Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pożegnaliśmy ich  w minionym roku …


Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy w sposób szczególny wspominamy nie tylko naszych najbliższych, którzy już od nas odeszli, ale również bliższych i dalszych znajomych, z którymi w tym doczesnym życiu już się nie spotkamy. My w takim dniu również chcemy wspomnieć o tych znanych z nazwiska, a czasem znanych tylko z komunikatu policyjnego, o których śmierci na terenie powiatu mławskiego od ubiegłorocznych Zaduszek napisaliśmy. Niech spoczywają w pokoju!


28 grudnia 2018 r. zmarł Przemysław Kubiński. Pochodził z Kuklina (gm. Wieczfnia Kościelna). Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie, ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie i w 1989 roku wrócił do I LO już jako nauczyciel biologii. Od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora tej szkoły.

15 stycznia 2019 r. w szpitalu w Działdowie zmarł Ryszard Bastkowski. Przez szereg lat pełnił funkcję  Sekretarza Miasta Mława. Po przejściu na emeryturę nadal pozostawał aktywny społecznie – był  Przewodniczącym Zarządu Osiedla nr 6 Kopernika.

15 lutego 2019 r. zmarł w wieku 91 lat prof. Ryszard Juszkiewicz. Był absolwentem Liceum im. Stanisława Wyspiańskiego, studiował prawo i historię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1952 – 1988  był sędzią wydziału cywilnego w  Żurominie i Mławie. W latach 80 – tych,  będąc doradcą tutejszej „Solidarności”  był redaktorem jej biuletynu. Przez dwie kadencje (1989 – 1993) zasiadał  w ławach Senatu RP. Był jednym z inicjatorów ustanowienia Święta Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia, w rocznicę  zwycięskiej bitwy warszawskiej. Od 1990 do 1993 r. w sprawował funkcję dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Instytutu Pamięci Narodowej. Był inicjatorem utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i Mławie, jej pierwszym prorektorem, a także wykładowcą historii. Pełnił też wiele funkcji społecznych, m.in. prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Doktorat otrzymał na podstawie tezy „Mławskie Mazowsze w walce w latach 1939 – 1945”, napisanej pod kierunkiem prof. Stanisława Herbsta. Habilitację uzyskał w oparciu  o publikację „Wrzesień 1939 r. na Mazowszu Północnym”.  W sumie  napisał około 30 książek oraz 600  artykułów i prac przyczynkarskich.

9 maja 2019 r.  w Wyszkowie – Rybienku Leśnym został pochowany ks. Jerzy Dębowski, wieloletni proboszcz parafii w Dzierzgowie. Urodził się w Sadłowie, święcenia kapłańskie otrzymał  w 1960 r. w Płocku. Był wikariuszem i proboszczem w parafiach w Wyszkowie i Rybienku. Najdłużej, bo  28 lat,  pracował  w Dzierzgowie: najpierw w charakterze wikariusza (1960-1963), a następnie proboszcza (1984 – 2009). Pełnił też funkcje dziekana i wicedziekana dekanatów przasnyskiego i dzierzgowskiego. W 1979 r. otrzymał godność kanonika, a 20 lat później – honorowego kanonika Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej.

15 czerwca 2019 r. zmarł ks. Piotr Brzezik. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie i Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Sprawował funkcje proboszcza m.in. w Skępem i Szreńsku.

28 lipca 2019 r. w wieku 82 lat zmarł Zygmunt Żerański – Prezes mławskiego oddziału Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Kultywował tradycje Wojska Polskiego i pamięć o bohaterach walczących za Ojczyznę. Brał udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych, spotkaniach z kombatantami, młodzieżą i władzami samorządowymi.

18 października 2019 r. zmarła w Gdyni Barbara Małecka wieloletnia wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Mławie, znana wielu pokoleniom absolwentów tej szkoły.

30 października 2019 r. po długotrwałej i ciężkiej chorobie, w wieku 29 lat zmarł ks. Sławomir Grzela, wikariusz w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Wyświęcony w 2016 roku, swoją pierwszą posługę duszpasterską pełnił właśnie w mławskiej parafii. Był opiekunem między innymi harcerzy skupionych w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Wspominamy też tych, których nie znamy z imienia i nazwiska, a którzy zginęli lub zmarli tragicznie na drogach powiatu lub w innych okolicznościach, o czym informowała policja.

Pamiętamy o ofiarach wypadków na krajowej siódemce w Żurominku, Wiśniewie czy Uniszkach Cegielni. Wspominamy policjanta z Dębska, pacjenta DPS Bogurzyn, czy mieszkańców: Wyszyn Kościelnych, Dąbka, Mławy, czy topielca ze Strzegowa. Pamiętamy także o zmarłym tragicznie w na torach pod Wyszynami czy na stacji w Mławie, a także rowerzystach, którzy zginęli na drogach powiatu.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Jeżeli chodzi o księdza Grzelę – to wydaje mi się że był to normalny zgon na jakąś tam chorobę na jaką umiera wielu mławiaków więc po co to rozdmuchiwać. – bo ksiądz ?

Anonimowa
Anonimowa
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

idąc twoim rozumowaniem to nikogo nie powinno się wspominać. ciebie również.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x