Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Haker uruchamia strażackie syreny.  To fałszywe alarmy


fot. OSP Glinojeck


Już w kilku województwach doszło do serii zagadkowych fałszywych alarmów, którymi nękani są druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych. Takie przypadki miały miejsce w pobliskim Glinojecku.

Dźwięk strażackiej syreny elektryzuje chyba wszystkich, ale dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych jest też wzywaniem do działania.Tymczasem okazuje się, że zdarzają się tu alarmy fałszywe.

Jak podaje portal Wirtualna Polska tak było m.in. w Glinojecku. W czwartek rano odezwała się syrena alarmowa, a druhowie otrzymali powiadomienia na telefony. Kiedy stawili się w jednostce okazało się, że alarm jest fałszywy i w rzeczywistości nie było żadnego zdarzenia.

– To już trzeci taki fałszywy alarm w ciągu miesiąca. Czy ktoś wie, o co może chodzić? – zapytał jeden z druhów na portalu Ochotniczych Straży Pożarnych. Jak się okazuje serie podobnych alarmów nękały OSP również w województwach opolskim i podlaskim. Prawdopodobnie ktoś potrafi zhakować system powiadamiania o alarmie jednostek OSP i wysyła fałszywy sygnał do syreny.

– Potwierdzam, że wyjaśniamy sprawę trzech fałszywych alarmów, jakie otrzymała OSP Glinojeck. Serwis sprawdził, że samo urządzenie alarmowe pracuje prawidłowo. Wyjaśniamy w jaki sposób pojawił się sygnał alarmowy – poinformował mł. kpt. Damian Kołpaczyński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie.

System powiadamiania w jednostkach włączonych do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego działa w ten sposób, że oficer dyżurny z powiatowej komendy Państwowej Straży Pożarnej po otrzymaniu zgłoszenia o zdarzeniu kieruje do akcji najbliższą jednostkę OSP. Sygnał alarmowy do syreny OSP jest przekazywany drogą radiową. W tym samym czasie druhowie otrzymują SMS-owe powiadomienie. Strażacy podejrzewają, że haker to zdolny radiooperator, który przechwytuje taki sygnał i następnie używa go do aktywowania syren OSP.

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że taka „zabawa” może mieć swoje tragiczne konsekwencje i strażaków może zabraknąć w miejscu gdzie naprawdę mogą być wówczas bardzo potrzebni.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x