Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mieszkańcy uratowali łabędzia!


Sprawna akcja mieszkańców Przasnysza oraz lekarza weterynarii Waldemara Krzyżewskiego ocaliła kontuzjowanego łabędzia od śmierci. W pomoc zwierzęciu włączył się także przasnyski urząd miasta.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Niezdolny do lotu łabędź znajdował się na gruncie rolnym położonym przy ul. Szosa Ciechanowska w Przasnyszu. Jego losem zainteresowała się już grupa okolicznych mieszkańców, którzy podjęli próbę zorganizowania dla ptaka pomocy. O sprawie powiadomiono urząd miasta w Przasnyszu oraz lekarza weterynarii — Waldemara Krzyżewskiego, który zawarł z miastem umowę na udzielanie pomocy porzuconym przez ludzi zwierzętom domowym.

Powiadomiony o sprawie został Powiatowy Inspektorat Weterynarii, ale ten uznał, że zajęcie się kontuzjowanym ptakiem nie należy do jego kompetencji i nie potrafił także wskazać, kto w Polsce powinien udzielić pomocy dzikiemu zwierzęciu w potrzebie. Dodajmy, że łabędzie nieme są w naszym kraju objęte ścisłą ochroną gatunkową, wymagają ochrony czynnej oraz są ujęte w Dyrektywie Ptasiej, a w Polsce występuje tylko 5 do 6 tysięcy par tego gatunku.

Mimo, że ratowanie dziko żyjących zwierząt nie leży również w kompetencjach gmin, przasnyski urząd miasta uznał, że trzeba udzielić ptakowi pomocy. Po niedługim oczekiwaniu na miejsce przybył lek. wet. Waldemar Krzyżewski, który na podstawie zachowania łabędzia ocenił, że ptak najprawdopodobniej przelatywał na niskim pułapie, zawadzając o druty elektryczne, na skutek czego doznał zwichnięcia obu skrzydeł. To uniemożliwiło mu dalszy lot oraz naraziło na ataki innych zwierząt. Niezdolny do lotu ptak nie ma w naturze szans na przeżycie, dlatego należało otoczyć go opieką.

Mimo, że łabędź nie był w stanie latać, schwytanie go i przewiezienie w bezpieczne miejsce nie okazało się sprawą prostą. Ptak uciekał i przyjmował wobec próbujących go schwytać ludzi postawę agresywną, odstraszając ich i sycząc. Pojmanie łabędzia okazało się możliwe dzięki użyciu podbieraka oraz pomocy mieszkańców. Ptak został schwytany i przewieziony w bezpieczne miejsce, gdzie będzie miał szansę dojść do siebie. Wstępne rokowania są dobre, ponieważ z oględzin wynika, że skrzydła nie są złamane, a zwierzę po rehabilitacji najprawdopodobniej będzie mogło wrócić do środowiska naturalnego.

źródło i fot. www.infoprzasnysz.com

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x