Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
LOK Mława
Logo
meblolux

Uwaga! Nasila się zjawisko nielegalnego porzucania odpadów  


W ostatnich latach nasila się zjawisko porzucania odpadów przez nieuczciwe podmioty w pomieszczeniach i na posesjach osób prywatnych. To temat ważny, bo kosztami utylizacji podrzuconych odpadów obarczony jest – nieświadomy nielegalnego procederu – właściciel posesji. Ostatni taki przypadek odnotowali inspektorzy WIOŚ 13 grudnia w miejscowości Ludwikowo (gmina Joniec, powiat płoński.


Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Mławie najlepsze liceum na północnym Mazowszu

Tam na terenie prywatnym magazynowane są beczki i mauzery z nieznaną zawartością. Inspektorzy przeprowadzili czynności z udziałem policji i straży pożarnej. Ustalili, że na posesji prywatnej na nieutwardzonej powierzchni znajduje się 401 beczek plastikowych o pojemności 200 l oraz 31 mauzerów o pojemności 1m3. Beczki umieszczone są na paletach i owinięte folią, a 40 z nich ustawionych jest w drewnianej stodole. Są to prawdopodobnie odpady płynne z działalności przemysłowej, które zostały nielegalnie zmagazynowane przez podmiot wynajmujący budynki gospodarcze od właściciela terenu. Policja zabezpieczyła miejsce ich ujawnienia, a sprawa jest w toku.

W związku z tym ostrzegamy właścicieli gruntów oraz magazynów pod wynajem przed działalnością oszustów. Firmy wynajmują magazyny i inne nieruchomości pod pozorem legalnej działalności i gromadzą tam odpady bez wiedzy właściciela, a po wypełnieniu obiektu zaprzestają działalności i znikają.

Zgodnie z art. 26 Ustawy o odpadach (Dz.U. 2019 r. poz. 701 ze zm.), posiadacz odpadów jest obowiązany do ich niezwłocznego usunięcia z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. Poprzez posiadacza odpadów rozumie się wytwórcę odpadów lub osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej będące w posiadaniu odpadów. Domniemywa się, że posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości jest władający powierzchnią ziemi. Decyzję nakazującą usunięcie odpadów wydaje się w stosunku do wszystkich posiadaczy odpadów. Za wykonanie wskazanych w niej obowiązków odpowiedzialni są solidarnie.W przypadku, gdy nie uda się odnaleźć podmiotu wynajmującego, obowiązek usunięcia odpadów spoczywa więc na właścicielu nieruchomości, który musi ponieść całkowity koszt ich utylizacji.

Oszuści działają zazwyczaj według prostego schematu. Umowę z właścicielem podpisuje doraźnie powołana firma, nieoficjalnie współpracująca z nieuczciwym podmiotem. Wynajmowany teren w krótkim czasie zostaje zapełniony odpadami, a następnie firma znika z rynku, pozostawiając problem właścicielowi.

W związku z tym właścicielom gruntów i nieruchomości zaleca się daleko idącą ostrożność, dokładną weryfikację podmiotów, z którymi zawierają umowy oraz regularne kontrole wynajmowanych pomieszczeń i gruntów.

Źródło: WIOŚ w Warszawie

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

4
KOMENTARZE

avatar
1500
Hemi
Gość
Hemi

Nasila się także zjawisko nieodbierania, pod różnymi pretekstami, części odpadów powstałych na obszarze gospodarstwa domowego.

Lub utrudniania ich odbioru (zbyt rygorystyczne kryteria selekcji, zbyt rzadki odbiór elektrośmieci czy gabarytów) czy też narzucania absurdalnych limitów, np. tylko jeden worek liści w październiku, podczas gdy workow tych jest w tym okresie co najmniej 10, więc co z nimi robić, to wszystko przy akompaniamencie peanów na cześć zieleni, zdrowego powietrza, etc.

Żeby było jasne, dotyczy to nie tylko Mławy ale wielu gmin regionu.

genek
Gość
genek

konsument musi być traktowany jako PAN… ma żreć żreć pardon…KONSUMOWAĆ !!! nie martwiąc się o odpady !!! inaczej będzie musiał kombinować a więc po pierwsze na drugi koniec świata bedzie opłacalne podrzucanie śmieci z biednej Ameryki Południowej do bogatej Polski że na Śląsku niby w szkalne kuleczki to zarobią i schowają na wieki wieków Amen albo może jako Chińczyki z którymi zawarto porozumienie że one mają technologię made in Kina…of cooooz co śmieci z muławy zutylizują znaczy się podpali się samoistnie po raz szósty jakieś wysypisko i uleci co nie zdążyli poprzednicy że niby zakopać… i to wszyćko kosztuje trzykroć… Czytaj więcej »

Normalny czytelnik
Gość
Normalny czytelnik

Odstaw te tabletki czlowieku

sławomir
Gość
sławomir

@normalny czytelniku…Ty za to obecnie ZAPŁACISZ … we Warszawce już około 100 PLN kazden jeden mieszkaniec mniasta za śmieci od 01 Styczeń 2020…