Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jest prawomocny wyrok w sprawie nauczycielki z Bieżunia


Sąd Okręgowy w Płocku utrzymał w mocy zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w Mławie uniewinniający nauczycielkę  z Zespołu Placówek Oświatowych z Bieżuniu oskarżoną o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad czternastoletnim Dominikiem Szymańskim, który popełnił samobójstwo. Na chwilę obecną nie zostało sporządzone uzasadnienie wyroku, wpłynął wniosek o sporządzenie takowego ze strony Prokuratury Rejonowej w Mławie i obrońcy oskarżonej. Wyrok  z chwilą ogłoszenia stał się prawomocny. Służy od niego jedynie kasacja do Sądu Najwyższego.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Sprawa tragicznej śmierci nastolatka poruszyła i zbulwersowała całą Polskę. W trakcie  śledztwa ustalono, że Dominik był nękany przez niektórych uczniów. Naśmiewali się oni z jego ubioru i fryzury, wyzywali i szarpali. Mławska prokuratura uznała, że oskarżona potem nauczycielka chemii w ZPO w Bieżuniu też miała znęcać się fizycznie i psychicznie nad małoletnim Dominikiem Szymańskim w obecności całej klasy.

W trakcie procesu przed sądem zeznawało ponad 100 świadków, powoływani byli biegli, m.in. z zakresu informatyki, psychologii czy suicydologii (nauki o samobójstwach). Nauczycielka od początku, konsekwentnie nie przyznawała się do winy.

W wyroku, który zapadł przed Sądem Rejonowym w Mławie sąd uznał, że prokuratura potraktowała zeznania świadków selektywnie i oparła akt oskarżenia na podstawie ocen i osądów a nie faktów. Po wyroku uniewinniającym Prokurator Rejonowy w Mławie złożył apelację  i w kwietniu br. sprawa została przekazana do Sądu Okręgowego w Płocku, który podtrzymał w całości wyrok mławskiego sądu.

Wątek odpowiedzialności karnej sześciu uczniów szkoły w Bieżuniu był już wcześniej odrębnie badany przed mławskim sądem w wydziale dla nieletnich. Sąd miał ustalić, czy  dopuścili się czynu karalnego z art. 151 k.k. polegającego na doprowadzeniu Dominika namową lub przez udzielenie pomocy do targnięcia się na własne życie. Na początku maja 2018 roku sąd postanowił umorzyć postępowanie ustalając, że brak jest podstaw do uznania, że nieletni dopuścili się czynu karalnego.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x