Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zapłonął znicz pamięci pod pamiątkową tablicą na Starym Rynku [zobacz film]


Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej pielęgnują pamięć o ważnych wydarzeniach z historii Mławy. Jednym z nich jest coroczna akcja zapalenia zniczy przed tablicą znajdującą się przy ul. Chrobrego, upamiętniającą śmierć czworga bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


17 grudnia 1942 r. przy rynku miejskim niemieccy okupanci dokonali egzekucji przez powieszenie czworga żołnierzy Armii Krajowej:

Jadwigi Michaliny Czechowskiej ps. „Nastka” – kuriera Komendy Obwodu AK,

Jana Wasiłowskiego ps. „Janusz” – szefa II oddziału Komendy Obwodu,

 Bronisława Żebrowskiego ps. „Nurek” – inspektora Inspektoratu II AK,

Eugeniusza Jastrzębowskiego ps. „Feliks”.

Egzekucja odbyła się w obecności spędzonych przez hitlerowców mieszkańców Mławy i okolic. Powieszeni zachowali się godnie i wykazali się patriotyczną postawą. Jan Wasiłowski i Michalina Czechowska przed wykonaniem egzekucji krzyknęli: „Niech żyje Polska!”

Skazani zostali aresztowani w sierpniu 1942 r. na skutek zdrady Franciszka Zielińskiego ps. „Włóczęga”,byłego żołnierza AK, który został agentem Gestapo i zadenuncjował wielu członków ruchu oporu: z Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
dziadek z bliska
dziadek z bliska
1 rok temu

Panowie a na jakieś kwiatki to już wam nie starczyło??, co tak skromiutko===fakt ważna jest ta iskierka pamięci, ale widać że coraz bardziej skromnie, to w tej naszej Mławie wygląda.

mławianka
mławianka
1 rok temu

Szkoda, wielka szkoda, że władze miasta nie pamiętają, a chyba powinny pamiętać i przypominać, bo nasze dzieci w ogóle nie będą znały histori tej naszej małej społeczności i nie będzie miał kto zapalić nawet znicza pod pamiątkową tablica (i to nie tylko tą).
Dobrze, że Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej pamięta i krzewi tę pamięć.
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – J. Piłsudski.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x