Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zbieractwem zajmuje się już ponad 40 lat. Janusz Dębski w bibliotece ZS nr 4


Gościem biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie 28 października 2019 r. był Pan Janusz Dębski –  kolekcjoner, regionalista, fotografik, działacz społeczny, twórca i opiekun  „Galerii 13”, w której promuje początkujących artystów – amatorów od prawie 20 lat.  Uhonorowany: statuetką Vena 2001, przyznaną przez Wiadomości Mławskie dla zasłużonego działacza kultury, w 2004 r. wyróżniony dyplomem za zasługi dla promocji powiatu żuromińskiego, w kwietniu 2018 roku z rąk burmistrza otrzymał medal „Zasłużony dla Miasta Mława”.

 Pan Dębski przyniósł do biblioteki część różnorodnych zbiorów, które mogliśmy zobaczyć. Wśród nich były płyty winylowe, pocztówki dźwiękowe, kasety magnetofonowe, trójwymiarowe znaczki, etykiety, monety, kamienie, zdjęcia dawnej Mławy i sportowców, kolekcje pudełek od zapałek, aparaty fotograficzne z polaroidem na czele, komórkowe aparaty telefoniczne, kolekcje kluczy. Otóż nasz gość ma 25 różnych kolekcji oraz pojedyncze przedmioty z czasów PRL-u jak np. magnetofon produkowany przez Unitrę w Mławie, butelki od mleka, oranżady, czy coca coli oraz syfon tak popularny wówczas.


Zbieractwem zajmuje się już ponad 40 lat – jak powiedział. Jako 10-letni chłopiec zorganizował swoje prywatne muzeum, które odwiedzali koledzy.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I B (sportowo-wojskowej) i  I C (biznesowej), które zorganizował nauczyciel bibliotekarz tej szkoły Elżbieta Kwiatkowska.

Zajęcia z regionalistą  przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze, uczniowie mieli okazję zobaczyć mnóstwo rzeczy charakterystycznych dla okresu PRL-u. Czas płynął tak szybko, że godzina lekcyjna upłynęła szybciej niż zwykle.  Nie zabrakło podziękowań za rozbudzenie zainteresowań kolekcjonerskich  i poświęcony czas.

źródło i fot. ZS nr 4

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x