Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Handmade ozdoby dekoracje wystrój wnętrz upominki sklepik z rękodziełem Lucky&Berry
Logo
meblolux

Czy w mławskich szkołach powstaną kąciki edukacji prawnej?


Jaki będzie efekt wczorajszych, trwających cały dzień spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi  sędzi Anny Marii Wesołowskiej w ramach lokalnej kampanii społecznej „Bezpiecznie w rodzinie i szkole”? Czy szkoły i instytucje zajmujące się sprawami rodzinnymi z innej perspektywy spojrzą na problemy z jakimi spotykają się na co dzień? Czy dorośli zaczną słuchać dzieci, a w szkołach pojawią się zakazy używania telefonów i kąciki edukacji prawnej? Na odpowiedź na takie pytania trzeba jednak poczekać.Handemade with love Lucky&Berry

Łódzka sędzia Anna Maria Wesołowska znana jest przede wszystkim z pierwszego polskiego show sądowego, emitowanego w TVN od 2006 roku do końca 2011 roku, który ponownie na antenę wrócił w 2019 r. Program z jej udziałem pokazuje rozprawę kończącą się wyrokiem, ale przede wszystkim jak wygląda życie po błędzie. W obecnej edycji programu poruszane są współczesne problemy młodzieży takie jak przestępczość w Internecie, czy dopalacze, a szczególny nacisk położony jest na wartości rodzinne, obowiązki rodziców, ale też ich prawa. Ważne jest również, aby dzieci wiedziały jak bronić się przed przemocą rówieśników czy złym dotykiem.

Również w Mławie sędzia Wesołowska łatwo nawiązywał kontakt z tymi młodszymi ale też dorosłymi słuchaczami. Stawiane przez siebie tezy ilustrowała historiami ze swojego doświadczenia zawodowego, opowiadała także o odbytych w całej Polsce spotkaniach. Tu  m.in. za wzór stawiała przedszkolaki, zgodnie z tezą, że rodzimy się prawi i znamy granice między dobrem a złem. Zaapelowała (ilustrując to dłonią z palcami ułożonymi w ”petelkę”), aby zmiany w dziecku zawsze zaczynać od zmian w sobie. Pani sędzia jest również zwolenniczką zakazu używania telefonów w szkołach. Poruszyła również temat obowiązku wysłuchania dziecka przez sąd i przypomniała obowiązki szkoły gdy dziecko wykazuje przejawy demoralizacji oraz obowiązki rodziców wobec dziecka.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

21
KOMENTARZE

avatar
1500
Anonimowo
Gość
Anonimowo

wszystko jest potrzebne i religja i porady prawne, bez Boga ani do proga stare przyslowie .

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Bez którego Boga?

Rodzic
Gość
Rodzic

Bez jakiego boga ? Jahwe, Allaha, Zeusa, Jowisza, Mitry, Zaraustry, Izydy, Baala, Szamasza, Brahmy, Seta i wielu innych – o jakim bogu mówimy ? Tylko proszę bez tekstów, że żyjemy w kraju chrześcijańskim itd. to jest bzdura.

Rodzic
Gość
Rodzic

Zamiast 2 godzin religii 2 godziny edukacji prawnej. To bardziej przyda się dzieciom w życiu.

Anonim
Gość
Anonim

Wystarczyłoby na początek jedną lekcję religii urwać na jedną godzinę edukacji prawnej, tylko czy obecnej władzy zależy na edukacji społeczeństwa? – raczej nie, bo głupim narodem sprawniej się steruje i jest bardziej podatny na propagandę władzy i kościoła ( co usłyszy w TVPiS i w kościele w to uwierzy bez szemrania).

Hemi
Gość
Hemi

Kościół nie uprawia propagandy, Kościół głosi Ewangelię, od ponad 2 tys. lat.

Oddajcie cesarzowi, co cesarskie, a Bogu co boskie. Nie mieszaj sacrum i profanum please.

Anonim
Gość
Anonim

Kościół głosi Ewangelię ale uprawia i i politykę, a tego nie cierpię. Ja w kościele chcę eis skupić na modlitwie, a więc do kościoła wybieram się jak jest pusty.

