Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Urzędniczy ping-pong. Traktują wąskotorówkę jak kukułcze jajo


fot. M.Jabłońska

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Nikt nie chce się zająć ratowaniem Mławskiej Kolei Dojazdowej w Przasnyszu, podobnie zresztą jak było to w Mławie. Tyle, że z Mławy zarządzająca majątkiem gmina Krasne tabor wywiozła, a u naszych sąsiadów stoi i jest dewastowany.

Konserwator zabytków twierdzi, że Mławska Kolei Dojazdowa to bezcenny skarb, któremu należy się prawna ochrona. Rzeczywistość wygląda inaczej. Kolejowy teren położony w Przasnyszu, traktowany jest jak niepotrzebny balast, za który nikt nie chce wziąć odpowiedzialności. Tragiczny stan kolejki „Karolcia” stojącej, a właściwie dogorywającej na kolejowej bocznicy w Przasnyszu może doprowadzić do jej unicestwienia.

Miasto Przasnysz mimo zgody na przejęcie terenu wyrażonej przez Radę Miejską, nie zdecydowało się notarialne przejęcie terenu. Do opieki nad terenem i majątkiem nie czuje się też upoważniony przasnyski starosta, reprezentujący na swoim terenie Skarb Państwa, który jest w księgach wieczystych właścicielem wspomnianego terenu. Z kolei PKP twierdzi, że tabor jest  własnością gminy Krasne, której w 2002 roku mienie nieruchome po dawnej Mławskiej Kolei Dojazdowej zostało przekazane w użyczenie, podobnie jak kolejowe działki na terenie Przasnysza.

Tyle tylko, że gmina zrezygnowała z przejęcia nieruchomości położonych poza granicami gminy Krasne i w 2017 roku wypowiedziała umowę użyczenia nieruchomości pozostałych jeszcze w umowie, jednakże do dziś nie nastąpiło protokolarne przekazanie do PKP. Samorząd Krasnego przyznaje się jednak do tego, że jest właścicielem stojącej w Przasnyszu lokomotywy i wagonika oraz pozostałego taboru. Gmina Krasne uważa, że od maja 2017 roku za stan i wygląd stacji odpowiada PKP.

Sprawą dewastacji nie zajęła się także Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu. Uznała, że  przestępstwo zniszczenia mienia (art. 288 kodeksu karnego) jest ścigane na wniosek, dlatego nie może zostać wszczęte z urzędu. Tymczasem gmina Krasne ścigać sprawców nie zechciała. Po medialnych interwencjach teren stacji uprzątnięto, a kolejkę prowizorycznie zabezpieczono przed dalszą dewastacją.

Tak więc MKD, którą latami nikt się nie interesował, stała się miejscem libacji i celem wandali, którzy doprowadzili do jej dewastacji. Stało się tak na skutek zarośnięcia kolejowego terenu sięgającymi pasa chaszczami. Torowisko, na którym nadzór trzyma konserwator zabytków twierdzący, że wytyczony podczas I wojny światowej szlak to bezcenny skarb, traktowane jest przez wszystkich jak kukułcze jajo. Za teren oraz tabor Mławskiej Kolei Dojazdowej nikt nie chce wziąć odpowiedzialności.

źródło: infoprzasnysz.com

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
XAWERY
XAWERY
1 rok temu

Parędziesiąt lat temu bardzo często korzystałem z usług tej kolejki „CIUCHCIA”== aby odwiedzać rodzinkę. Ale kiedy się czyta takie informację i obserwuje zdjęcia ==to naprawdę żal na to patrzeć że przez tyle lat nikt nie potrafił rozwiązać tego gordyjskiego węzła, a tym bardziej wszystkie władze mławskie są za to odpowiedzialne, a już dalsze używanie w nazwie MŁAWSKA KOLEJ DOJAZDOWA== bo jak to wszystko zrozumieć KRASNE I PRZASNYSZ to nie interesuje, a MŁAWA śpi [przez lata, ta kolejka mogła by dziś być naprawdę atrakcją turystyczną—do dziś jej szlak jest zaznaczony dzikimi krzewami, to dziw że jeszcze nie znalezli się chętni aby porozkręcać tory, a uzyskane szyny zezłomować. A może znajdzie się wreszcie jakieś STOWARZYSZENIE, i złoży zgodnie z art.288 k.k, wniosek o sciganie odpowiedzialnych za ten stan rzeczy i doprowdzenie do ruiny MŁAWSKIEJ KOLEJI DOJAZDOWEJ.

AntoN
AntoN
1 rok temu
Reply to  XAWERY

Ano w Mławie takie stowarzyszenie działało jeszcze kilka lat temu. Jednym z jego liderów był p. Kamil Przybyszewski – dzisiaj znany na lokalnym rynku politycznym. Udało mi się pokazać moim dzieciom mławską stację, warsztaty oraz dogorywający tabor i wysłuchać opowieści osób zaangażowanych w „ratowanie” kolejki. Wniosek z rozmowy był prosty: celem była wyłącznie walka z władzami, brak chęci współpracy, brak realnego pomysłu na odbudowę; Typowa socjalistyczna hucpa: „nie chcą nam dać – jacy oni źli a zobaczcie – my byśmy chcieli”. Bez urazy, ale to nie tak się robi. Trzeba mieć pomysł, poszukać sponsora, pokazać plan samorządowi, stworzyć sobie podstawę prawną do pracy i ruszyć a nie płakać, że nic nie chce się zrobić samo.

XAWERY
XAWERY
1 rok temu
Reply to  AntoN

Z twego postu AntoN==widć jak na dłoni że objawił się nam prawicowy ideolog -doradca, bo ten który walczył o tą ciuchcie, był socjalistą, a chcąc ratować to co z tej kolejki zostało, „walczył” owszem z WŁADZAMI , które nie przejawiały żadnego zainteresowania, aby ratować to co zostało, wręcz przeciwnie czekały na takiego człowieka który ma pomysł, aż dziw że dopiero teraz się objawiłeś ze swymi propozycjami „BOHATERZE”, A GDZIE BYŁEŚ WCZEŚNIEJ==skoro teraz przedstawiasz takie pomysły==Jeśli nie akceptujesz tego co robił PRZYBYSZEWSKI, to dlaczego mając tak prosty pomysł, nie zgłosiłeś się do tego Stowarzyszenia, aby im pomóc w tej walce z władzą która jest na wiele inciatyw głucha, do tej MŁAWSKIEJ WŁADZY NIC NIE DOCIERA==ignoruje zaangażowanie, ludzi. Celem tego Stowarzyszenia była walka ,ale ta walka nie przyniosła żadnego efektu, bo zabrakło w nim takiego marzyciela jak TY ANTON który teraz buja w obłokach, jak wiesz jak to się robi, prawicowy fachowcu, to przestań pisać takie bzdury i pokaż nam wszystkim, i zacznij realizować swój pomysł, masz rację nic nie zrobi się samo, ale tamci działacze z KAMILEM PRZYBYSZEWSKIM==być może płakali ale z bezsilności, że tak wiele rzucano im kłód pod nogi, aż wreszcie musieli się poddać i zrezygnowali===a MŁAWSKA KOLEJ DOJAZDOWA. POPADA W CORAZ WIĘKSZĄ RUINĘ.==a winę za to ponoszą niestety WŁADZE MIASTA !!!

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x