Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławianie w mundurach – matka i córka Terytorialsami


W miniony weekend odbyła się w Ciechanowie kolejna, już piąta w tym roku, a jedenasta od czasu powstania 5MBOT, przysięga wojskowa żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Przysięgę złożyło 64 Terytoriasów, w tym 19 kobiet. Wśród przysięgających było 2 mieszkańców powiatu mławskiego, w tym jedna kobieta szer. Paulina Zadrożna, której mama składała przysięgę w dniu Święta Brgady.
 
– o zostaniu żołnierzem i wstąpieniu w szeregi 5MBOT myślałam już od dłuższego czasu jednak znaczący wpływ na zrobienie kroku naprzód w tym kierunku miała moja mama, Joanna, która sama stała się Terytorialsem składając swoją przysięgę dokładnie 7 lipca tego roku. Zmotywowała mnie tym. Postanowiłam zatem spróbować sił w tym samym 16 – dniowym szkoleniu w ramach TSW. Chciałam również w ten sposób udowodnić coś sobie, sprawdzić swoją sprawność i nauczyć się nowych umiejętności, a jednostka wojskowa jest niewątpliwie najlepszym do tego miejscem. Uważam, że z odpowiednim zaangażowaniem kobieta także może stać się dobrym żołnierzem – wyjaśnia szer. Paulina Zadrożna.

Dowódca Brygady płk. Andrzej Wasielewski, podczas swojego wystąpienia w trakcie uroczystości przysięgi zaznaczył, że służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem:

– Dzisiejsza przysięga jest piątą przysięgą w tym roku a jedenastą od czasu powstania Brygady. Dzięki tak dużemu zainteresowaniu służbą terytorialną, udało nam się sformować kolejny, czwarty już batalion, a liczebność 5 MBOT wzrosła do ponad 2 tysięcy – mówił.

Kolejne szkolenie przeznaczone zarówno dla osób, które nie miały nigdy wcześniej styczności z służbą wojskową, ale także dla rezerwistów, odbędzie się 23 listopada a jego zwieńczeniem będzie przysięga wojskowa 8 grudnia.

Podczas uroczystości zostały wręczone wyróżnienia żołnierzom, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem oraz osiągnęli najwyższe wyniki podczas szkolenia podstawowego.

Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tys. żołnierzy z czego 1,8 tys. stanowią żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową.

źródło i fot. 5. MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

12
KOMENTARZE

avatar
1500
Obserwator
Gość
Obserwator

Jeśli mamy mieć takie wojsko to ja dziękuję, dziewczynki do garów…

mławianka
Gość
mławianka

Dziewczyny chciały zaistnieć i zaistniały… kasa nie śmierdzi za nic nie robienie. PIS hojny. Lwią część budżetu przeznaczanego na wojsko przejadają terytorialsi. No cóż… stać nas przecież… a panie jeszcze na focię się złapały. Będzie branie…

Obserwator
Gość
Obserwator

Najwidoczniej kasa i branie dla dziewczynek się najbardziej liczy.

Brak honoru
Gość
Brak honoru

Jeśli do wojska idą tacy ludzie, dla których tylko KASA się liczy! To niech BÓG ma nas w swojej opiece. Myślę, ze panie powinny jeszcze przyprowadzić do wojska …babcię i reszte rodziny! Widać, że dla nich BÓG, Honor i Ojczyzna to wartości najważniejsze.

Darek
Gość
Darek

Ciekawe jak by się zachowywały rodziny na polu walki gdy na oczach gineli by najbliżsi

Anonimowo
Gość
Anonimowo

to sa same pisiory

Darek
Gość
Darek

Dofinansowac armię zawodową, odpuścić zabawę w harcerstwie, rozgonić rodzinne nibywojsko jak nie ojciec z synem to matka z córką.
Mięso armatnie

mławianka
Gość
mławianka

Harcerstwo jest ok. Harcerstwo popieram, ale zabawę w wojsko już nie. Masz rację. Rodzinne niby wojsko dla dodatkowego zastrzyku kasy, którą można przeznaczyć na ciuchy. Zabawa przednia i ile przyjemności. Tylko jak co do czego, to ciekawe jak zachowa się mamusia gdy na jej oczach będzie konała córka.

Skopiowane z innego opisu
Gość
Skopiowane z innego opisu

TERYTORIALSI – PRZYSIĘGA WOJSKOWA JEST PRAWDZIWA – w razie wojny grozi Sąd polowy – za dezercję i inne KARA ŚMIERCI – choć w czasie pokoju niektórym 570 zeta za darmo miesięcznie może się przydać…

franciszek
Gość
franciszek

PRZYSIĘGA WOJSKOWA JEST PRAWDZIWA – w razie wojny grozi Sąd polowy – za dezercję i inne KARA ŚMIERCI – choć w czasie pokoju niektórym 570 zeta za darmo miesięcznie może się przydać…

Darek
Gość
Darek

570 zeta na miesiąc

XAWERY
Gość
XAWERY

Dlaczego w tym artykule i opisie nie ma nic, o pieniądzach jakie otrzymuje to niby wojsko, które powstało z pomysłu ANTONIEGO MACIEREWICZA.–KASA MISIU KASA !!!!