Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Woda i ścieki, śmieci, podatki i komunikacja. W jakich miastach najtaniej?


Ukazał się najnowszy ranking dotyczący wydatków mieszkańców na usługi komunalne w miastach powiatowych. Najtańsze są Kozienice, na 4 miejscu znalazło się Działdowo,  15. Pułtusk a Mława na 33.

Nowy ranking opracowany przez firmę doradczą Curulis stanowi kontynuację kalkulacji rocznych kosztów, jakie obciążają statystyczną rodzinę w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów komunalnych, podatek od nieruchomości, komunikacja publiczna oraz strefy płatnego parkowania.

W 2019 roku po raz kolejny liderem zostało Miasto Kozienice z rocznymi wydatkami na usługi komunalne na poziomie 1.386,52 zł, odnotowując 5,81% wzrostu kosztów usług względem roku ubiegłego. Najdroższym miastem został Milicz, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne wzrosły aż o 37,10% i wyniosły 4.954,83 zł. Spośród miast sąsiednich z Mławą na najwyższym, bo czwartym miejscu uplasowało się Działdowo z wydatkami rzędu 1609,43 zł oraz Pułtusk, sklasyfikowany na 15 miejscu z wydatkami w wysokości 2076,63 zł. Mława znalazła się na 33 pozycji z przeciętnymi wydatkami rzędu 2256,48 zł.

Założenia dotyczące sposobu kalkulacji kosztów poszczególnych usług komunalnych o charakterze użyteczności publicznej, pozwoliły określić typowy model rodziny, która na co dzień korzysta z usług świadczonych przez lokalny samorząd. W każdym mieście objętym badaniem zastosowano następujący model:

Uwzględniając przyjęte założenia dotyczące wielkości zużycia wody i ścieków, powierzchni mieszkania, liczby przejazdów pasażerskich czy przeciętnej liczby godzin parkowania w strefie, skalkulowano roczne wydatki 4-osobowej rodziny w tym zakresie w 2019 roku, a następnie uszeregowano je od najmniejszych do największych. W ten sposób powstał ranking ogólny wydatków mieszkańców na usługi komunalne.

Pełny ranking i wszystkie dane znaleźć można tutaj.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

3
KOMENTARZE

avatar
1500
mławianka
Gość
mławianka

Nie jest najgorzej. Mława nie jest takim drogim miastem wg tego rankingu, biorąc pod uwagę, że wzięto ponad 300 miast.
Ciekawe tylko jak wyglądamy ze średnimi zarobkami w porównaniu z tymi miastami i jaki procent w naszych płacach stanowią koszty wydatków komunalnych.

Paweł
Gość
Paweł

108 razy w roku średnio kto korzysta z komunikacji miejskiej? Gdyby pominąć tą pozycję wyniki Mlawy mogłyby być ciekawe.

mławianka
Gość
mławianka

… i tu masz rację – daję Ci plusa.
Żeby nie ta darmowa komunikacja Mława byłaby w dalekim ogonie.