Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wybory 2019. Możesz zagłosować przez pełnomocnika


13 października 2019 r. odbędą się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu.  Każdy obywatel mający prawa wyborcze będzie mógł oddać w nich głos na swoich kandydatów, którzy będą go reprezentować w dwóch izbach parlamentarnych. Co jednak, jeśli wyborca nie może osobiście (z przyczyn zdrowotnych) oddać głosu w lokalu wyborczym?

W takiej sytuacji wyborca może udzielić pełnomocnictwa do głosowania. Udzielenia pełnomocnictwa w wyborach mogą dokonać osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym oraz osoby, które najpóźniej w dniu wyborów skończą 75 lat. Takie osoby mogą zagłosować z pomocą wybranych przez siebie pełnomocników.

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnikiem nie może być z kolei: osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, mąż zaufania, obserwator społeczny oraz osoba kandydująca w wyborach.

Jak można udzielić pełnomocnictwa?

Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem/burmistrzem/prezydentem miasta lub przed pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta/burmistrza/prezydenta miasta do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.

Aby został sporządzony akt pełnomocnictwa, wyborca musi złożyć wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest wpisany do rejestru wyborców. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa musi wypełnić osoba, która takiego pełnomocnictwa chce udzielić. Do wniosku należy dołączyć:

  • pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa;
  • w sytuacji, gdy wyborca udzielający pełnomocnictwa do głosowania w dniu wyborów nie będzie mieć ukończonych 75 lat, musi on dołączyć kopię aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności;
  • kopię  zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem, jeżeli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa.

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania oraz zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa można odebrać w Kancelarii Urzędu Miasta Mława.

Wypełnione dokumenty należy złożyć do Kancelarii Urzędu Miasta Mława najpóźniej do dnia 4 października włącznie.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: https://pkw.gov.pl/pliki/1565604580_Informacja_o_uprawnieniach_wyborcow_niepelnosprawnych.pdf

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x