Tak jest, Hemi:

„Oddajcie cesarzowi, co cesarskie, a Bogu co boskie. Nie mieszaj sacrum i profanum proszę.” – apel do księży.

czytelniczka
Gość
czytelniczka

Jeśli chodzisz do kościoła jak jest pusty to skąd wiesz, że uprawia tam propagandę? Ja chodzę jak jest pełny i nie ma tam propagandy. Znowu wychodzi na to, że najwięcej do powiedzenia na temat tego co się głosi w kosciele mają ci, którzy raczej tam nie chodzą, albo chodzą jak jest…pusty…

Czytelniczka
Gość
Czytelniczka

Sacrum i profanum jest mieszane przez sam KK – czemu nie ma religii w salkach katechetycznych, tylko jest w szkołach publicznych, opłacana przez nas wszystkich, wierzących, jak i niewierzących?

Hemi
Gość
Hemi

Dlaczego religia ma być w jakichś salkach, a dzieci mają być przeganiane w tę i we wtę, w deszcz czy wiatr?

Żeby przyjemność jakimś wiecznie zacietrzewionym ateistom i antyklerykałom zrobić? No, daruj.

mławianka
Gość
mławianka

Hemi tak z innej beczki, ale ponieważ wypowiadałeś się na te tematy, to czyje to są słowa: „Nie przypadkiem pojawiają na nowo emblematy i działania typowe dla nazizmu. Przyznam się wam, że kiedy słyszę niektóre przemówienia stróżów porządku czy rządzących, to przychodzą mi na myśl przemówienia Hitlera w 1934 i 1936 r. Dzieje się to dzisiaj. Są to działania typowe, które, wraz z prześladowaniem Żydów, Cyganów i osób o orientacji homoseksualnej, stanowią negatywny par excellence wzorzec kultury odrzucenia i nienawiści. Tak robiono wtedy i dziś się to odradza. Trzeba czuwać zarówno w środowisku obywatelskim, jak i kościelnym, by uniknąć wszelkich… Czytaj więcej »

Hemi
Gość
Hemi

Religia jest fakultatywna więc nie wiem prymitywnej antyklerykalne propagandy.

A co się dziecku w życiu przyda, to już rodziców sprawa.

czytelniczka
Gość
czytelniczka

Religia nie jest obowiązkowa. Rodzic dziecko może wypisać. Ja chcę żeby moje dzieci chodziły na religię w szkole i nie mam nic przeciwko temu żeby państwa dzeci chodziły w tym czasie na edukację prawną 🙂

pit
Gość
pit

w rzeczy samej . Wtedy można się dowiedzieć w ramach edukacji jak wyłudzić VaT i nie iść siedzieć ‚)

Hemi
Gość
Hemi

Takie kąciki jak najbardziej byłyby uzasadnione.

Proponuję zacząć od opisania tego, jak realizowany jest konstytucyjny przepis , że naród wybiera swoich przedstawicieli do władzy sądowniczej.

Z góry uprzedzam – opozycja toczy wielką walkę o to, żeby wpływ ten był dokładnie żaden, a sędziowie wybierali się sami w gronie własnego „środowiska”.

Zdziwiony
Gość
Zdziwiony

Hemi. Zlituj się. Znów piszesz teksty zasłyszane w TVP i Trwam. Przestań sieć wrogą propagandę. Jakbym czytał wypowiedź pana Zbyszka lub prezesa. Czy, Wy zwolennicy PiS potraficie myśleć sami ?

Anonim
Gość
Anonim

Jak to rozumiesz, że naród wybiera swoich przedstawicieli do władzy sądowniczej? bo nie rozumiem. Jak naród może wybierać swoich przedstawicieli, jeśli naród nie zna się na prawie.
Może nie wiem o co chodzi, bo polityką się zbytnio nie interesuję, ale moim zdaniem to jest nonsens.

Hemi
Gość
Hemi

W sprawach prawnych ważniejsza jest uczciwość i poczucie prawości niż recytowanie na pamięć jakichś paragrafów.

Prawo to nie paragraf. Prawo to sprawiedliwość.

Anonim
Gość
Anonim

Sprawiedliwość? – a co to takiego?
Hemi, na jakim świecie ty żyjesz?
Nawet śmierć nie jest sprawiedliwa zabierając matkę dzieciom.

Rodzic
Gość
Rodzic

Hemi prawo i sprawiedliwość – już mamy u władzy takich oszołomów i kłamców bu hahahahah.

Audyt
Gość
Audyt

Odpowiedź jest prosta. Nie powstaną.