Twoim wykonaniu, czyżbyś był z tej samej szkoły, zbyt dobrze znam na przestrzeni 50 lat, całe towarzystwo, a ciebie z pewnością jeszcze na świecie nie było, także przestań z tym chamskim zachowaniem bo to świadczy o tobie z jakim chamem mam do czynienia. Jeśli na tym portalu podasz prawdziwe swoje nazwisko „nauczycielu” —to twoja propozycję rozważę. Myślę ale za nim napisze to pomyślę, czy warto to upubliczniać, wskazywanie komuś z nazwiska błędów nie jest żadnym obrażaniem. CZY SEGOVIA = PREJS!!

Xawery
Xawery
4 lata temu
Reply to  Segovia

Segovia==poniżej odpisałem Ci na twój post, i nie zamierzam, dalej prowadzić z tobą wymiany, a to dlatego że uprawianie chamstwa w twoim wykonaniu mnie nie interesuje, JESTEŚ JUŻ 2 OSOBĄ NA TYM PORTALU PO HEMIM, z którą nie zamierzam prowadzić polemiki, bo takich ludzi jak wy obydwaj, żadne argumenty nie przekonają,

Segovia
Segovia
4 lata temu
Reply to  Xawery

No właśnie. Kulturalni ludzie prowadzą polemikę i z ludźmi o innych poglądach, a dyskusja nie polega na przekonywaniu, lecz na przedstawianiu rozsądnych argumentów. Ale, niestety, ty ich nie masz. Myślisz tylko o tym, kto mógł napisać dany tekst. Kombinuj, jak na razie, kiepsko ci idzie, he, he….

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Segovia

No właśnie, zagmatwałeś się w swoich wywodach Segovia. Kulturalni ludzie prowadzą polemikę z ludźmi o innych poglądach tak jak np. burmistrz z Kosińskim , czy burmistrz z mieszkańcami, którzy mają inne poglądy (jego polemika to ucieczki z zebrań osiedlowych, czy też Prejs, który boi się polemiki, bo jego zdaniem to są pyskówki. Kulturalny człowiek na miejscu przewodniczącego potrafiłby uspokoić nawet zacietrzewionego mieszkańca i doprowadzić do rozsądnej dyskusji bez złych emocji.
Właśnie, gdy brak jest argumentów najlepiej mieszkańcom zamknąć usta i nie dopuszczać ich do głosu. Ot, demokracja – racja jest zawsze po mojej stronie.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Segovia

Radni, włodarze to jakby nie było osoby publiczna szanowny panie Segovia, a może panie P…
Widzę, że do ciebie też nie dociera, że osoby takie jak włodarze czy radni powinni być bardziej kulturalni. Obejrzyj sobie np. ostatnią sesję RM i sam się przekonasz, że jesteś, przepraszam, że przewodniczący jest chamski. Swoje emocje to możecie pokazywać prywatnie, ale reprezentując społeczeństwo powinniście zachować zimną krew i być tylko merytoryczni.

Xawery
Xawery
4 lata temu
Reply to  Segovia

Segovia —piszesz że nie podoba ci się co ja i moje towarzystwo wypisuje, po pierwsze ja nie mam w pisaniu komentarzy żadnego towarzystwa, jestem samodzielnym bytem,na portalu nie potrzebuje niczyich rad, zwłaszcza takich osobników jak SEGOVIA, który twierdzi że nie może nic zrobić bo jest demokracja, a nie wiesz dlaczego–ano tylko dlatego że po prostu nie masz żadnych argumentów, bo twój post to takie masło maślane.—-bo ty wyznajesz zasadę że ” POLSKOŚĆ TO PĘD KU ŚMIERCI I SAMOZNISZCZENIA, TĘPIENIE DOBRYCH WŚRÓD, SWOICH—BY NIE MIEĆ W SWOIM STADZIE, którego tak zażarcie bronisz, NIKOGO LEPSZEGO OD SIEBIE.!!!

Wyborca
Wyborca
4 lata temu
Reply to  Xawery

Xawery dziwi Cie to? Przecież wracamy do dawnych czasów tylko w jeszcze gorszym wydaniu.

