Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Novago przed opinią publiczną tłumaczyć się nie chce. Przed prokuratorem musi


Trwa śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Płocku w sprawie tegorocznej serii pożarów w zakładach, których właścicielem jest spółka Novago. Prokuratura ma ustalić, czy doszło do zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Na wynik tego śledztwa należy jednak jeszcze poczekać, trwają bowiem dopiero początkowe czynności.


Wydawałoby się, że tak poważnej firmie jak Novago powinno zależeć na dobrym wizerunku i społecznej opinii. Wszak od lat, nawet zanim jeszcze spółka uroczyście, z udziałem władz miasta została sprzedana koncernowi China Everbright International Limited zapewniała miastu i wielu gminom odbiór odpadów komunalnych i na ten wizerunek pracowała.  Tymczasem po trzech pożarach, podczas których do atmosfery trafiły ogromne ilości różnych substancji ze spalonych odpadów spółka ani razu nie wydała żadnego oświadczenia. Nie odpowiedziała też na zadane przez redakcję Codziennika Mławskiego pytania o przyczyny pożarów, szkody dla środowiska oraz działania zapobiegające takim zdarzeniom  na przyszłość.

Co na to jednak instytucje, które posiadają uprawnienia kontrolne?

Państwowa Straż Pożarna co jakiś czas kontroluje zakłady Novago, podobnie zresztą jak instalacje i miejsca składowania odpadów innych firm np. w Dzierzgowie czy samej Mławie. Wszystkie takie miejsca, są miejscami podwyższonego ryzyka i zagrożenia pożarem. I choć we wszystkich stwierdzono różne nieprawidłowości, to do pożarów doszło tylko w Novago.

– W ramach nadzoru w ubiegłym roku przeprowadziliśmy kontrole instalacji w Kosinach Bartosowych, Miączynie oraz Uniszkach Zawadzkich i stwierdziliśmy we wszystkich szereg nieprawidłowości dotyczących niewłaściwego składowania odpadów i produktów i zaopatrzenia przeciwpożarowego. W Kosinach Bartosowych i Miączynie Dużym chodziło m.in. o zanieczyszczenie zbiorników ppoż zaopatrzenia wodnego czy brak badań instalacji. Wydaliśmy decyzję administracyjną zobowiązującą do usunięcia nieprawidłowości. Po pożarach w sierpniu i wrześniu były dwie kontrole na terenie zakładu w Kosinach Bartosowych, obie wykazały, że wcześniejsze zalecenia zostały wykonane połowicznie. Nie można powiedzieć, że firma zupełnie nie realizuje zaleceń. Np. pojawiły się na terenie zakładu naziemne pojemniki ppoż izolowane termicznie i podgrzewane. Nie wszystkie nieprawidłowości zostały usunięte, więc  trwa postępowanie w celu przymuszenia” – wyjaśnia st. bryg. mgr inż. Zbigniew Kąpiński, zastępca komendanta PSP w Mławie.

Po pożarach kontrole na terenie zakładów Novago w Kosinach Bartosowych i Miączynie Dużym prowadził również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska z Ciechanowa. Najważniejsze ustalenia tej kontroli, to wskazanie, że RDF (paliwo niekonwencjonalne z rozdrobnionych odpadów – red.) nie jest zabezpieczony przed rozwiewaniem, a analiza monitoringu wizyjnego wykazała zadymienie mogące mieć wpływ na jakość powietrza. WIOŚ wystąpi do wydającego zezwolenie starosty mławskiego o nałożenie obowiązku zabezpieczenia RDF, a także wystawił Novago mandat karny na kwotę … 300 zł – słownie  – trzysta złotych! –  za brak nadzoru.

Jakie substancje i w jakiej ilości zostały wyemitowane do atmosfery podczas pożarów, tego nikt nie określił. Dlaczego?

Otóż okazuje się, że co prawda WIOŚ ma możliwość pomiaru emisji do atmosfery, ale do tego potrzebny jest specjalny pojazd, który na co dzień stacjonuje w Płocku. Żeby go zadysponować potrzeba kilku godzin, w przypadku pożarów trwających krócej, nie dojedzie na czas. Kluczowe więc znaczenie ma natychmiastowe powiadomienie inspektoratu.

Tegoroczne pożary, może z wyjątkiem tego z 6 sierpnia trwały bardzo długo. O pierwszym pożarze w dniu 6 sierpnia WIOŚ nie był powiadomiony. O drugim pożarze w dniu 16 sierpnia otrzymał wiadomość dopiero o 13:20, a o pożarze w Miączynie Dużym  powiadomienie od Novago wpłynęło następnego dnia o godzinie 15:20.

Do straży pożarnej zgłoszenia o pożarach w instalacjach Novago wpływały w większości od osób postronnych.

O pożarze w Kosinach Bartosowych w sierpniu  powiadomiła osoba postronna za pośrednictwem CPR, we wrześniu – strażak OSP. O pożarze w Miączynie Dużym  poinformowała osoba inna za pośrednictwem CPR ( nie wiadomo czy był to pracownik). W takiej sytuacji trudno WIOŚ podjąć decyzję o zadysponowaniu specjalnego pojazdu, choć chyba jednak przynajmniej w jednym przypadku było to możliwe.

