Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dzień Papieski. Stypendia, modlitwa i „Barka”To już dwunastoletnia tradycja, że w Dniu Papieskim wręczane są stypendia dla uzdolnionej młodzieży, fundowane przez  Stowarzyszenie Pontyfikat Papieża Jana Pawła II w Mławie. W tym roku trafiły aż do ośmiorga uczniów.  Druga część dnia pamięci o Papieżu – Polaku to wspólna modlitwa podczas mszy św., kwiaty i zaśpiewana Barka pod pomnikiem JP II.

Tegoroczne uroczystości odbyły się 16 października – w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w Sali Papieskiej Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Wręczenie stypendiów poprzedził program artystyczny poświęcony Karolowi Wojtyle przygotowany przez Zespół Szkół nr 4 w Mławie. Stypendia otrzymali:

  • Sylwia Piłkowska, SP nr 1, kl. VI c
  • Natalia Boras, SP nr 7, kl. VIII b
  • Julia Barbara Chocholska, SP nr 3, kl. VI
  • Martyna Grzybowska, ZS nr 2, kl. III Tech. Żywienia
  • Damian Dudziński, ZS nr 3, kl. III LO
  • Weronika Gorlewska, I LO
  • Agnieszka Jackowska, ZS nr 4, kl. III O
  • Karolina Kuźbik, ZS nr 4, kl. III O

Po uroczystości w muzeum, mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy przewodził goszczący w Mławie zakonnik pracujący na misjach w Rosji o. Andrzej Zalewski. Ostatnim punktem programu obchodów było spotkanie przy pomniku Jana Pawła II. Uczestnicy wysłuchali okolicznościowych przemówień Jana Golca, Senatora RP Jana Marii Jackowskiego i Burmistrza Miasta Mława Sławomira Kowalewskiego, odmówili krótką modlitwę i zaśpiewali „Barkę” – ulubioną piosenkę religijną papieża Polaka. Pod monumentem na Starym Rynku przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapalone znicze.

źródło i fot. UMM

Dzień Papieża Jana Pawła II – polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi – Polakowi Janowi Pawłowi II. 16 października 1978 roku, arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu, niebędącym Włochem, został wybrany na papieża i

przybrał imię Jan Paweł II. Dzień 16 października został ustanowiony świętem przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku – jak uznano w uchwale – w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x