Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zlikwidować jedną szkołę, czy zreformować oświatę w gminie?


Gmina Wieczfnia Kościelna zamierza zlikwidować Szkołę Filialną w Grzebsku. Uchwałę z takim zamiarem podjęli na sesji w dniu 28 listopada radni, choć nie było wśród nich jednomyślności. Jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu. Podjęta  uchwała to pierwszy krok na drodze do likwidacji placówki, do której dojdzie z końcem roku szkolnego. To zdaniem radnego Bąka jedynie działania doraźne, a nie reforma systemu oświaty w gminie.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


Pierwszym z argumentów za likwidacją zapisanym w uzasadnieniu, ale także padającym w dyskusji  był czynnik demograficzny. Dzieci uczęszczających do tej szkoły zostało trzynaścioro, a z danych urzędowych wynika, że tendencji wzrostowej liczby uczniów nie będzie. Mała liczba dzieci w klasach powoduje, że klasy są łączone. Dzieci nie mają sali gimnastycznej, stołówki i biblioteki. W tak małych klasach następuje zatracenie poziomu rywalizacji, satysfakcji i prawidłowych relacji między uczniami. Mała liczba dzieci to także mała subwencja oświatowa „idąca za uczniem”. Jak oszacowała gmina, tylko bieżące wydatki w roku szkolnym na tę placówkę to kwota ponad 218 tys. zł. W przeliczeniu na ucznia gmina wydaje ponad 15,5 tys. zł. Ostatecznie więc argumenty za likwidacją placówki w Grzebsku sprowadziły się do dobra dziecka i racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi. Gmina chce zapewnić dowóz uczniów, a dla najmłodszych dzieci dodatkowe kursy autobusów, a także możliwość korzystania ze świetlicy szkolnej.

Inną wizję dobra dziecka oraz zmniejszenia kosztów miał radny Tadeusz Bąk. Nie zakwestionował, że dzieci ze szkoły w Grzebsku po przeniesieniu do szkoły macierzystej w Wieczfni Kościelnej będą miały lepsze warunki do nauki, lepsze też niż pozostałe szkoły w Windykach czy Uniszkach Zawadzkich. Wątpliwości radnego wzbudziła racjonalność gospodarowania środkami publicznymi.

– Jako organ prowadzący powinniśmy patrzeć na całokształt funkcjonowania oświaty na terenie naszej gminy, strukturę sieci szkół i koszty jakie są w poszczególnych placówkach. Koszt utrzymania ucznia w szkole w Grzebsku jest niespełna 16 tys. zł. W tym samym okresie w Szkole Podstawowej w Windykach koszt utrzymania jednego ucznia wynosił 17 382 zł, w Szkole Podstawowej w Uniszkach Zawadzkich – 17 099 zł, w samej Wieczfni Kość. gdzie koszty są zbite – niespełna 12 tys. zł. – mówił radny Bąk.

Radny podkreślił, że nie jest za obniżaniem nakładów na edukację, ale podejmowane teraz działania są tylko doraźne.

– W tym momencie powinniśmy uruchomić pewną debatę na temat funkcjonowania oświaty, jakie podjąć działania, aby zminimalizować te środki, które dokładamy do tego systemu, kosztem zadań inwestycyjnych. Powinniśmy podejmować co najmniej trzy uchwały. Dalsze utrzymywanie takiego systemu oświaty spowoduje, że będziemy dryfować jako gmina, nie będzie nas stać na inwestycje. Ile zaoszczędzimy z tych 218 tys.?  Przez likwidację tej szkoły zaoszczędzimy 50 może 100 tys. zł, a pozostanie kłopot z utrzymaniem tego majątku. Ta uchwała to tylko malutki kroczek do zreformowania systemu oświaty w gminie. Ja generalnie nie poprę tej uchwały, bo to za małe zmiany i nie wniosą nic wielkiego – podsumował radny.

Konieczność przeprowadzenia debaty o oświacie widział również wójt Mariusz Gębala.

– Faktycznie powinniśmy przeprowadzić poważną debatę o oświacie. Szkoły takie małe zamykają się same ze względu na demografią. Państwo radni otrzymali projekt budżetu. Porównując dochody i wydatki jest 2 mln 600 tys. różnicy – mówił wójt Gębala.

– Dołożę należytej staranności by konsekwencje tej uchwały – jeżeli zostanie podjęta – w jak najdelikatniejszy sposób rodzice zostaną poinformowani. Jeżeli będą chcieli rozmawiać, gotów jestem się spotkać. Jeśli chodzi o zmiany kadrowe to ich praktycznie nie będzie. Jeden z nauczycieli odchodzi na emeryturę, więc wszyscy nauczyciele związani ze szkołą w Grzebsku znajdą zatrudnienie w szkole w Wieczfni. Jest tam jeszcze pani sprzątaczka, w tym przypadku najprawdopodobniej straci pracę   – wyjaśniał wójt.

W zarządzonym przez przewodniczącego rady głosowaniu 13 radnych poparło uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Filialnej w Grzebsku.  Radny Tadeusz Bąk był przeciw, wstrzymał się radny Marek Kołakowski.

Szkoła Podstawowa w Grzebsku powstała w latach 50-tych.   W latach 80-tych funkcjonowały w niej klasy 1-6. Od 1986 roku Szkoła Podstawowa mieściła się w dwóch budynkach – w Grzebsku i  Łęgu. W 2000 roku Szkoła Podstawowa w Grzebsku została zlikwidowana – w jej miejsce utworzono funkcjonujący do teraz Szkołę Filialną z „zerówką” i klasami 1-3.

JK

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Absolwent
Absolwent
1 rok temu

Moim zadaniem jedna z nielicznych szkol do której dzieci chodzą z przyjemnością. Wspaniała opieka, kreatywni pełni pasji nauczyciele. Jedyna szkoła jaką znam, która tak zachęcała rodziców do wspólnej pracy. Nigdzie indziej nie widziałam szkoły w której dzieci uczą się nie tylko siedząc przez 45 minut w ławkach. Szkoły w której rodzice chętnie uczestniczą w warsztatach i są zapraszani na każde święto szkolne (a także pomagają w ich organizacji). Serce pęka, że niestety nie zostanie to z nami na dłużej. Wielka strata dla dzieci

Ella
Ella
1 rok temu

Mnie zastanawia jak krótką pamięć mają niektórzy, np pan radny, z zasady przeciwko wszystkiemu co robi gmina. Rok temu, w wyborach popierający kontrkandydatkę obecnego wójta. Jednym z punktów programowych podczas jej kampanii było stworzenie superszkoły, jednej zamiast istniejących kilku na terenie gminy. Osobiście to słyszałam z jej ust, podczas wizyt w domach. Jak się to ma do obecnej sytuacji ?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x