Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Dębsku


Dzień 11 listopada to święto poświęcone Ojczyźnie, wyraz miłości, szacunku i dumy z wszystkiego, co polskie. Także świadectwo znajomości dziejów kraju, które „ rzadko były szczęśliwe i spokojne, częściej towarzyszyła im groza, lęk przed wrogiem – sąsiadem, niewola i walka o wolność”.


Takie przesłanie towarzyszyło prezentacji artystycznej mającej na celu ukazanie krętych dróg wiodących do niepodległości, okoliczności i czasu jej odzyskania, przygotowanej przez uczniów klas V-VIII pod kierunkiem pana Andrzeja Kowalskiego. Za ich to sprawą członkowie społeczności szkolnej przemierzyli szmat historii kraju, od okresu demokracji szlacheckiej z niesławnym liberum veto przez kolejne rozbiory  ze zrywami patriotycznymi aż po okres II Rzeczypospolitej.

 Nie sposób było oderwać oczu od sceny, przez którą przewijał się korowód barwnych postaci w scenkach odtwarzających pamiętne wydarzenia, recytujących i śpiewających podniosłe pieśni. To one  tworzyły nastrój uroczystości, współgrając z innymi jej składnikami i  tworząc spójną całość na nutę patriotyczną. Nie zabrakło zatem etiudy „Rewolucyjnej” Fryderyka  Chopina, utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” czy melodii z filmu „Polskie drogi”. Elementem, który w założeniu ma jednoczyć wszystkich Polaków, stało się szczególnie uroczyste odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” jako wyrazu włączenia się naszej placówki do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”. Adekwatne do sytuacji przedsięwzięcie stanowiło także rozstrzygnięcie ogólnoszkolnego konkursu „Barwy mojej ojczyzny” przeprowadzonego przez panią Ewę Bańczyk.

Słuszne, aby mottem wydarzenia stały się słowa marszałka Piłsudskiego: „Polacy wykorzystali szansę, którą stworzyła historia. Zawdzięczamy to doskonałej postawie żołnierzy, dobremu dowodzeniu oraz wierze i modlitwie narodu”. Oby zyskały one wymiar ponadczasowego przesłania, stanowiąc bezcenne wnioski wyciągnięte z gorzkich lekcji historii.

Źródło i fot. SP Dębsk

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x