Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Tablica pamięci poległych harcerzy odsłonięta


SONY DSC


ksp Mława
Reklama

Na frontowej ścianie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie odsłonięto w poniedziałek 30 września tablicę upamiętniającą harcerki i harcerzy mławskich biorących udział w Powstaniu Warszawskim.

Odsłonięcie poprzedziła okolicznościowa akademia w hali widowiskowo-sportowej liceum. – Jest to dla nas bardzo wyjątkowa chwila. Nasza szkoła została wybrana na miejsce upamiętnienia bohaterów: harcerzy z naszej ziemi, którzy zginęli w walkach w Powstaniu Warszawskim – mówił Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Marek Kiełbiński. Zwracając się do obecnych w hali harcerzy, wyrażał swoją dumę z faktu, że szkoła wychowała takich uczniów. – Bycie harcerzem to służba, pomaganie potrzebującym […], ale też w trudnych okresach naszej historii walka – podkreślał dyrektor.

Historię harcerstwa w Polsce i w Mławie przybliżył obecnym inicjator umiejscowienia tablicy na budynku liceum – Komendant Harcerskiego Kręgu Seniorów w Mławie Kazimierz Lewandowski. Mówił m.in. o najtrudniejszych dla naszego kraju oraz harcerstwa okresach wojen i powstań, wspomniał o największych bohaterach formacji z naszego terenu i wyjaśnił znaczenie symboli harcerskich. – Harcerstwo to jedyna organizacja młodzieżowa od ponad stu lat, która istnieje do dziś – wskazywał.

Odwołując się do wystąpienia swojego przedmówcy, głos zabrał Starosta Mławski Jerzy Rakowski. – Mamy odpowiedź, dlaczego tu się znajdujemy i ta tablica będzie odsłaniana w tej szkole. To tu jest kolebka, początek harcerstwa w Mławie – zwracał się do zebranych. Jak dodał, tablica ma przede wszystkim przypominać kolejnym pokoleniom uczniów LO o ich bohaterskich przodkach. – Żebyście pamiętali, że w tej szkole byli tacy uczniowie, wasi koledzy, którzy musieli i chętnie to robili – choć wiedzieli, co ich czeka – wziąć broń do ręki, walczyć o Polskę, i niestety też zginąć – mówił.

Uroczystość w hali widowiskowo-sportowej zakończyło odczytanie nazwisk harcerek i harcerzy, którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim i zginęli w jego trakcie lub zmarli po jego zakończeniu, oraz koncert patriotyczny w wykonaniu uczniów liceum, przygotowany przez Marię Łukaszewską.

Odsłonięcia tablicy na frontonie budynku szkoły dokonali Drugi Zastępca Burmistrza Miasta Mława Szymon Zejer, Starosta Mławski Jerzy Rakowski oraz Ewa Juszkiewicz – wdowa po zmarłym niedawno historyku Ryszardzie Juszkiewiczu. Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły pod tablicą wiązanki kwiatów, natomiast jej poświęcenia dokonał były Dziekan Dekanatu Mławskiego Wschodniego ks. prał. dr Ryszard Kamiński.

źródło i fot. UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x