Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Bezpieczne [email protected] w sieci


Zakupy przez Internet stały się już codziennością. Ciągle jednak pojawiają się doniesienia o oszustwach przy tej formie zakupów. Na specjalnym spotkaniu z młodzieżą szkół średnich specjalista radził, jakimi zasadami się kierować, by zminimalizować ryzyko oszustwa. To rady nie tylko dla młodzieży i warto je poznać.  


W dniu 24 października br. doszło do cyklu spotkań w związku z prowadzonym programem „Bezpieczne [email protected] w sieci”. Na zaproszenie policjantów z Mławy prelekcję dla uczniów Zespołu Szkół nr 2, nr 4 oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie przeprowadził przedstawiciel z firmy Allegro z Poznania. Przy okazji tych spotkań w ramach kampanii MSWiA „Narkotyki i dopalacze zabijają” poruszono również temat dotyczący uświadomienia młodym ludziom zagrożeń związanych z zażywaniem środków odurzających.

Zakupy poprzez Internet są bardzo popularne. Są wygodne, bo nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. Dają też możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że Internetu nie omijają oszuści.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mławie we współpracy z firmą Allegro zorganizowali cykl spotkań dla uczniów szkół średnich z terenu powiatu mławskiego, których tematem było bezpieczeństwo w sieci oraz uświadomienie młodym ludziom zagrożeń związanych z zażywaniem środków odurzających.

W trakcie prelekcji zaproszony gość przedstawiciel firmy Allegro, Dział Zaufania i Bezpieczeństwa, Pan Marcin Lewandowski omówił zagadnienia związane z zakupami w sieci, na platformach społecznościowych, platformach handlowych i związanym z tym ryzykiem.

Profilaktyk z KPP w Mławie w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają” poruszył temat wpływu środków odurzających, m. in. dopalaczy, na zdrowie i psychikę młodzieży, jak również konsekwencji ich zażywania czy rozpowszechniania.

Program prewencyjny dla młodzieży szkół średnich na terenie całej Polski, pt. „Bezpieczne zakupy w sieci” został objęty patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji.

Apelujemy, aby robiąc przez Internet zakupy zachować podstawowe środki ostrożności:

Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,

Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy jego rzetelność. Zwracajmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić,

Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,

Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu.

W z celu zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie zakupów internetowych w miarę możliwości korzystajmy z komputerów prywatnych, co do których mamy pewność, że nie korzysta z nich wiele osób, używajmy również programu antywirusowego i na bieżąco go aktualizujmy. Pamiętajmy by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane,

Przed dokonaniem przelewu, sprawdźmy na stronie NBP czy numer konta podany przez sprzedającego, odpowiada miejscu siedziby firmy/zamieszkania, a nie znajduje się np. zagranicznym banku. Pamiętajmy, że obcy system prawny może narazić nas na problemy proceduralne z odzyskaniem pieniędzy jak również wpływa na całe ewentualnie prowadzone postępowanie,

Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie weryfikują bowiem danych sprzedającego, jego historii i wiarygodności. Rozważmy zakupy w swojej okolicy, gdzie możemy spotkać się ze sprzedawcą osobiście i obejrzeć przedmiot.

Zachowajmy szczególna ostrożność, jeżeli :

Sprzedawca unika kontaktu osobistego,

Prosi o przedpłatę lub wpłatę na inne konto niż podane w aukcji

Prosi o podanie danych z wykonanego przelewu

Gdy proponowany towar ma podejrzanie niską cenę.

źródło: KPP Mława

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x