Po pożarach na składowiskach odpadów redakcja otrzymała wiele wiadomości od oburzonych czytelników. Oburzali się tym, że mieszkańców karze się za palenie nawet małych ilości odpadów w domowych piecach, a pożary ogromnych ilości odpadów na składowiskach są praktycznie bezkarne. I trudno z takim poglądem się nie zgodzić, bo rzeczywiście większy mandat można dostać od straży miejskiej.

Czy firma Novago, bądź co bądź  podległa China Everbright International Limited – jednej z największych firm ochrony środowiska w Chinach, działającej w czterech głównych segmentach: ekologicznej energii, ekologicznej wody, greentech oraz ekologicznej technologii wyciągnie z tego jakieś wnioski i poprawi nadszarpniętą poważnie reputację?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Green
Green
3 lata temu

Jeżeli NOWAGO dostanie jakąś karę finansową to tym samo i miasto jako wspólnik, no i kto za to zapłaci szary mławian Kowalski który i tak płaci jedne z wyższych stawek za odpady

Ona
Ona
2 lata temu
Reply to  Green

Serio? Miasto nie doklada nic do spolki i nic od niej nie dostaje ..

Ala
Ala
3 lata temu

Proszę zająć się WYPUSZCZANIEM SZAMBA w Piekiełku . Dziś ok. godziny 19 na ul. Okrężnej smród nie do wytrzymania . Może Straż Miejska zacznie sprawdzać rachunki za wywóz szamba .

genek
genek
3 lata temu

przecież Burmistrz doskonale wiedział, iż nabywca Novago doskonale sobie według zawartej przecież umowy ZUTYLIZUJE z racji iż jest to SPECJALISTA od utylizacji – jak w umowie śmieci odziedziczone zostały utylizowane więc ja bynajmniej nie rozumiem o co jest jakikolwiek pretensje… tego co wybrał jako Nabywcę należy rozliczyć a nie samego nabywcę który dokładnie zrobił czego się zobowiązał był w zawartej umowie: ZUTYLIZOWAŁ odziedziczone śmieci w lato kiedy była najbardziej dogodna aura aby prekuror też nie miał wątpliwości że w białych rękawiczkach można rzec konsekwentnie Nabywca utylizuje zaległe odziedziczone i już rączki ma zapewne czyste… no przecież o to dokładnie chodziło więc skąd tera oczeźwienie w tej muławie ???

Ronaldo
Ronaldo
3 lata temu

przecież Burmistrz doskonale wiedział, iż nabywca Novago doskonale sobie według zawartej przecież umowy ZUTYLIZUJE z racji iż jest to SPECJALISTA od utylizacji – jak w umowie śmieci odziedziczone zostały utylizowane więc ja bynajmniej nie rozumiem o co jest jakikolwiek pretensje… tego co wybrał jako Nabywcę należy rozliczyć a nie samego nabywcę który dokładnie zrobił czego się zobowiązał był w zawartej umowie: ZUTYLIZOWAŁ odziedziczone śmieci w lato kiedy była najbardziej dogodna aura aby prekuror też nie miał wątpliwości że w białych rękawiczkach można rzec konsekwentnie Nabywca utylizuje zaległe odziedziczone i już rączki ma zapewne czyste… no przecież o to dokładnie chodziło więc skąd tera oczeźwienie w tej muławie ???

Mały
Mały
3 lata temu

Chińska firma i ochrona środowiska to dwa sprzeczne pojęcia. Trzeba być kompletnym idiotą, żeby wierzyć w takie bajki HA HA HA. Chińskie wysypisko, francuska oczyszczalnia, co jeszcze nas czeka ?! Zaśpiewajmy razem z Megitzą „ZAKOCHAJMY SIĘ W MŁAWIE”… Mam dla mieszkańców pocieszenie. Niedługo będzie otwarty Wólka-Zdrój, konkurencyjne uzdrowisko dla Ciechocinka, po nawąchaniu się smrodu i dymu, będzie można spokojnie odpocząć i zregenerować się…

Mlawia-wiesniak
Mlawia-wiesniak
3 lata temu
Reply to  Mały

By znow nawachac sie smrodu. Samo sedno:) A najlepsze jest stawianie blokow przy domkach, z których wylatuje dym , szczególnie kiedy jest ciemno bo wtedy palą co chcą. Otwierasz okno i masz za darmoche sanatorium: Mława- Zdrój. Władze miasta NIC z tym nie robią. Mława jest miejscowością wprost uzdrowiskowa. Grunt to wcisnąć kolejny blok. Takiego bajzla nigdzie nie ma w tym kraju.

mławianka
mławianka
3 lata temu

Czy inspektorat WIOŚ o zaistniałym pożarze może powiadamiać tylko właściciel składowiska, czy też może to zrobić również osoba postronna?
bo jeśli może to zrobić osoba postronna, to trzeba wystosować apel do okolicznych mieszkańców, którzy zauważą taki pożar, żeby zgłaszali to do WIOŚ,
bo takie działania spółki Novago są karygodne.
Przecież tu chodzi również o zdrowie i życie ludzkie, a także ogromne szkody dla środowiska.

Cybek
Cybek
3 lata temu

Typowi Chińczycy. „Nic się nie stało!”, zupełnie jak 4 czerwca 1989 roku na placu Tian’anmen.

anonimowo
anonimowo
3 lata temu

Taniej jest spalić niż utylizować.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x