Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Już wiedzą jak zadbać o rodzinne archiwalia


Uczniowie klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Mławie udali się z wizytą do instytucji, o której istnieniu nawet nie słyszeli. Odwiedzili Państwowe Archiwum w Mławie. W trakcie lekcji archiwalnej dzieci dowiedziały się, jak ważne i zarazem cenne pod względem historycznym dokumenty się tam przechowuje.

Sprzedam Piec


Papier to bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia materiał, dlatego należy zachować szczególne procedury, zanim wyjmie się z jednego z wielu sejfów dotkniętą zębem czasu księgę. Konieczny jest strój ochronny, maska, rękawice.

Uczniowie uzmysłowili sobie, jak wiele cennych zdjęć i pamiątek znajduje się w ich domach rodzinnych. Znając technologie i sposoby przechowywania mogą stać się prawdziwymi rodzinnymi archiwistami i ocalić od zniszczenia to, co za kilkadziesiąt lat nabierze muzealnej wartości.

Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii  poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii. Warto więc wiedzieć jak się do tego zabrać.

źródło i fot. SP 7

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x