Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Od dziś większe uprawnienia dla „drogówki”. Lepiej trzymaj ręce na kierownicy


Mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy podczas kontroli drogowej, uprawnienia radiowozów do zatrzymywania się niemal w dowolnym miejscu czy brak konieczności rutynowego legitymowania się funkcjonariusz to tylko niektóre z nowych przepisów, które właśnie dziś wchodzą w życie. Od stycznia obowiązkowe będzie też spisywanie stanu licznika pojazdu przy kontroli.

W znowelizowanym rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.


Według nowych przepisów: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego”. Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. (Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach.

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.

Przepisy wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 roku

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika).

źródło: policja.pl

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

7
KOMENTARZE

avatar
1500
Darek
Gość
Darek

Po co przebieg potrzebny policjantowi?
Będzie chciał kupić samochód z małym przebiegiem 🙂
Żeby wejść w moim bolidzie w opcje przebieg muszę zwolnić rękę z kierownicy.
Co wówczas mandat?? Bez sensu

Milano
Gość
Milano

Będą spisywac przebiegi po to aby mławskie cwaniaki typu łojeś nie kręcili liczników

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Jak to ma wyglądać, gdzie będzie baza danych tych przebiegów

Darek
Gość
Darek

Jak będę trzymał ręce na kierownicy zasłaniając przebieg to w życiu nie spisze

Obywatel kierowca
Gość
Obywatel kierowca

No nieźle.. Delikatnie mówiąc w ogóle mi się to nie podoba..

Stallone
Gość
Stallone

Skończy się cwaniakowanie podczas kontroli tylko grzecznie w samochodzie trzeba będzie siedzieć a dziennikarz chyba trochę się pomylił pisząc że aby drogówka będzie miała takie prawa.

Darek
Gość
Darek

Jak ja będę siedział w swoim samochodzie to ty będziesz biegał od radiowozu do mnie panie policjancie