Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ponad pół miliona na remonty zabytków. Wiemy, które zabytki w powiecie mławskim dostały dofinansowanie


fot. UMWM


Kościoły w Szreńsku, Czerwińsku nad Wisłą, Chamsku, Kucicach, a także Ołtarz Matki Boskiej Śnieżnej w kościele pw. św.  Antoniego w Ratowie oraz park podworski w Stupsku z tytułem Cenny Zabytek Mazowsza! Na ich prace remontowe i konserwatorskie samorząd Mazowsza łącznie przeznaczył ponad pół miliona złotych. Na cały program obejmujący 93 zabytki radni województwa mazowieckiego przekazali 7,5 mln zł.

Certyfikat „Cenny zabytek” przyznawany jest przez samorząd województwa mazowieckiego. Oznaczone nim zabytki to obiekty, które otrzymały dofinansowanie z budżetu Mazowsza oraz mają wyjątkowe dla naszego regionu znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne

Nabór wniosków na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane przy mazowieckich obiektach wpisanych do rejestru zabytków cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Liczby mówią same za siebie. W ciągu miesiąca zgłoszono 172 wnioski na łączną kwotę ponad 26 mln zł. Po ocenie formalnej i merytorycznej komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu dotacji 83 zabytkom. Jednak na wrześniowym posiedzeniu radni województwa mazowieckiego dostrzegając zainteresowanie programem zdecydowali o przyznaniu wsparcia z budżetu Mazowsza dla kolejnych 10 zabytków, będących do tej pory na liście rezerwowej. Dodatkowo przykazali na ten cel 1,5 mln zł. Wśród ubiegających się o dotacje największą grupę stanowiły kościelne osoby prawne oraz samorządy.

Od lat dbamy o nasze mazowieckie zabytki. Dzięki środkom z budżetu Mazowsza udało się wiele z nich odrestaurować. To często były obiekty, które nie mogły już dłużej czekać. Potrzebne były pilne prace remontowe czy konserwatorskie. I na takie m.in. przedsięwzięcia przekazujemy wsparcie. Od tego roku wyróżniamy te obiekty, które otrzymały od nas pomoc certyfikatem – Cenny Zabytek Mazowsza. To pewnego rodzaju znak jakości i sygnał dla odwiedzającego, że ma do czynienia z zabytkiem wyjątkowym – podkreśla marszałek Adam Struzik. 

Wśród zabytków, które w tym roku otrzymały dofinansowanie z budżetu Mazowsza znalazło się sześć inwestycji z subregionu ciechanowskiego, m.in. remont elewacji kościoła w Szreńsku, remont dachu kościoła w Chamsku czy prace ratunkowe, konserwatorskie i restauratorskie przy Ołtarzu Matki Boskiej Śnieżnej (Szkaplerznej) w kościele pw. św.  Antoniego w Ratowie. Łączna wartość dofinansowania wszystkich projektów to ponad 500 tys. zł.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jhg
Jhg
3 lata temu

Prawie 5mln na stadion ☺️☺️☺️ gdzie info ?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x