Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Bezpłatne lekcje języka polskiego dla cudzoziemców. Wolontariusze poszukiwani


Jesteś otwarty, komunikatywny i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi? Zostań wolontariuszem Miasta Mława! A może jesteś obcokrajowcem i chcesz zostać w Mławie na dłużej? Mamy propozycję także dla Ciebie!

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Od listopada 2019 r. startują bezpłatne lekcje języka polskiego, skierowane do obcokrajowców mieszkających w Mławie, którzy zamierzają zatrzymać się w naszym mieście na dłużej. W związku z tym Urząd Miasta Mława poszukuje osób, które chcą uczyć cudzoziemców języka polskiego na zasadzie wolontariatu.

Nieznajomość języka kraju, w którym się mieszka, utrudnia nie tylko kontakty formalne, ale także nawiązywanie znajomości i wykonanie najprostszych czynności, jak chociażby zrobienie zakupów.

Burmistrz Miasta Mława, mając na uwadze fakt, że na terenie naszego miasta zamieszkuje duża grupa osób innej niż polska narodowości, organizuje bezpłatne kursy językowe dla obcokrajowców. – Liczę, że poznanie podstaw języka polskiego, informacji na temat naszej kultury i tradycji, ułatwi asymilację osobom, które polubiły Mławę i chcą się tu osiedlić. Przełamanie barier językowych jest podstawą integracji społecznej. Organizując lekcje języka polskiego, pomagamy wykonać pierwszy krok w tym kierunku – wyjaśnia burmistrz Sławomir Kowalewski.  

Plan zakłada, że kursy języka polskiego będą odbywać się w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Spotkania zostaną zorganizowane w miejskich placówkach oświatowych oraz w jednostkach Miasta Mława (Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, Miejski Dom Kultury).

Zajęcia będą miały formę swobodnych rozmów z polskim lektorem (nauczycielem-wolontariuszem) i odbywać się będą w oparciu o program zajęć opracowany przez panie Ewę Kowalską, Zofię Kazimierską oraz Marię Świtoń.

Urząd Miasta Mława poszukuje wolontariuszy, którzy chcieliby bezinteresownie pomóc innym przełamać trudności w porozumiewaniu się w języku polskim. Czekamy także na studentów, którzy chcieliby lepiej poznać język polski.

Osoby zainteresowane akcją – zarówno te, które chcą zostać wolontariuszami, jak i te, które chcą być uczniami – prosimy o kontakt z Wydziałem Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława, mieszczącym się w ratuszowym pokoju nr 5 (tel. 23 654 33 82 wew. 103 lub 104), mail: [email protected]). Obcokrajowców zainteresowanych nauką prosimy o przesłanie na adres [email protected] słowa „TAK”. Pocztą zwrotną odeślemy formularz wniosku do wypełnienia, a potem zaprosimy na spotkanie.

Burmistrz Miasta Mława organizuje także konsultacje dla cudzoziemców, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat zasad, praw i obowiązków wynikających z mieszkania w Mławie lub mają problemy, które lokalnie będziemy mogli pomóc im rozwiązać. Nasz konsultant zaprasza we wtorki w godzinach od 15:00 do 18:00 oraz w czwartki od 8:30 do 11:30 (ratusz miejski, pokoje nr 5 i 6).

Prosimy pracodawców, którzy zatrudniają w swoich firmach cudzoziemców, o rozpowszechnienie informacji wśród swoich pracowników (plakat o naszej akcji w załączeniu).   

Organizacja bezpłatnych lekcji języka polskiego dla cudzoziemców odbywa się w ramach kampanii Burmistrza Miasta Mława „Zamieszkaj w Mławie”.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x