Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Woda i ścieki, śmieci, podatki i komunikacja. W jakich miastach najtaniej?


Ukazał się najnowszy ranking dotyczący wydatków mieszkańców na usługi komunalne w miastach powiatowych. Najtańsze są Kozienice, na 4 miejscu znalazło się Działdowo,  15. Pułtusk a Mława na 33.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Nowy ranking opracowany przez firmę doradczą Curulis stanowi kontynuację kalkulacji rocznych kosztów, jakie obciążają statystyczną rodzinę w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów komunalnych, podatek od nieruchomości, komunikacja publiczna oraz strefy płatnego parkowania.

W 2019 roku po raz kolejny liderem zostało Miasto Kozienice z rocznymi wydatkami na usługi komunalne na poziomie 1.386,52 zł, odnotowując 5,81% wzrostu kosztów usług względem roku ubiegłego. Najdroższym miastem został Milicz, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne wzrosły aż o 37,10% i wyniosły 4.954,83 zł. Spośród miast sąsiednich z Mławą na najwyższym, bo czwartym miejscu uplasowało się Działdowo z wydatkami rzędu 1609,43 zł oraz Pułtusk, sklasyfikowany na 15 miejscu z wydatkami w wysokości 2076,63 zł. Mława znalazła się na 33 pozycji z przeciętnymi wydatkami rzędu 2256,48 zł.

Założenia dotyczące sposobu kalkulacji kosztów poszczególnych usług komunalnych o charakterze użyteczności publicznej, pozwoliły określić typowy model rodziny, która na co dzień korzysta z usług świadczonych przez lokalny samorząd. W każdym mieście objętym badaniem zastosowano następujący model:

Uwzględniając przyjęte założenia dotyczące wielkości zużycia wody i ścieków, powierzchni mieszkania, liczby przejazdów pasażerskich czy przeciętnej liczby godzin parkowania w strefie, skalkulowano roczne wydatki 4-osobowej rodziny w tym zakresie w 2019 roku, a następnie uszeregowano je od najmniejszych do największych. W ten sposób powstał ranking ogólny wydatków mieszkańców na usługi komunalne.

Pełny ranking i wszystkie dane znaleźć można tutaj.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mławianka
mławianka
1 rok temu

Nie jest najgorzej. Mława nie jest takim drogim miastem wg tego rankingu, biorąc pod uwagę, że wzięto ponad 300 miast.
Ciekawe tylko jak wyglądamy ze średnimi zarobkami w porównaniu z tymi miastami i jaki procent w naszych płacach stanowią koszty wydatków komunalnych.

Paweł
Paweł
1 rok temu
Reply to  mławianka

108 razy w roku średnio kto korzysta z komunikacji miejskiej? Gdyby pominąć tą pozycję wyniki Mlawy mogłyby być ciekawe.

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Paweł

… i tu masz rację – daję Ci plusa.
Żeby nie ta darmowa komunikacja Mława byłaby w dalekim ogonie.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x