Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

To bardzo rzadki przypadek. Żmija z dwiema głowami


Spacerujący po znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Pułtusk ścieżce edukacyjnej „Nasz Las”, mężczyzna zauważył wygrzewającą się na piasku żmiję zygzakowatą (Vipera berus). Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyż żmije obserwowane były na tym terenie regularnie. Jednak napotkany przez spacerowicza osobnik miał dwie głowy!!


– Zaobserwowany osobnik dotknięty jest zjawiskiem policefalii, oznacza to, że organizm ma prawidłowo rozwinięte ciało, ale więcej niż jedną głowę – jak wyjaśnia przyrodnik dr Andrzej G. Kruszewicz – Nie jest to przypadek odosobniony, bo osobniki różnych gatunków węży opisywane były w literaturze już wcześniej.

W sierpniu w tym roku media donosiły o dwugłowym zaskrońcu znalezionym w okolicy Gdańska. Natomiast w ubiegłym roku opisywano przypadek dwugłowego mokasyna miedziogłowca, znalezionego w amerykańskim stanie Wirginia. Badanie węża ujawniło, że jedna z głów była bardziej rozwinięta. Co ciekawe, głowy często walczyły między sobą o pokarm i to, która z nich przełknie zdobycz.

Październik to dla gadów czas przygotowań do spoczynku zimowego. Ostatnie słoneczne dni jaszczurki i węże wykorzystują do intensywnego żerowania i poszukiwania miejsc, w których przetrwają zimę. Podczas zimy gady te śpią zakopane na głębokości od 0,5 do nawet 2 metrów, a na powierzchnię wyjdą dopiero w kwietniu, kiedy będzie już ciepło.

Także… grunt to nawet przy takim spotkaniu nie stracić głowy!

Źródło: Nadleśnictwo Pułtusk

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
kot
kot
4 lata temu

Bardzo ciekawy artykuł, miło, że zajmujecie się różnym sprawami, także podnoszącymi naszą wiedzę ogólną

XAWERY
XAWERY
4 lata temu

No trzeba przyznać że to ciekawe zjawisko, tylko może zamiast pisać takie zajawki, zajęlibyście sie bardziej przyziemnymi sprawami i zacytowalibyście ŻENUJĄCY ŻART PREZYDENTA DUDY, NA GALI AGH, o czym piszą wszystkie znane portale, łącznie z ostrymi komentarzami, ten dowcip skomentował także ambasador PIEKARSKI, CYT: PRZEMÓWIENIE prezydenta Dudy, na AGH, —to szczyt chamskiego rasizmu. Jako stały komentator portalu uważam że powinniście być bardziej otwarci na takie informację, więcej odwagi ADMIN, bo nie wszyscy mławianie odwiedzają inne portale, aby dowiedzieć się o takich wypowiedziach PREZYDENTA R.P, chyba że oglądają SZKŁO KONTAKTOWE, i mogli zapoznać się z tym rasistowskim żarcikiem.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x