Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Palacze najczęściej chorują na ???


W związku ze zbliżającym się „Światowym Dniem Rzucania Palenia” (21 listopad) Państwowy Powiatowy Inspektor w Mławie przesyła poniższy materiał do ewentualnego wykorzystania jako formę edukacji lokalnego społeczeństwa.


Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że na  całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego około 200 milionów stanowią kobiety. WHO ostrzega, że jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze to do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety.

Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). 63% zgonów jest spowodowanych przez choroby niezakaźne, których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów. W Polsce, co roku 7000 mieszkańców umiera z powodu czynnego palenia tytoniu, a kolejne 8000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem.

Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo – skutkowy między  nałogiem,  a rozwojem różnych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.

Opracowano na podstawie posiadanych materiałów. Zofia Bielska, starszy asystent promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mławie.

Źródło: PSSE w Mławie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
2 lata temu

Głowę?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x