Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czy „Jolusina śliwka”z Wieczfni będzie kulinarną atrakcją?


Czy „Jolusina śliwka” znajdzie się na ogólnopolskiej iście produktów tradycyjnych? Czy zdobędzie serca a raczej podniebienia smakoszy i aby jej skosztować, będą odwiedzać Wieczfnię przy każdej możliwej okazji? Na wczorajszym spotkaniu w Wieczfni Kościelnej była ku temu płynąca od właściwych instytucji zachęta i deklaracja pomocy.


Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Lokalna Grupa Działania „Północne Mazowsze”, władze gminy oraz Pracownia Rozwoju Inkubator z Mławy byli organizatorami szkolenia „Mazowieckie Dobre Praktyki i Tradycje Kulinarne – Produkt Regionalny i Tradycyjny”.

O tym czym jest produkt regionalny, lokalny i tradycyjny, jak go wprowadzić na listę produktów tradycyjnych (LPT) oraz jakie są korzyści dla miejscowości, które maja takie tradycje opowiedział podczas prelekcji Krzysztof Zaniewski z urzędu marszałkowskiego.

Wydaje się, że słowa zachęty padały na podatny grunt. Bowiem panie z wieczfniańskich kół gospodyń nie raz już podczas gminnych imprez udowadniały, że potrafią  przyrządzać pyszne i wyjątkowe potrawy. Dobrze znana jest tu wyjątkowo smaczna napoleonka według przepisu z Kulan, a teraz pojawił się nowy, przekazywany w rodzinnej tradycji przepis na śliwkę węgierkę kandyzowaną. Jej nazwa – „Jolusina śliwka” – pochodzi od imienia pani, która ten przepis przekazała kołu gospodyń.

O tajnikach i etapach jej przygotowania opowiedziała Elżbieta Sieczka, która na tym terenie jest niekwestionowanym autorytetem kulinarnym.

Zresztą całe to szkoleniowe spotkanie było pod znakiem śliwki. Znalazła się ona zarówno w przygotowanym na przerwę kawową cieście, potem w obiadowych mięsach i kompocie, no i oczywiście nie mogło zabraknąć kilkunastu już gotowych słoiczków bohaterki tego – spotkania „Jolusinej śliwki”.

Choć wpisanie produktu na listę produktów tradycyjnych wymaga przejścia całej ścieżki formalnej, Elżbieta Sieczka już zapowiada, że o ten zaszczytny tytuł na pewno będą się starać.

Czy znakiem rozpoznawczym Wieczfni Kościelnej – podobnie jak w innych miejscach oscypek, fafernuchy, pierogi, czosnek czy papryka – stanie się śliwka?  Na efekty takiej promocji na pewno trzeba jeszcze trochę poczekać.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x