Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Piesze patrole lekarstwem na poprawę poczucia bezpieczeństwa w Mławie?


Nikłą frekwencją – pomimo publikowanych we wszystkich mediach zaproszeń – cieszyła się zorganizowana przez komendanta Policji w Mławie debata na temat bezpieczeństwa w Mławie. Zjawili się na niej zasadniczo policjanci i przedstawiciele instytucji. Bardzo niewielu było „zwykłych” mieszkańców, ale za to jeden z nich do tej debaty szczególnie dobrze się przygotował.


Debatę rozpoczęła ilustrowana prezentacją multimedialną informacja  wybranych danych statystycznych o mławskiej komendzie policji, a także popełnianych przestępstwach i ich wykrywalności, które to prezentowali komendant insp. Artur Ryfiński oraz jego zastępca podinsp. Krzysztof Hincman. Był też moment na osobiste przedstawienie z imienia i nazwiska dzielnicowych z terenu miasta i powiatu.

Czy prezentować dane statystyczne na tym spotkaniu, wahał się sam komendant.

– Jeżeli chodzi o wykrywalność i przestępczość długo się zastanawiałem, czy przedstawiać te wskaźniki. Ale jestem winny państwu pokazać jaki jest trend na naszym powiecie. Chociaż statystyka nas nie interesuje. Ona jest potrzebna tylko po to, by ocenić pracę policjantów – mówił komendant Ryfiński.

Jednak tą statystyką się posłużył. Według niej, od 2017 roku rosła ilość popełnianych przestępstw (w 2017 – 722, w 2018 – 917, w 2019 – 881), za to wykrywalność rosła ( 2017 – 80,7, 2018 – 84,5, 2019 – 93,9). Nieco gorzej wyglądała statystyka w 7 kategoriach przestępstw, tu wykrywalność też rosła, ale była na poziomie 55% w 2017, 68% w 2018 i 69% w 2019.

Dyskutantów, którzy zabrali głos statystyka zupełnie nie zainteresowała. Mówili za to o konkretnych sytuacjach. A całą ich listę miał wynotowaną Zbigniew Ruszkowski. Wątek, który zdominował zadawane pytania rozpoczął jednak jeden z przewodniczących zarządu osiedla – Mirosław Dąbrowski., pytając jak często pojawiają się patrole na jego osiedlu i w mieście. Ten wątek doprecyzował Zbigniew Ruszkowski, w nawiązaniu do śmiertelnego pchnięcia nożem osiemnastolatka w centrum miasta.

– Co się stało z pieszymi patrolami, które kilka lat temu widać było w mieście? Mieszkańcy oczekują, że taki patrol będzie tak skuteczny, aby takiego zdarzenia nie było – mówił Ruszkowski. Zakwestionował też tezę, że monitoring w centrum spowodował, że negatywne zjawiska przesunęły się na obrzeża miasta. Przeciwnie, podał przykłady szeregu zdarzeń, do których dochodziło w samym centrum, pod okiem monitoringu.

Inne spojrzenie na sprawę patroli zaprezentowali komendanci. Wyjaśniali, że lepsze są patrole „rajdujące”, co pozwala szybciej dotrzeć do zgłoszenia. Komendant Ryfiński podkreślił też, że jest wielkim zwolennikiem rozbudowy monitoringu miejskiego. Z kolei w kwestii ostatniego tragicznego zdarzenia w centrum miasta zastępca komendanta, uzasadniał, że jeżeli ktoś ma złe zamiary, to je zrealizuje, nawet na sali pełnej policjantów, a przecież policja nie może stać na każdej ulicy. Ważne by otrzymywała sygnały od mieszkańców.

W dalszej dyskusji pojawiły się też inne wątki. Powiatowy Inspektor Sanitarny Ewa Sztuba m.in. pochwaliła policję za bardzo dobrą współpracę. Z kolei dyrektor MDK Edyta Suszek dopytywała, czy w przypadku zgłoszenia na policję konieczne jest podawanie danych zgłaszającego.

Zwyczajem policji z poprzednich debat, było spisanie wszystkich spraw sygnalizowanych podczas dyskusji oraz sformułowanie wniosków.  Na to jednak trzeba chwilę poczekać. Czy z tej debaty można wyciągnąć już teraz wniosek, że w Mławie jest bezpiecznie, a mieszkańcy mają do policji zaufanie?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jebeł
Jebeł
2 lata temu

Proponuję godzinę policyjna od 20tej

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lata temu

Debatowali debatowali i nic. No coż patrole piesze to bardzo dobra sprawa zwłaszcza po zmroku i w miejscach gdzie dochodzi do różnego rodzaju przestępstw pospolitych, ale żeby ich skuteczność miała rację bytu należy właśnie zorganizować przyjazd Policjantów z innego rejonu i wtedy nie będzie koneksji znajomości i innych powiązań koleżeństwa itp. Taki patrol nie będzie dyskutował z delikwentem lub kilkoma jest wykroczenie bądz przestępstwo będzie należyta kara skończą się dyskusje. Ale żeby to nastąpiło to potrzeba jest naprawa tej rodzinnej instytucji zwanej Policją 🙂 fajne zdjęcia zrobiliście tatusiowie pracowali teraz synusiowie mundurki pozakładali i debatowali:) do zdjęć się ładnie uśmiechali:) obyśmy doczekali chwil że Policjanci naprawdę będą maszerować i patrolować mławskie ulice. Cuda się zdarzają 🙂

Leo
Leo
2 lata temu

Brawo Zbyszek

Mławianka
Mławianka
2 lata temu

Piesze patrole haha to się posypią mandaty. Przynajmniej święte krowy będą uważniej przechodzić przez ulicę.

Milano
Milano
2 lata temu

Piesze patrole ale ci ludzie są zacofani, myśli że jak taki ostro będzie przy ratuszu a zacznie coś się dziać przy parku to nawet jak będą biec to za ile przybędą? W radiowozie mogą włączyć koguty. Mława to specyficzne miasto, jak chcą patroli pieszych to niech przyjadą ci chyba z Płocka oni jak zaczną je..ć ludzi to się odechce nawet temu Ruszkowskiemu tych pieszych patroli

Kate
Kate
2 lata temu
Reply to  Milano

Jak to w naszej Mławie – co by nie chciał zrobić, to źle.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x