Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Solanka już płynie. Budowa tężni zakończona [zobacz film]Zgodnie z umową zawartą z wykonawcą, zakończyła się budowa tężni solankowej przy ulicy Dworcowej w Mławie. Solanka już płynie a na odwiedzających czekają ławeczki. Warunki przetargowe nakładały obowiązek zakończenia inwestycji w terminie do 29 listopada. Wólczańska tężnia to połowa zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego z roku 2017, zakładającego powstanie dwóch takich obiektów w Mławie.

Realizacji tego projektu, który uzyskał ogromne poparcie społeczne, od początku towarzyszyły różne perypetie. Do tej chwili miastu nie udało się uzgodnić z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków lokalizacji drugiego obiektu, który miał stanąć w parku na Placu 1-go Maja. W przypadku lokalizacji tężni na Wólce miasto kilkukrotnie powtarzało przetarg, by znaleźć wykonawcę. W najbliższym sąsiedztwie tężni w trakcie realizacji jest też kolejny pomysł obywatelskiego budżetu nawiązujący do tężni – park solankowy. Ta inwestycja z kolei ma być ukończona do 17 grudnia.

Wykonawca – mławska firma „Ogródeczek” zobowiązana była do wybudowania tężni wraz z instalacjami: elektryczną zewnętrzną, wodociągową zewnętrzną oraz instalacją technologiczną do zasilania tężni. Wokół obiektu miała zamontować ławki i kosze na śmieci oraz pobudować fragment ogrodzenia pełnego. Inwestycja kosztowała ponad 261 tys. zł.

Z zakresu zadania, miasto wyłączyło budowę ciągów pieszo-jezdnych, budowę drogi dojazdowej, budowę 4 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, mimo tego, iż projekt tężni solankowej uwzględnia całość realizacji zadania.

Czo stanie się z drugą części obywatelskiego pomysłu? Na razie nie wiadomo. Pomysłodawcy budowy tężni – Kamil Przybyszewski i Wiesław Moszczyński wielokrotnie monitowali i interweniowali w sprawie realizacji całości zadania. Czy jednak drugi taki obiekt powstanie w centrum miasta trudno dziś przesądzić.

JK

bsh

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
37 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ancymonka
Ancymonka
2 lata temu

Tężnia – oby okazała się trafioną inwestycją. Właśnie się nawdychałam oparów solanki. Po uldze w płucach zadławiłam się smrodem ze spalarni po 1 km. I co? Nikomu nie przeszkadza odór klimatyczny. Służby, gdzie jesteście. Straże, Sanepidy, Policja. Nikt nic nie wie. Gazety lokalne. Żwir przeszkadzał. A tu co mamy?

Green
Green
2 lata temu

dlaczego na stronach UM brak jest informacji o zakończonej inwestycji, z byle trawniczka i kostki w centrum czy też posadzenia kilku drzewek robi się wielkie halo, a tu inwestycja za 261tys przeszła bez echa na stronach UM, może dlatego że to projekt obywatelski

Brygida K.
Brygida K.
2 lata temu
Reply to  Green

Może choćby dlatego, że burmistrz nie lubi pomysłodawców i miasto rzucało kłody pod nogi? Ale spokojnie… za jakiś czas na UM łaskawie info pewnie dadzą 😉

Były
Były
2 lata temu

Inicjatywa ciekawa, tylko nie to miejsce, nie ten wymiar inwestycji. Myślę, trzeba było rozszerzyć ciekawy pomysł. Byłem ostatnio w Inowrocławiu – rewelacja ! Zakres i objętość tężni porażająca. Może przy chęci i zgodzie wszystkich sił staniemy się niedługo UZDROWISKIEM ! Czego wszystkim bez ” zacietrzewienia” – życzę!

