Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławianie w mundurach – matka i córka Terytorialsami


W miniony weekend odbyła się w Ciechanowie kolejna, już piąta w tym roku, a jedenasta od czasu powstania 5MBOT, przysięga wojskowa żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Przysięgę złożyło 64 Terytoriasów, w tym 19 kobiet. Wśród przysięgających było 2 mieszkańców powiatu mławskiego, w tym jedna kobieta szer. Paulina Zadrożna, której mama składała przysięgę w dniu Święta Brgady.
 
– o zostaniu żołnierzem i wstąpieniu w szeregi 5MBOT myślałam już od dłuższego czasu jednak znaczący wpływ na zrobienie kroku naprzód w tym kierunku miała moja mama, Joanna, która sama stała się Terytorialsem składając swoją przysięgę dokładnie 7 lipca tego roku. Zmotywowała mnie tym. Postanowiłam zatem spróbować sił w tym samym 16 – dniowym szkoleniu w ramach TSW. Chciałam również w ten sposób udowodnić coś sobie, sprawdzić swoją sprawność i nauczyć się nowych umiejętności, a jednostka wojskowa jest niewątpliwie najlepszym do tego miejscem. Uważam, że z odpowiednim zaangażowaniem kobieta także może stać się dobrym żołnierzem – wyjaśnia szer. Paulina Zadrożna.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Dowódca Brygady płk. Andrzej Wasielewski, podczas swojego wystąpienia w trakcie uroczystości przysięgi zaznaczył, że służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem:

– Dzisiejsza przysięga jest piątą przysięgą w tym roku a jedenastą od czasu powstania Brygady. Dzięki tak dużemu zainteresowaniu służbą terytorialną, udało nam się sformować kolejny, czwarty już batalion, a liczebność 5 MBOT wzrosła do ponad 2 tysięcy – mówił.

Kolejne szkolenie przeznaczone zarówno dla osób, które nie miały nigdy wcześniej styczności z służbą wojskową, ale także dla rezerwistów, odbędzie się 23 listopada a jego zwieńczeniem będzie przysięga wojskowa 8 grudnia.

Podczas uroczystości zostały wręczone wyróżnienia żołnierzom, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem oraz osiągnęli najwyższe wyniki podczas szkolenia podstawowego.

Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tys. żołnierzy z czego 1,8 tys. stanowią żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową.

źródło i fot. 5. MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Obserwator
Obserwator
1 rok temu

Jeśli mamy mieć takie wojsko to ja dziękuję, dziewczynki do garów…

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Obserwator

Dziewczyny chciały zaistnieć i zaistniały… kasa nie śmierdzi za nic nie robienie. PIS hojny. Lwią część budżetu przeznaczanego na wojsko przejadają terytorialsi. No cóż… stać nas przecież… a panie jeszcze na focię się złapały. Będzie branie…

Obserwator
Obserwator
1 rok temu
Reply to  mławianka

Najwidoczniej kasa i branie dla dziewczynek się najbardziej liczy.

Brak honoru
Brak honoru
1 rok temu

Jeśli do wojska idą tacy ludzie, dla których tylko KASA się liczy! To niech BÓG ma nas w swojej opiece. Myślę, ze panie powinny jeszcze przyprowadzić do wojska …babcię i reszte rodziny! Widać, że dla nich BÓG, Honor i Ojczyzna to wartości najważniejsze.

Darek
Darek
1 rok temu

Ciekawe jak by się zachowywały rodziny na polu walki gdy na oczach gineli by najbliżsi

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

to sa same pisiory

Darek
Darek
1 rok temu

Dofinansowac armię zawodową, odpuścić zabawę w harcerstwie, rozgonić rodzinne nibywojsko jak nie ojciec z synem to matka z córką.
Mięso armatnie

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Darek

Harcerstwo jest ok. Harcerstwo popieram, ale zabawę w wojsko już nie. Masz rację. Rodzinne niby wojsko dla dodatkowego zastrzyku kasy, którą można przeznaczyć na ciuchy. Zabawa przednia i ile przyjemności. Tylko jak co do czego, to ciekawe jak zachowa się mamusia gdy na jej oczach będzie konała córka.

Skopiowane z innego opisu
Skopiowane z innego opisu
1 rok temu

TERYTORIALSI – PRZYSIĘGA WOJSKOWA JEST PRAWDZIWA – w razie wojny grozi Sąd polowy – za dezercję i inne KARA ŚMIERCI – choć w czasie pokoju niektórym 570 zeta za darmo miesięcznie może się przydać…

franciszek
franciszek
1 rok temu

PRZYSIĘGA WOJSKOWA JEST PRAWDZIWA – w razie wojny grozi Sąd polowy – za dezercję i inne KARA ŚMIERCI – choć w czasie pokoju niektórym 570 zeta za darmo miesięcznie może się przydać…

Darek
Darek
1 rok temu

570 zeta na miesiąc

XAWERY
XAWERY
1 rok temu

Dlaczego w tym artykule i opisie nie ma nic, o pieniądzach jakie otrzymuje to niby wojsko, które powstało z pomysłu ANTONIEGO MACIEREWICZA.–KASA MISIU KASA !!!!

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x