Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Piękny jubileusz. Kościół w Żurominku ma już 250 lat


Uroczysta msza św., poświęcona tablica, bogaty program artystyczny, a nawet tort i wspólny posiłek – tak wspólnota parafialna i goście świętowali 250 rocznicę konsekracji obecnego kościoła w parafii pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żurominku Kapitulnym.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Niezwykłą wagę jubileuszu podkreśliła obecność Bp Mirosława Milewskiego, który odprawił uroczystą mszę św. oraz skierował do jej uczestników pasterskie słowo. Podkreślił, że jubileusz jest dobrą okazją do przypomnienia, że punktem wyjścia życia chrześcijańskiego jest niedzielna Eucharystia, a przyszłość Kościoła w Polsce zależy od tego, czy wierni wciąż będą chcieli uczestniczyć w Eucharystii w swojej parafii. Wyraził też zaniepokojenie dzisiejszym sposobem świętowania niedzieli, gdyż dla wielu niedziela stała się tylko ostatnim dniem weekendu, a ludzie tracą potrzebę podziękowania Bogu w kościele na Mszy św. za cały tydzień pracy, za łaskę zdrowia, czy za dobre zdarzenia.
– Szanujcie niedzielę! Brońcie chrześcijańskiego charakteru Dnia Pańskiego!” – apelował bp Milewski.  

Bp Mirosław Milewski dokonał także poświęcenia tablicy upamiętniającej 250. rocznicę konsekracji kościoła. Przy okazji takiego jubileuszu nie mogło zabraknąć przypomnienia historii parafii. Przygotowany przez ks. prof. Michała Grzybowskiego wykład odczytał go ks. kan. Stanisław Gajewski z Niedzborza. Świąteczny charakter uroczystości podkreśliły występy artystyczne uczniów szkoły w miejscowej remizie oraz koncert zespołu ludowego Dąbkowiacy.  

Nazwa Żurominek pochodzi od właściciela ziem Żyrana, bądź Żyro – komesa, wojewody mazowieckiego w XII wieku. Parafia pw. św. Stanisława BM w Żurominku Kapitulnym powstała w XIII wieku. Wtedy to powstał w tej miejscowości pierwszy drewniany kościół. Dzisiejsza świątynia parafialna jest prawdopodobnie trzecim z kolei kościołem. O pierwszym nic nie wiadomo, gdyż nigdy nie były tu prowadzone prace archeologiczne. Drugi kościół był drewniany istniał 370 lat. Obecny został konsekrowany przez biskupa sufragana płockiego Kazimierza Rokitnickiego 18 października 1769 roku i ma już 250 lat. Proboszczem parafii jest ks. Robert Andrikowski.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x