Krakers
Krakers
3 lata temu

Zobaczymy jak zacznie działać. Mieszkam od jakiegoś czasu poza Mławą i w moich okolicach oddano do użytku podobną mini tężnie wiosną tego roku. Miałem takiego pecha, że co się wybraliśmy do parku z dziewczyną , to akurat z jakichś powodów tężnia była nieczynna 😛 Może w przyszłym sezonie.

mieszkanka
mieszkanka
3 lata temu

Mieszkam w okolicy i mam nadzieję, że tężnia przy Placu 1 Maja jednak nie powstanie, bo zapewne wiązałoby się to z wycinką drzew na skwerze. Te DRZEWA są piękne, latem dają spacerującym cień i to one przyczyniają się do polepszenia jakości powietrza. Chrońmy i dbajmy o te drzewa.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
3 lata temu
Reply to  mieszkanka

mieszkanka==przestan pisac bzdury jaka wycinka drzew, na Wolce tez miała byc wycinka i drzewa zostaly, mam nadzieję ze teżnia, powstanie albo w parku albo przy placu 1Maja.

mieszkanka
mieszkanka
3 lata temu

A ja mam prawo mieć swoje zdanie, tym bardziej, że sąsiaduję z tym skwerem od lat. Nie głosowałam na tężnie i nie chcę, aby na tym ostatnim, ślicznym w Mławie skwerze stanęła taka brzydka bryła jak ta tężnia na Wólce. Tak, w moich oczach to jest brzydki obiekt. I nie sądzę, żeby taki kolos zmieścił się na skwerku bez naruszenia tamtejszej zielni. Pozdrawiam Pana. Proszę szanować zdania i odczucia innych. Na moje Pan nie wpłynie.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
3 lata temu
Reply to  mieszkanka

Jak sama Pani zdążyła zauwazyc, to kaDy z.nas komentujacych moze i powinien miec swoje zdanie- i tak powinno byc, a ocena piekna tego obiektu przez Panią jest nie adekwatna, do faktow. A jesli ten skwer nazywa Pani ślicznym, to znowu rzecz gustu, moja opinia jest nieco inna, bo takiego balaganu i zaśmiecania, tego skweru, to nawet na Wolce, nie bylo, a wizualne oticzenie budynków, zwlaszcza tej ruiny, przyzna Pani jest nie ciekawe. Szanuje zdanie innych , ale tak nie trafionego postu nie zgodnego z faktami, nie moglem pozostawic obojętnie. Pozdrawiam i prosze pamietac ze zlosc urodzie szkodzi.

mieszkanka
mieszkanka
2 lata temu

Wolę naturę, wolę drzewa, w moich oczach są piękne. Tężnią się nie zachwycam. Taki duży obiekt na Wólce owszem, ale nie na tym maleńkim skrawku zielni w centrum. Do tego wokół smród samochodowych spalin parkujących klientów przychodni. Gratuluje panom Przybyszewskiemu i Moszyńskiemu serdecznie, że projekt udało się w połowie zrealizować, ale mam nadzieję, że druga tężnia nie powstanie na 1 Maja. Uważam, że konserwator na to nie powinien wyrazić zgody. Na pewno znalazłoby się lepsze i zdrowsze miejsce miejsce niż Plac 1 Maja.

zatorzanin
zatorzanin
2 lata temu
Reply to  mieszkanka

mieszkanka ma w zupełności racje Ta tężnia na wólce to potrzebna jak psu buty. To wyrzucone pieniądze. To idealne miejsce dla odzyskiwania kondycji dla miejscowych pijaczków. To taki tylko był popis dwóch rządnych rozgłosu Zatorze wolki w nosie ma tą tężnię Przydałoby się lepsze połączenie prawej i lewej strony wólki bez ciągłych awarii wind prowadzących do przejścia pod torami Sam park na wólce owszem, ma sens tak dla miejscowych jak i oczekujących podróżnych.

Podinspektor
Podinspektor
2 lata temu
Reply to  zatorzanin

Zazdrość zżera od środka?
Na pewno tak.

zainteresowana
zainteresowana
3 lata temu

I jak to działa? Tak otwarte jest całą dobę i można normalnie sobie iść i posiedzieć tam? Ta solanka cały czas płynie czy trzeba sobie włączyć? Na co to skutkuje?

Z bliska
Z bliska
3 lata temu
Reply to  zainteresowana

Jejku, nie wierzę w to co czytam, teznia, jest zamknięta, cala dobę, i trzeba miec specjalny, klucz, i zgode, aby moc sobie na tych laweczkach posiedziec, solanka bedzie caly czas płynąć, a za jej uruchomienie trzeba płacić, stawka jeszcze nie ustalona. Zainteresowana== jak sobie posiedzisz, tak cala dobę, to moze zrozumiesz jakie bzdury piszesz, i znajdziesz w internecie, odpowiedzi , na te proste pytania, powinnas sie wstydzić, ze w dzisiejszych czasach takim postem wystawiasz sie na POSMIECHOWISKO.

