Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Niebieskie balony i okrzyk – mamy swoje prawa!


Dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ewy Szelburg-Zarembiny świętowały wczoraj Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Przedszkole zorganizowało Marsz Przedszkolaków, zakończony wypuszczeniem w powietrze niebieskich balonów, co symbolizować ma solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, których prawa nie są respektowane. W tym dniu przedszkolaki na zajęciach  dowiedzą się jakie mają prawa i obowiązki. Kolorem przewodnim tego dnia jest kolor niebieski.


W tym roku przypada wyjątkowa – 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.  20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym  uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w  procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne  inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiło także nasze przedszkole i zorganizowało w ramach tego dnia Marsz Przedszkolaków, który swój finał będzie miał w Parku Miejskim, gdzie dzieci wypuszczą w powietrze niebieskie balony, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, których prawa nie są respektowane. W tym dniu przedszkolaki na zajęciach dydaktycznych dowiedzą się też co to Konwencja Praw Dziecka oraz jakie mają prawa i obowiązki. Kolorem przewodnim tego dnia jest kolor niebieski.

żródło: MPS4

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x