Kierowcy narzekają. W mieście jest ciemno
— 01/10/2019
Właściwie od poniedziałku 23 września mamy już kalendarzową i astronomiczną jesień. Wczorajszy dzień jednak był szczególnie jesienny. Intensywne opady deszczu sprawiły, że w naszym powiecie, ale też w ościennych miało miejsce wiele kolizji i wypadków.
Każdy, kto jest kierowcą, wie że podczas opadów należy zachować szczególną ostrożność. Wie też, że jeździ się trudniej. Zwłaszcza, że miejska infrastruktura nie ułatwi tego zadania.
Chodzi tu konkretnie o oświetlenie uliczne. Wczoraj włączyło się dopiero około godziny 19-tej. Podczas opadów deszczu ta widoczność rzeczywiście jest zła, a jak wiadomo piesi w mieście rzadko posiadają na ubraniu elementy odblaskowe. Takie sygnały otrzymała wczoraj redakcja od kierowców. A do zmiany czasu na zimowy, mamy jeszcze cztery tygodnie. Cóż, dopóki miasto nie zmieni godzin włączania oświetlenia apel zarówno do pieszych jak i kierowców o maksymalną uwagę i ostrożność.
red.
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
Są ulice, o których miasto pod względem oświetlenia zapomniało. Np. ul. Wysoka – 21 wiek i brak oświetlenia.
Miasto ma budowac? Niech deweloper buduje oswietlenie. Pobudowac bloki po kosztach i sprzedac 100% zysku i rece umyc takie sa realia.
Zgadzam się z opinią, że deweloperzy budują jak najmniejszym kosztem aby zasygnalizować zyski. Jednak budowa oświetlenia ulicznego wykracza poza ich obszar obowiązków.
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594; dalej: ustawa) w art. 7 ust. 1 pkt 3 stanowi,że zadania własne gminy obejmują między innymi sprawy zaopatrzenia w energię elektryczną. Z kolei ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012.1059 ze zm.; dalej: Pe) w art. 18 ust. 1 pkt 2 i 3 przewiduje, że do zadań własnych gminy w zakresie m.in. zaopatrzenia w energię elektryczną należy planowanie i finansowanie oświetlenia. Obowiązek wskazany w Pe jest doprecyzowaniem zadania własnego na podstawie ustawy. Wydany stosunkowo niedawno wyrok Sądu Najwyższego1 potwierdza, że formuła, w jakiej ustawodawca nałożył na gminę obowiązek zapewnienia finansowania oświetlenia „wskazuje, że mamy do czynienia z zadaniem obowiązkowym gminy, od wykonania którego gmina nie może odstąpić”. W tym kontekście gmina jest zobligowana do finansowania oświetlenia, przy czym do jej zadań własnych należy finansowanie oświetlenia ulic i placów. Zgodnie natomiast z art. 3 pkt 22 Pe finansowanie takie oznacza finansowanie kosztów energii elektrycznej pobranej przez punkty świetlne oraz koszty ich budowy i utrzymania.
Oświetlenie Led jest oszczędne, mimo że nie daje zbyt dużego światła, nie czepiać się…
Te zakochanie w SLAWKU, jeszcze ci bokiem wyjdzie!!!!!!
W Mławie nawet w wakacje oświetlenie było włączane zbyt późno. W rynku oprócz tarczy zegarowej na ratuszu nie było widać nic. Piesi wchodzący na pasy są niewidoczni.
To niech nie wychodzą, jak są niewidoczni.
W ogóle z pieszymi to jest masakra jakaś, zdrowy rozsądek mówi: samochody jadą, nie wchodzę, proste. Ale przepisy na odwrót. No i jeszcze nie oświetlone ulice, wejdzie ci taki baran pod koła, którego nawet nie widać i masz pozamiatane..