Janek
Janek
3 lata temu

Dziekujemy panu Wilamowskiemu. Teznia to jego projekt byl.

ulica wdzięczna
ulica wdzięczna
3 lata temu
Reply to  Janek

TO prawda Pan Marian Wilamowski zasługuje na wielkie słowa uznania! Tak wspaniałego radnego Wólka jeszcze nie miała. Robi dużo więcej niż jego pożal się boże konkurent czy już w ogóle była radna katachetka. Dzięki niemu mamy też asfalt na Moniuszki i chodnik. Ta tężnia to był świetny pomysł, co prawda wykonanie zajęło trochę czasu ale to dlatego że projekt był przedmiotem sabotażu wrogich Panu Wilamowskiemu środowisk. Na szczęście prawda i dobro zawsze zwycięża!

He he he
He he he
3 lata temu

Żaden Wilamowski, bzdury totalne.

He he he
He he he
3 lata temu

Człowieku, o czym ty mówisz?
Pomysłodawcą nie jest Wilamowski i nim nigdy nie był

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Bzdura. Pan Wilamowski jest radnym trzecią kadencje. Co zrobił dla Wólki?
Plac zabaw-był przeciw, jego projekt zyskał kilka lub kilkanaście głosów.
Z tężniami solankowymi-nie miał nic wspólnego. Czy widział go ktoś aby zachęcał mieszkańców do poparcia projektu? A park solankowy to nie jest jego pomysł. Gdzie był jak działała sortownia węgla? Jest z ugrupowania burmistrza, walczymy o tunel pieszo-jezdny, czy jest z mieszkańcami? My mieszkańcy Wólki, nie mamy za co dziękować p.Wilamowskiemu ani p.burmistrzowi. Jeżeli sami nie zawalczymy to nic nie dostaniemy. Trzy wygrane budżety to zasługa wspaniałych, zorganizowanych mieszkańców którzy wiedzą co chcą. Dlaczego nie ma budżety dalej? Bo panowie obawiają się dalszych wygranych Wólki. P.Wilamowski potrafi tylko adorować i chwalić p.burmistrza. Sukces ma wielu ojców.

Xawery
Xawery
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

No i tak pomalutku dowiemy się, kto wreszcie i jakie ma zaslugi w tym ze teznia,, powstała, tylko że nieladnie jak mieszkańcy,zamiast działać razem próbują, zaklocac sobie spokuj takimi postami, jak ta wdzieczna ulica, to tylko odnosi odwrotny skutek, anonimowo to z twego postu wynika że Pan Wilamowski, jest radnym o 2 kadencje za dużo, no ale zescie go wybrali, i niecj tak zostanie, bo sprzeczki kłótnie sa zlym doradcą, a przy okazji uroczystego otwarcia tego parku, niech nastapi ZGODA.

He he he
He he he
3 lata temu
Reply to  Janek

Totalne bzdury gadasz. Wilamowski nie był w gronie pomysłodawców tężni.

Mławie z dziada pradziada
Mławie z dziada pradziada
3 lata temu

Gdzie tężnia przy Placu 1Maja się pytam Miała być ale ponoć konserwator się nie zgodził śmiech. Przeszkadza burmistrzowi i jej nie ma.

Mławie z dziada pradziada
Mławie z dziada pradziada
3 lata temu

A gdzie tężnia przy Placu 1 Mają tam też miała być na nią głosowałem.

Jebeł
Jebeł
3 lata temu

. Chyba na całe wakacje pójdę tam z rodziną

Kaja
Kaja
3 lata temu

Trochę trudno tam dojść. Błoto po kostki i ciemno , ale obiekt spoko.