Xawery
Xawery
4 lata temu
Reply to  Wyborca

Nie nie dziwi mnie , ale ponieważ zbyt dobrze pamiętam tamte czasy, to staram się co mądrzejszych bywalców tego portalu przestrzegać bo jak zwykle się takie działanie jak tych panów zazwyczaj zle się kończy. Zdumiewają mnie ludzie, których idolami są: obrońca pedofili komuch PIOTROWICZ, chamska i prymitywna PAWŁOWICZ, bankster fantasta,kombinator BANAŚ, krzykacz kabareciarz DUDA, Dla mnie każdy popierający, tych ludzi, to bezrozumny osobnik, który nie potrafi kojarzyć najprostszych faktów—a takich osobników na tym portalu mamy multum. Dziwić się nie dziwić tym naszym włodarzom, przecie oni mają takie przykłady z samej góry, a wczorajsze narady i głosowania, a także zachowania tych pisowskich tuzów intelektu, bo dla nich nie ważne są wyroki sądów bo SĄD mają na NOWOGRODZKIEJ, dl nich nie ważna jest prośba komisji europejskiej, prośba amerykańskich adwokatów. to wszystko nie jest ważne oni wiedzą swoje. I TO JEST BARDZO PRZYKRE, BO NA ICH DZIAŁANIACH UCIERPIĄ POLACY. TAK UPADA MOJA OJCZYZNA, RĘKAMI CHCIWYCH I RZĄDNYCH WŁADZY GŁUPCÓW===ILE RAZY JUŻ TO BYWAŁO??? TAK DZIAŁA PIS==I DLATEGO JEST MI BARDZO PRZYKRO !!!!! Mam tylko nadzieje że może przyjdzie czas, że nastąpi piękny dzień,jak KAIN POŁĄCZY SIĘ Z ABLEM. a wtedy POLSKA będzie WOLNA !!!!

mławianka
mławianka
4 lata temu

Tak, godne naśladowania wzorce dadzą młodzieży, nasi radni.
Nauczą młodych samorządności, demokracji, buty, arogancji i chamstwa.

A może młodzież nauczy radnych na czym polega demokracja i jak w sposób kulturalny się dyskutuje, a nie zamyka wszystkim usta.
Podejrzewam, że młodzi wybiorą spośród siebie najlepszych do Młodzieżowej Rady Miasta, ale jeśli będą się uczyć od starych i ich naśladować, to wyjdzie z tego niezły kabaret

True
True
4 lata temu

Krzyż zostanie!
A czy przewodniczący Prejs spadnie ze stołka?

Borys
Borys
4 lata temu
Reply to  True

Powinien polecieć, to nie jest odpowiednia osoba. Mało sympatyczny.

Xawery
Xawery
4 lata temu
Reply to  Borys

Borys, o to bedzie trudno, mieszkańcom, moze nie odpowiadac, ważne ze odpowiada BURMISTRZOWI, zresztą wygląda na to ze obaj, sier szukali w korciu maku, ale zer radni na takie zzchowania tym osobistosciom pozwalaja==TO BARDZO ŹLE SWIADCZY O TYCH RADNYCH== te zachowania, pokazują ze naprawdę potrzebne jest REFERENDUM,

Xawery
Xawery
4 lata temu
Reply to  True

Chyba ze mu krzyż na głowę, spadnie moze wtedy sie troche otrzezwi i zrefkektuje że cos jest nie tak

Podpis
Podpis
4 lata temu

Kogo oni chcą uczyć?
Tym tekstem ośmieszyli siebie sami.
Nie wolno krytykować, bo burmistrz byłby smutny?
Nie wolno nic mówić o radnych, bo to nadzwyczajna grupa obywateli?
Po prostu Ci ludzie mają swoją wizję demokracji we własnym wykonaniu w ratuszowym sosie mistrza kuchni Sławo Kowa’ eskiego.
Wielu się jednak przekonało, że to, co serwuje jaskinia hejtu przestało wielu już smakować, a są i tacy, którzy miewają niestrawność od papki Sławo- mistrza kuchni.

29
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x