Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Biskup Milewski: Halloween to nie grzech, ale …


Moda na Halloween przyszła do Europy i również do nas z USA. W wielu miejscach i środowiskach przyjęła się, choć nie bez pewnych kontrowersji. Bo czy można ja traktować jako niewinną zabawę – cukierek, albo psikus – czy może to już symbolika zgoła satanistyczna i zabawa się w okultyzm, spirytyzm i czary – jak twierdzą inni.


Pogańska geneza tego święta Halloween spotyka się z krytyką ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, episkopalnego i luterańskiego oraz innych kościołów protestanckich. Organizuje się w tym czasie np. Marsze Wszystkich Świętych, gdzie uczestnicy przebierają się za świętych i przemierzają ulice w radosnym korowodzie.

Dla Radia Zet w czwartkowym programie wypowiedział się w tej kwestii biskup pomocniczy płocki  Mirosław Milewski. Nie potępił on tej formy świętowania, zachęcił jednak do porządkowania cmentarzy i przygotowania się do Uroczystości Wszystkich Świętych

– Halloween nie jest grzechem, ale oczywiście ja do tego nie zachęcam, bo to nic dobrego. 31 października Polacy powinni ze szczotkami, z wiadrami z wodą być na cmentarzu, myć nagrobki, stroić je i szykować się na uroczystość Wszystkich Świętych –podkreślił biskup.

Do Halloween odniósł się także rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik, cytowany przez Katolicką Agencję Iinformacyjną:

– Halloween to zwyczaj obcy naszej kulturze, tradycji i wierze. Zamiast straszyć, świętujmy ze świętymi. Zachęcam do włączenia się w akcję Holy Wins, czyli „Święty zwycięża”. Promuje ona świętość, radość i dobroć – mówił rzecznik Episkopatu. – W korowodach i balach świętych chodzi o łączność między pokoleniami i dzielenie się radością. Właśnie teraz, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, warto przypomnieć, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że chrześcijanie nie świętują Halloween. Świętują uroczystość Wszystkich Świętych, oraz pamiętają o tych, którzy odeszli, szczególnie w Dzień Zaduszny.

A u was świętowaliście Halloween? 

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
AntoN
AntoN
2 lata temu

Moja wypowiedź będzie dość skomplikowana ale spróbuję uprościć;
Po pierwsze moje dzieci bardzo chciały zorganizować zabawę w Halloween. Od kilku tygodni przygotowywały całą imprezę. Na kilka dni przed – rozniosły po osiedlu ulotki z informacją, że będą chodziły w przebraniach i jeśli ktoś wchodzi w tą zabawę, to niech furtka będzie otwarta a na posesji pojawi się jakiś element dekoracji. Wiadomo, że nie każdy życzy sobie takich odwiedzin.
Po drugie – zabawa się w miarę udała, wróciły z torbami słodyczy i uśmiechami na twarzach. Właśnie o to chodziło;
Po trzecie – Na 1.11 zameldowały się na cmentarzach w Mławie i nie tylko. Zapalały znicze na grobach, odwiedziły pomnik obrońców Mławy itd. Może jednak jedno nie wyklucza drugiego.
Po czwarte – podczas kazania na cmentarzu komunalnym wszyscy zostaliśmy wbici w ziemię pomiędzy grobami; Kto był i słuchał – ten wie. Usłyszeliśmy, że Halloween to święto złego ducha i kto organizuje zabawę w przebieranie się, ten tego ducha czci. Otóż nie zgadzam się z takim stawianiem sprawy; Aby oddawać cześć komukolwiek – trzeba to robić świadomie i z przekonaniem. Czy jeżeli dziecko przebiera się na bal przebierańców za Zorro, to czci ducha Zorro albo jeśli przebiera się za anioła, to znaczy, że jest do granic możliwości wierzące i chce okazać cześć aniołom? Nie – bawi się w bal przebierańców; Ludzie! Dzieci się chcą bawić i zbierać cukierki a nie odprawiać okultystyczne obrzędy; Nie ma sensu dorabiać ideologii do prostych i naturalnych odruchów;

Darek
Darek
2 lata temu

Tak w piaskownicy w wieku od 8 do 15 lat.
Były u mnie w mieszkaniu trzy grupy dzieciaków, fajnie przebranych.
Wszystkim dałem cukierki, super zabawa.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
2 lata temu

Zabawa to w piaskownicy a halloween to czysty deb….zm.

Południca
Południca
2 lata temu

Najlepszy numer był w szkołach gdzie wylęknieni dyrektorzy upewniali się żeby tylko na pewno nikt nie pisnął słowa o tym święcie a już nie daj boże zorganizował jakiś wieczór zabaw. Podobno kuratoria rozesłały pisma po szkołach że mają tego zabronić. A dzieci same chcą, wręcz żądają i dopytują czy będzie halloween.
Chyba niektórym zchrystianizowanym się zapomniało, że Polska od zarania była pogańska a katolickie święta wskoczyły co do jednego na miejsce najważniejszych świąt słowiańskich. To jest nasza historia i korzenie, o której próżno szukać jakiejś większej ilości informacji w książkach od historii czy polskiego. Ale mitologia grecka już jak najbardziej… To nie jest normalne.

Strzyga
Strzyga
2 lata temu
Reply to  Południca

Południco, czytasz mi w myślach. Dokładnie, dzieciaki znają wszystkich greckich bogów, a mitologia Słowian kurzy się na półce w bibliotece.

Gfd
Gfd
2 lata temu

Zabawa dla dzieci

Strzyga
Strzyga
2 lata temu

W Polsce mieliśmy kiedyś dziady. Obrzęd, który polegał na nawiazywaniu relacji z duszami zmarłych, więc to nie do końca tak, że te pogańskie zwyczaje przyszły do nas zza oceanu

Dyniowo
Dyniowo
2 lata temu

Do nas zapukał wczoraj ‚cukierek albo psikus’. Dostał cukierek 😉

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x