Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

GIF wycofał z obrotu Ranigast od Polpharmy. Dlaczego?


fot. ilustracyjne


Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu popularny lek na zgagę – Ranigast.  W jego substancji czynnej wykryto przekroczenie normy rakotwórczego związku NDMA.

Producent Ranigastu – Polpharma, sama wystąpiła z wnioskiem do GIF o wycofanie produktów z obrotu. Decyzją GIF wycofane zostały serie tabletek powlekanych Ranigast 150 mg, tabletek musujących Ranigast Fast 150 mg, tabletek powlekanych Ranigast Max 150 mg, roztwór do infuzji Ranigast 0,5 mg/ml oraz tabletki powlekane 75 mg Ranigast Pro.

Badania wykryły w seriach substancji czynnej ranitidinum zastosowanej do wytworzenia leków przekroczone dopuszczalne limity N-nitrozodimetyloaminy (NDMA).

Jak się jednak okazuje z NDMA stykamy się w codziennym życiu dość często. Występuje w żywności m.in. w wędzonych rybach lub piwie. Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem WHO (IARC), NDMA posiada kategorię 2A – prawdopodobnie karcinogenne u człowieka. Tego typu działanie nie zostało jednak potwierdzone w odniesieniu do ludzi, dostępne są dane wyłącznie z badań na zwierzętach.

źródło:GIF/Polpharma

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x