Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławianie zalegają miastu 2,5 mln zł. Podnosić podatki, czy lepiej ściągać zaległe?


Od 1 stycznia 2020 roku wzrastają podatki lokalne. Tak zadecydowała większość radnych na ostatniej sesji rady miasta. W dyskusji jednak okazało się, że skumulowane należności mieszkańców naszego miasta z tytułu różnych podatków i opłat sięgają kwoty 2,5 mln zł. I padło pytanie, czy lepiej egzekwować stare należności, czy sięgać do kieszeni tych, którzy solidnie płacą i podnosić nowe?


Poprawę ściągalności zaległych podatków choćby o 10% zamiast podwyżki stawek podatków na rok 2020 zaproponował radny Marcin Burchacki w dyskusji nad uchwałą w sprawie ustalenia wysokości podatków na rok przyszły.

– Czy nie warto byłoby pójść tą drogą, aby chociaż o 10% wzmóc egzekucję tych należności, co dałoby kwotę 250 tys. zł i wtedy nie trzeba byłoby robić tej podwyżki. Wszyscy mamy świadomość jak źle społecznie przyjęta została podwyżka, jeżeli chodzi o wywóz śmieci. I dzisiaj fundujemy mieszkańcom kolejna podwyżkę, gdy wystarczy tylko wzmóc egzekucję na poziomie 10%, tak że załatamy tę niewielką dziurę w budżecie bez sięgania do kieszeni mieszkańców, którzy rzetelnie, uczciwie i terminowo  płacą podatki – mówił radny Burchacki.

Z tym pomysłem radnego właściwie nikt nie podjął polemiki. Jedynie skarbnik Justyna Lewandowska wyjaśniła proces i tryb w jakim odbywa się egzekucja należności miasta, pozwalając sobie na uszczypliwą uwagę, że podatki nie służą do łatania budżetu.

– Egzekucja zaczyna się od upomnień. W 2018 wydział finansowy wystawił ich ok. 5 tys., a tytułów wykonawczych 1008. Egzekucja podatków i opłat to wspólna praca urzędu miasta i urzędu skarbowego, burmistrz wysyła tytuły do urzędu skarbowego. Wspomniana kwota zaległości nie powstała w ciągu roku, ale kumuluje się od 5 lat wstecz. Podatki nie służą do łatania budżetu, to dbałość o dochody własne miasta – mówiła skarbnik Lewandowska.

W głosowaniu nad projektem uchwały w sprawie podwyżki podatków troje radnych było przeciw takiej propozycji, jedna się wstrzymał (wszyscy to radni z listy PSL), pozostali radni zagłosowali za podwyżką.

Podatki uchwalane praktycznie corocznie w Mławie, rzeczywiście nie są w wysokości maksymalnej, jaką określa co roku Minister Finansów, ale są do tych maksymalnych kwot bardzo zbliżone. Tegoroczna podwyżka podatków od nieruchomości w Mławie dotknie tylko „zwykłych mieszkańców”. Bez zmian pozostaną stawki dla przedsiębiorców.

Tak więc, od nowego roku o sześć procent w stosunku do roku obecnego wzrosną stawki podatków od nieruchomości dla budynków mieszkalnych, budynków i gruntów pozostałych. Bez zmian pozostaną stawki podatków od budynków i gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.  Ratusz przewiduje, że skutek podwyżki dla budżetu miasta zamknie się kwotą ok. 170 tys. zł.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
16 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Xawery
Xawery
2 lata temu

Większej bzdury od wypowiedzi Skarbnik Lewandowskiej, ==to nie slyszalem cyt ta wypowiedz: PODATKI NIE SŁUŻĄ DO LATANIA BUDŻETU Pani Skarbnik, a czymże sa podatki jak nie skladowo BUDŻETU, przecie mie oplacanie ich przez mieszkancow, powoduje, braki i dziure budżetowo, i zmusza wladze do szukania środków, aby ta dziurę zasypać. A wychodzi na to że, urzad i wydzial fiansowy ktorym Pani kieruje nie radzi sobie ze sciagalnoscia, tego sporego zadluzenia, a te uszczypliwosci, mogla by Pani zostawic dla SIEBIE, Skarbnikowi nie przystoi, aby odpowiadajac Radnemu, stosowac takie złośliwości, i co gorsze jesli te zaleglosci, powstaly przrz 5 lat, to powstaje pytanie==gdzie byl w tym przypadku, burmistrz Kowalewski, ze do tego dopuścił. Dlatego radny Burchacki, ma w tym przypadku, wielw racji.

Oto
Oto
2 lata temu

„Dbalosc o dochody miasta” jak to sprytnie można brak środków ubrac w slowa. Gadu gadu A władza i tak zrobi swoje. Jest wręcz przekonana ze „dba” o portfele mieszkancow Mławy.

Była mławianka
Była mławianka
2 lata temu

Jak widać Mławy i jej mieszkańców nie stać na lepszego burmistrza i radnych. Został wybrany już na kolejną kadencję. Znaczy większości obywateli pasuje…. przykre to.