Xawery
Xawery
3 lata temu
Reply to  Kaja

Kaja, nie przesadzaj z tym błotem zachowaj trochę cierpliwosci, bylem dzisiej godz 12,30, nie bylo zadnego blota po kostki, owszem trzeba zrozumieć ta inwestycja, jest jeszcze w trakcie prac, ale teznia, wyglada wspaniale, doszedlem sucha stopą i chwile posiedzialem na ławeczce, mozna tylko żałować, że tak dlugo trwala, realizacja, tego pomysłu, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło=== tężnia, JEST, podziekowanie dla tych mieszkańców, którzy za tym glosowali, A SZCZEGOLNE PODZIEKOWANIA DLA JEJ POMYSLODAWCOW, KAMILA PRZYBYSZEWSKIEGO i WIESLAWA MOSZCZYNSKIEGO. !!!!! oczyma wyobrazni, już widzę, jak bedzie wspaniale i pieknie na wiosnę.

świadek całego zajścia
świadek całego zajścia
3 lata temu
Reply to  Xawery

Chyba się pomyliłeś ksawerze z pomysłodawcami. Oni potrafią tylko obrzucać błotem porządnych obywateli na swojej pseudostronie w internetach. taka jest prawda a autorem tężni wszyscy wiemy kto był.

He he he
He he he
3 lata temu

No, kto to był?

Xawery
Xawery
3 lata temu
Reply to  He he he

Nie smiej się, jesli wiesz i znasz fakty to przestan byc tajemniczy, i graj w otwarte karty.

Xawery
Xawery
3 lata temu

Nie wiem czy się pomylilem, swa wiefze czerpalem z rozmów z ludzmi, mieszjancami Wolki, jak i z portali, a jesli jestes swiatkiem jak powstawala ta incjatywa, to powinienes to opisac, bo o pod ta informacją da posty, ktore jasno mówią kiedy piszecie o incjatorach==ze to sa BZDURY, smiejac sie z was niby wszystko wiedzacych. WOBEC POWYZSZEGO APELUJĘ DO ==PRZYBYSZEWSKIEGO I MOSZCZYNSKIEGO, Aby przedstawili fakty, jak to bylo z ta inicjatywą, i aby potwierdzili, ze sa autentycznymi incjatorami, albo jest nim kto inny.

True
True
3 lata temu
Reply to  Xawery

Moszczyński i jego kolega są Pomysłodawcami

Xawery
Xawery
3 lata temu

Patrząc na zdjęcia—wygląda to super — ale dziwi mnie że tak szybko te drzewa urosły, gdzie są ci którzy tak” plakali „że wycina się drzewa???—-poczekajmy na efekt końcowy. Mikke a co ciebie obchodzi ile zarobił wykonawca—jeśli uważasz że tężnia została przepłacona, to trzeba byłó się zgłosić i zrobić to taniej— dalej będę uważał że jest tam miejsce na prostą konstrukcję i deptak, do potańcówek, aby można wrócić do dawnych tradycji. A czekając na drugi taki obiekt, z pewnością konserwator czeka na aż znajdzie się wykonawca który zapłaci mu za tą decyzję, jeśli w parku mogły powstać obiekty dziś istniejące, to tym bardziej winno być miejsce, dla tężni. PANIE KONSERWATOR, NIE UTRUDNIAJ PAN ŻYCIA MŁAWIANOM.!!!!

Mike
Mike
3 lata temu

Tężnia została przepłacona.
Nie mogę uwierzyć, że kosztowała 261 tysięcy złotych, kiedy to zrobienie parku solankowe go 241 tysięcy złotych.
Ile pan Ogrodowczyk na czysto zarobił z budowy tężni?
No ile?

mławianka
mławianka
3 lata temu

II taki obiekt nie powstanie, bo nie ma na niego miejsca w mieście, gdzie podobno rządzi konserwator zabytków. Ów konserwator zezwala zaś na powstawanie takich ciekawostek architektonicznych jak makabryła na Żwirki czy też wcale nie lepszy budynek na rogu Padlewskiego i Targowej,
To było po pierwsze, a po drugie budżet obywatelski z roku 2017 wyczerpał się.

Mike
Mike
3 lata temu

Wykonawcą budowy tężni była firma Selen z Kołobrzegu.

Hamsko
Hamsko
3 lata temu

Jak zwykle 5 laweczek

Xawery
Xawery
3 lata temu
Reply to  Hamsko

Hamsko ==piszesz, ale nawet do szesciu nie potrafisz policzyć.!! Laweczek jest niestety ale SZEŚĆ!!

37
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x