Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zapłonął znicz pamięci pod pamiątkową tablicą na Starym Rynku [zobacz film]


Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej pielęgnują pamięć o ważnych wydarzeniach z historii Mławy. Jednym z nich jest coroczna akcja zapalenia zniczy przed tablicą znajdującą się przy ul. Chrobrego, upamiętniającą śmierć czworga bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej.


17 grudnia 1942 r. przy rynku miejskim niemieccy okupanci dokonali egzekucji przez powieszenie czworga żołnierzy Armii Krajowej:

Jadwigi Michaliny Czechowskiej ps. „Nastka” – kuriera Komendy Obwodu AK,

Jana Wasiłowskiego ps. „Janusz” – szefa II oddziału Komendy Obwodu,

 Bronisława Żebrowskiego ps. „Nurek” – inspektora Inspektoratu II AK,

Eugeniusza Jastrzębowskiego ps. „Feliks”.

Egzekucja odbyła się w obecności spędzonych przez hitlerowców mieszkańców Mławy i okolic. Powieszeni zachowali się godnie i wykazali się patriotyczną postawą. Jan Wasiłowski i Michalina Czechowska przed wykonaniem egzekucji krzyknęli: „Niech żyje Polska!”

Skazani zostali aresztowani w sierpniu 1942 r. na skutek zdrady Franciszka Zielińskiego ps. „Włóczęga”,byłego żołnierza AK, który został agentem Gestapo i zadenuncjował wielu członków ruchu oporu: z Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
dziadek z bliska
dziadek z bliska
9 miesięcy temu

Panowie a na jakieś kwiatki to już wam nie starczyło??, co tak skromiutko===fakt ważna jest ta iskierka pamięci, ale widać że coraz bardziej skromnie, to w tej naszej Mławie wygląda.

mławianka
mławianka
9 miesięcy temu

Szkoda, wielka szkoda, że władze miasta nie pamiętają, a chyba powinny pamiętać i przypominać, bo nasze dzieci w ogóle nie będą znały histori tej naszej małej społeczności i nie będzie miał kto zapalić nawet znicza pod pamiątkową tablica (i to nie tylko tą).
Dobrze, że Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej pamięta i krzewi tę pamięć.
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – J. Piłsudski.