Xawery
Xawery
2 lata temu

Tak ten twoj post, była mlawianko==moge tylko powtorzyc i skwitowac słowami==TAK TEN WYBÓR TAK BURMISTRZA JAK I WIEKSZOSCI RADNYCH JEST BARDZO PRZYKRY, DLA MLAWIAN, bo jak widaĆ zamiast byc coraz lepiej, to jest coraz gorzej A najlepiej sie ma i rozwija P.P. PRYWATNE,

every
every
2 lata temu

W Ciechanowie podobno jest zatrudnionych 8-miu (słownie; OŚMIU) strażników w Straży Miejskiej, a w Mławie jest ich tylko…12-tu, (słownie: DWUNASTU)
Porównując wielkość miast, to u nas z powodzeniem starczyłoby 6, czyli zmniejszyć stan liczebny nierobów o połowę i nie trzeba będzie podnosić podatków, bo w kasie miejskiej zostanie dużo więcej niż 170 tys. zł z podatków, bo około 300 tys.zł rocznie jak nie więcej.
Ponadto proponuję wystawić na licytację zbędne rowery, które miasto zakupiło dla strażników, a na których to jaśnie panowie wstydzą się jeździć.

Xawery
Xawery
2 lata temu
Reply to  every

No ale jak teraz zwolnić swoich znajomych i pociotów.???? kiedy była zakładana Straz Miejska to strażników było 4 + Komendant, i w tamtym czasie zajmowali się przedewszystkim, kontrolowaniem handlujących przed halą na chodnikach–a teraz to i o tym już zapomnieli, a co nie którzy z tych strażników są li tylko do noszenia sztandarów i wiązanek na uroczystościach,

Mlawiak
Mlawiak
2 lata temu

Ostatnio pewna osoba straszne nażekała na burmistrza pytam się jej czemu tak zle mówi . A ona na to bo burmistrz dał mi socjale mieszkanie ale bez łazienki. Nastepnie słysze od bezdomnego który dostał jedzenie za darmo że taką zupę niech sobie sami jedzą.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Mlawiak

Co to ma wspólnego z podatkami?

Podatnik
Podatnik
2 lata temu

Jasne dajcie więcej na opiekę socjalna budujcie lokale socjalne dawajcie zasiłki no przecież biedni Ci ludzie roboty nie mają, nie mają za co żyć. Tylko proszę jechać np na Mickiewicza (nowy blok socjalny) gdzie za takie mieszkanie normalny mieszkaniec Mławy bierze kredyt na 150 tys zł a patologia dostaje za darmo i zobaczyć jakimi samochodami jeżdżą Ci biedni bezrobotni jak chodzą ubrani i czym się w życiu zajmują. Miasto nie chce ściągać bo wie że nie ściągnie tylko wstyd powiedzieć publicznie że daje sie robić w konia i rozdaje co może aby tylko dostać głos w wyborach. A normalny pracujący człowiek zapłaci większy podatek bo jakie ma wyjście jak coś to komornik i tak zabierze cześć wypłaty albo zwrot podatku. Polska i Mława 2019/2020.

Didi
Didi
2 lata temu
Reply to  Podatnik

Zawsze możesz postępować jak „ci biedni ludzie”, kombinować, zapomogi, socjale, i dodatkowo lewiznę uprawiać. Niestety, taki jest urok demokracji i „wolnego” społeczeństwa. Jeżeli ktoś nie nadaje się do takiego życia, ma honor, ambicję i chce normalnie żyć, to utrzymuje innych. Sorry, taki mamy klimat. Płacz i płać

milo
milo
2 lata temu
Reply to  Didi

ja się na to nie godzę, moje dochody wynikają z mojej pracy a nie z tego, co wydrę rękami rady i burmistrza z kieszeni innych, którzy pracują i płacą podatki. Zasiłki to jest forma okradania innych, tyle że zgodna z prawem.

Borys
Borys
2 lata temu

Skoro wg „szeryfa” miasta można podnieść zwykłemu Kowalskiemu podatek, to czemu firmom nie można . Żadna z wml nie ucieknie .

Ekonom
Ekonom
2 lata temu

Lepiej kupić DRONA. Jak w Krakowie.Taki se polata nad kominami. Zbada. Raport pójdzie gdzie trzeba a wtedy posypie się kasa z kar. Dla powietrza pożytek a dla miasta zarobek.

Wyborca
Wyborca
2 lata temu

Mieszkaniec się tylko liczy do płacenia. A kto w urzędzie zapłacił karę 500 zl z wyroku za brak odpowiedzi na pytania dziennikarza? Burmistrz czy Mieszkańcy???

inka
inka
2 lata temu

Naprawdę ” zamieszkaj w Mławie” = drożyzna , dajcie ludziom żyć

"Nie-egzekutor"
"Nie-egzekutor"
2 lata temu

Co do egzekucji proponowałbym poprosić o wypowiedź specjaliste w tej dziedzinie bo od tych niby ” specjalistow” madrosci sprawy laduja w sądzie a następnie u komorników. Ludzie nie mają zielonego pojęcia o egzekucji ale chętnie wypowiadają się.
A co do szukania pieniedzy: całkiem jak nieudaczny rząd…., najpierw niewłaściwie rozdysponowuje środki a później szuka z kogo by tu ściągnąć, komu zabrać. A komu się zabiera? Sami wszyscy wiemy : najmniej zarabiajacym.

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x