Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przy mławskich Drzewach Pamięci staną tabliczki


Sadzone tylko przy specjalnych okazjach w naszym mieście drzewa, mają upamiętniać rocznice ważnych wydarzeń w historii kraju i miasta. Niektóre z nich tak jak rosnący w parku miejskim Dąb Niepodległości zasadzono ponad sto lat temu, inne  w czasach nam znacznie bliższych.  Aby pamięć o tym, gdzie rosną pamiątkowe drzewa i z jakiego powodu zostały zasadzone, nie zatarła się, Miasto Mława przygotowuje tabliczki informacyjne.


Do końca listopada przed każdym Mławskim Drzewem Pamięci zostanie ustawiona tabliczka opatrzona nazwą polską i łacińską gatunku drzewa, herbem miasta, uzasadnieniem jego zasadzenia oraz kodem QR przekierowującym do publikacji na miejskiej stronie internetowej opisującej Drzewa Pamięci. Pierwsza z tabliczek przed Dębem Jubileuszowym, który rośnie na Wólce przy Kopcu Kościuszki, została już ustawiona.  

Najbardziej znanym drzewem jest Dąb Niepodległości, zasadzony w parku miejskim 3 maja 1919 roku – w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Sto lat później niedaleko Kopca Kościuszki na Wólce, posadzony został dąb nazwany Jubileuszowym.

Z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku,  posadzony został przy ratuszu Dąb Jedności.

1000-lecie Chrztu Polski upamiętnia  Świerk Milenijny zasadzony na Starym Rynku przez Biskupa Płockiego.

Pamięć o Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim, jego małżonce i wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej niesie  Dąb Pamięci rosnący pomiędzy ratuszem a parkanem kościoła pw. Świętej Trójcy.

ŚWIERK MILENIJNY

zasadzony przez Biskupa Płockiego

Świerk kłujący „Hoopsii” (Picea pungens „Hoopsii”)

DĄB JEDNOŚCI

zasadzony dla upamiętnienia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

1 maja 2004 r.

Dąb czerwony (Quercus rubra)

DĄB PAMIĘCI

zasadzony po katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku, gdzie zginął Prezydent RP Lech Kaczyński oraz 95 wybitnych osobowości Polski

13 kwietnia 2010 r. w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Dąb szypułkowy „Fastigiata” (Quercus robur „Fastigiata”)

DĄB NIEPODLEGŁOŚCI 

zasadzony dla upamiętnienia odzyskania niepodległości

3 maja 1919 r.

Dąb szypułkowy (Quercus robur)

DĄB JUBILEUSZOWY

posadzony z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada 2018 r.

Dąb czerwony (Quercus rubra)

źródło: UMM

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Z bliska
Z bliska
2 lata temu

Co za fachowcy, te tabliczki umieszczaja, aby zapoznac sie z treścią, trzeba deptac trawnik, i dopiero z góry czytać z jakiej to okazji

mławianka
mławianka
2 lata temu

Dobrze, że chociaż przy szczególnych okazjach sadzi się w Mławie drzewa, oby tych okazji było jak najwięcej.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x