Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławianie na medal


To ogromne wyróżnienie dla przedstawicieli naszego powiatu i miasta. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył grupę mławian, zasłużonych dla kraju i Mazowsza. Odznaczenia w siedzibie urzędu wręczał wyróżnionym Wojewoda i Wicewojewoda Mazowiecki podczas dwóch spotkań.


Odznaczenia otrzymali:

Złoty Krzyż Zasługi : Tadeusz Jasiński

Brązowe Krzyże Zasługi: Dariusz Krawczyk, Joanna Dorota Rodowicz, Zbigniew Ruszkowski, Agnieszka Ewa Rychcik-Nowakowska, ks. Krzysztof Szwejkowski.

– Jako członkom Stowarzyszenia Historycznego Mazowsza Północnego jest nam bardzo miło, że dostrzeżono naszą pracę, choć nie jest to naszym celem. Za nami wiele lat walki o przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych i troski o miejsca pamięci historycznej  – mówi Zbigniew Ruszkowski jeden z odznaczonych.

Krzyż Zasługi jest nagrodą dla osób, których działania na rzecz państwa lub obywateli przekroczyły zakres zwykłych obowiązków, przynosząc znaczną korzyść krajowi. Może być nadany także za ofiarną działalność publiczną i ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi tego samego stopnia może być nadany tej samej osobie dwukrotnie. Drugie nadanie Krzyża tego samego stopnia ponownie oznacza się przez nałożenie na wstążkę Krzyża okucia w kształcie listewki.

Z kolei działacze polityczni i społeczni, którzy przyczynili się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski odebrali z rąk Wicewojewody Mazowieckiego Artura Standowicza Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości Otrzymali je:Helena Grącka, Tomasz Kowalski, Rafał Nowakowski, Łukasz Piotrowski i Maria Świtoń.  Ten medal otrzymał również zaprzyjaźniony z Mławą Marcin Dominiak. Znaleźli się oni pośród 31 osób wyróżnionych tym odznaczeniem.

– Czuję się bardzo wyróżniona i zauważona jest to dla mnie wielka wdzięczność wobec Stowarzyszenia Historycznego Mazowsza Północnego, które zgłosiło wniosek i dzisiaj mogłam przyjąć Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości – mówi Helena Grącka.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021.  Medal nadawany jest osobom żyjącym, które pełniąc nienaganną służbę publiczną, przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie nadawane jest osobom, które prowadziły działalność: na rzecz przemian demokratycznych, walki o niepodległość, budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
kościelny
kościelny
4 lata temu

ks. Krzysztof Szwejkowski chyba za te walające się po cmentarzu w Lipowcu czaszki

Mors
Mors
4 lata temu

Brawo dla Panow z SRH 79 pp. Należało Wam się już dawno takie wyróżnienie. Gratulacje

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Mors

A co to za grupa? Pierwszy raz słyszę. Jakoś ich w Mławie nie kojarzę.

Mors
Mors
4 lata temu
Reply to  mławianka

Ciebie też nikt nie kojarzy

Mławianka
Mławianka
4 lata temu
Reply to  Mors

Serio. Nie obiło mi się o uszy. Grhlc to kojarzę, a to jest u nas jakaś inna grupa?

Mors
Mors
4 lata temu
Reply to  Mławianka

A to powini grh lc dać jakiś medal, co najmiej order uśmiechu o ich działalności to już legendy chodzą z tego są najbardziej znani

Mławianka
Mławianka
4 lata temu
Reply to  Mors

Jeżeli dadzą tak jak tu rozdają to wezmę bez kozery. Tylko głupi by nie wziął

Mlawiak
Mlawiak
4 lata temu

Dzis ludzie sami sobie dają nagrody wszędzie cwaniactwo

anty
anty
4 lata temu

Jak widać sami działacze Pisu, kandydaci, członkowie lub zwolennicy otrzymują i medale i ordery. Wg władzy to jedyni patrioci. Jak widać reszta to gorszy sort

Anonim
Anonim
4 lata temu
Reply to  anty

Bunio jak widać był prekursorem w rozdawnictwie medali.
Kto jest przeciwnikiem PIS ma gdzieś ich medale i ich po prostu nie odbiera z rąk tych fanatyków.

Olek
Olek
4 lata temu
Reply to  anty

Oho żal tyłek ściska ? Ale że burmistrzowych nikt nie docenił, wszak tyle robią dla miasta, a zapomialem burmistrz ma swoj „order”ktory daje na prawo i lewo

Tobi
Tobi
4 lata temu
Reply to  Olek

Oj tam oni wolą wycieczkę do Moscufo, a nie tam jakieś medale heheh

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x